Proti prisťahovalcom vo Švédsku broja aj prisťahovalci

Multikulturalizmus je brána do pekla. Jeho dôsledkom je zvýšená zločinnosť, pretože najväčšími porušovateľmi zákona sú prisťahovalci. Tvrdí to Samuel Älgemalm, miestny politik vo švédskom Växjö, ktorý háji farby extrémistickej strany.

05.10.2010 17:26
Štokholm Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Jeho výroky presne zapadajú do obrazu strany Švédski demokrati, ktorá vznikla zlúčením rasistických a neonacistických hnutí a ktorá v parlamentných voľbách pred dvoma týždňami dosiahla veľký úspech.

„Nie som rasista a hovorím len pravdu,“ bránil sa Älgemalm obvineniam, ktoré sa na neho sypali zo všetkých strán. Na podporu svojho tvrdenia má však na rozdiel od väčšiny švédskych extrémistov presvedčivý argument. Samuel Älgemalm sa narodil ako Muhammad Ibrahim Gharachorlú v Iráne a vo Švédsku je sám prisťahovalcom.

„Do spoločnosti som sa plne integroval, dokonca som konvertoval z islamu na kresťanstvo,“ citoval Älgemalma švédsky denník Kvällsposten tesne po jeho zvolení do mestskej rady pred štyrmi rokmi. Na tom, že vstúpil do strany so zlou povesťou, nevidí nič čudné. Älgemalm medzitým pritvrdil a minulý rok sa pre svoje názory dostal aj do sporu zo zákonom, keď bol obvinený z podnecovania nenávisti. Iránsky rodák, ktorý bojoval proti výstavbe mešity vo Växjö, totiž vyhlásil, že „islam je najväčšou hrozbou pre našu spoločnosť“. Obrúsok si pred ústa nedával ani v ďalšej téme, ktorá je pre tolerantné Švédsko neprípustná. „Pravda je, že nárast zločinnosti má pôvod v multikultura­lizme, väčšina kriminálnikov sú prisťahovalci,“ vyvolal poslanec minulý rok škandál na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

K extrémistom sa hlási aj utečenec z Iraku Nader Helawi. Chaldejský kresťan sa chváli, že do strany už prilákal viacerých nových členov. „Ľudia majú o Švédskych demokratoch pomýlené predstavy,“ obhajuje extrémistickú stranu. „Pracoval som vo viacerých krajinách na Blízkom východe a správali sa tam ku mne zle. Len vo Švédsku ma berú ako plnohodnotného človeka. Našiel som tu bezpečie. A preto chcem aj ja strážiť tento národ,“ citoval ho švédsky regionálny denník Länstidning pred septembrovými voľbami s poznámkou, že v meste Södertälje mali radikáli na kandidátke najviac ľudí cudzieho pôvodu.

Švédski demokrati na prisťahovalcov vo svojich radoch radi upozorňujú. Ostatne – aj jedna z poslankýň za stranu Anna Hagwallová sa narodila v Maďarsku. Je to súčasťou kampane strany, ktorá sa pod vedením Jimmieho Akessona snaží zbaviť sa radikálneho imidžu a byť prijateľnejšou pre širšie vrstvy voličov. Pred pár rokmi z podobných dôvodov nahradila aj svoje revolučné logo, ruku s fakľou, nevinným modro-žltým kvietkom.

Nie všetci to však extrémistom veria. „Nemali by byť Švédski demokrati stranou Švédov pre Švédov?“ citoval denník Aftonbladet nespokojného diskutéra zo stránok extrémistickej strany.

Otvorenosť kandidátok je aj dôsledkom toho, že úspešná strana nemá ľudí na zaplnenie všetkých miest. Vo voľbách sa tak v tričku Švédskych demokratov, ktorí sa radi odvolávajú na cirkev, stal poslancom v meste Harnösand Lennart Carlström. Živí sa ako šaman, ktorý ľuďom na audiotexovom čísle za dve eurá na minútu radí v otázkach mágie, lásky, peňazí a zdravia.

3 debata chyba