Programy televízie menia, ako chcú

Televízne programy už neinformujú presne o filmoch či reláciách, ktoré si môžu diváci v konkrétny deň pozrieť. Stáva sa, že namiesto vyhliadnutého filmu vysiela stanica úplne inú reláciu. Diváci sú z informácií vo zverejnených programoch zmätení. Televízie by mali postupovať naopak a snažiť sa u divákov vytvárať návyk pre istý typ programu.

17.01.2012 20:14
televízor, televízia, televízny program Foto: ,
Ilustračné foto
debata (31)

Ľudia sa na rozporuplné informácie o programoch sťažujú aj na Rade pre vysielanie a retransmisiu. V sťažnostiach upozorňujú na to, že s vysielaním daného dňa nesúhlasí aj 30 percent programu. Rada však zasiahnuť nemôže. „Nie je to porušenie zákona, lebo ten nepredpisuje, čo a kedy televízie majú vysielať,“ hovorí predseda rady Miloš Mistrík. Podľa neho tým televízie riskujú stratu sledovanosti.

Komerčné televízie sa obhajujú tým, že zmenám sa vyhnúť nedá. „Tie zásadnejšie môže spôsobiť napríklad slabší divácky záujem o konkrétny titul alebo nečakané kroky konkurencie, na ktoré je potrebné reagovať,“ vysvetľuje vedúci komunikačného oddelenia TV JOJ Jozef Gogola. Podľa hovorkyne TV Markíza Oľgy Dúbravskej ich zmeny netešia, ale robia ich preto, aby divákom ponúkli čo najatraktívnejší program. Dúbravská vysvetlila, že pri niektorých programových časopisoch, ktoré vychádzajú s trojtýždňovým predstihom, sa stáva, že zmeny už nestihnú zapracovať.

Podľa programového riaditeľa STV Andreja Miklánka sa snažia rešpektovať svojich konzervatívnych divákov. „Robíme pomerne málo programových zmien v porovnaní s inými televíziami. Keď sme sa operatívne rozhodli, že zaradíme priamy prenos z majstrovstiev sveta v hokeji 20-ročných hokejistov, informovali sme divákov na lište počas vysielania. To sú však výnimočné prípady,“ hovorí Miklánek.

Prezident Mediálneho inštitútu Andrej Zmeček zmeny v programe nepovažuje za službu divákovi. „Podráža to zásady profesionality a je to evidentný defekt,“ hodnotí Zmeček. Podľa neho by diváci mali zareagovať razantnejšie na to, že vysielanie opakovane nesedí s televíznym programom. „Mali by sa ohlásiť, kanálu by možno mala klesnúť sledovanosť. Keď to však robia všetci naraz, vysledovať sa to nedá,“ hovorí. Sledovanosť televízií však neklesá. Podľa Zmečeka to môže byť tým, že ľudia si na to zvykli. „Existujú diváci, ktorí otupeli. Zapnú si televízor a pozerajú čokoľvek,“ podotkol Zmeček.

Zmien v programe sa televízie tak skoro nevzdajú. Odôvodňujú to konkurenčným bojom, ktorý je na Slovensku podľa Gogolu veľmi silný. „Keďže v tomto období sa doslova hrá aj o pozíciu lídra na trhu, bude veľmi ťažké očakávať kroky konkurencie. Ak sa však situácia opäť stabilizuje, tých zmien bude určite menej,“ tvrdí Gogola.

Diváci sa sťažujú aj na to, že programy sa nezačínajú v čase, ktorý je uvedený v programe. Televízie sa odvolávajú na internet, ktorým vedia zabezpečiť aktuálne informácie rýchlejšie ako v tlači. Mnohí k nemu stále nemajú prístup. Chyby sú v tlačených programoch, ale aj v elektronických verziách programov. „Niektoré veci si nahrávam a pravidelne sa mi stáva, že nevidím koniec filmu alebo seriálu, lebo čas vysielania nesedí. Keď niečo nahrávam z nočných programov, nahrá sa mi niečo úplne iné,“ neskrýva rozhorčenie Lenka Drobná.

Budúcnosť televíznych programov v časopisoch a novinách je podľa odborníkov čierna. „Tlačené programy asi stratia zmysel. Bude to niečo, čo so staršou generáciou vymizne,“ predpovedá Zmeček.

31 debata chyba