Proti rodičovskému príspevku spisujú rodičia petíciu

Proti novele zákona o jednotnom rodičovskom príspevku, ktorá pripraví tretinu rodičov o takmer 70 eur, je už vyhlásená petícia Podporme rodiny s deťmi.

05.10.2010 19:00
rodičia, deti Foto:
Ilustračné foto
debata (19)

Tvrdenia ministerstva, že vďaka jednotnej výške príspevku pribudne rodine mesačne viac ako 25 eur, totiž nie je pravdivé a mesačný príjem poklesne viac ako 34 percentám rodičov.

Z vyše 38-tisíc rodín, ktoré získali nárok na príspevok po 1. januári, dostáva 256 eur takmer 17,4 tisíca, zvyšných 20,8 tisíca poberá 164,22 eura.

Nespokojní rodičia v petícii vyzývajú premiérku a predsedu Národnej rady, aby návrh zákona prehodnotili. „Nesúhlasíme so zjednotením výšky rodičovského príspevku pre matky, ktoré pred nástupom na materskú dovolenku pracovali alebo platili odvody. Naopak, jeho výšku žiadame zachovať na pôvodných 256 eur a predĺžiť až do tretieho, respektíve šiesteho roku dieťaťa,“ píše sa vo výzve, ktorá je zverejnená na changenet.sk.

Od vyhlásenia sa do petície zapojilo niekoľko tisíc rodičov a podporné hlasy stále pribúdajú. „Veríme, že si naše hlasy niekto vypočuje. Uvažujeme aj nad štrajkom pred Národnou radou 12. októbra, keď sa o zákone bude rokovať v parlamente. Je predsa nemysliteľné, že v čase, keď ceny porastú, sa už aj tak nízky rodičovský príspevok zníži,“ vraví jedna z iniciátoriek Alena Lelovičová. „Nie sme proti zvýšeniu sumy 164,22 eura na 190 eur. Ale sme za zachovanie dvojstupňovej výšky.“

S navrhovanou zmenou nesúhlasí ani budúca mamička Kristína Pfeilerová. „Podľa mňa by sa pri určení výšky rodičovského príspevku malo zohľadniť, či matka pred pôrodom pracovala, alebo nie.“ Možnosť pracovať a dostávať príspevok na jasle sa jej páči, ale lepší sa jej zdá český model, kde výška príspevku závisí od času, ktorý chce matka na rodičovskej stráviť. „V takom prípade by som totiž dostávala viac peňazí v čase, keď nebudem pracovať. Keď sa vrátim do práce, jasličky sa už budú platiť ľahšie aj bez štátneho príspevku,“ vraví Pfeilerová.

Novela zákona prináša okrem jednotného rodičovského príspevku a možnosti popri jeho poberaní pracovať aj ďalšie zmeny. Príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý slúži na preplatenie preukázateľne vynaložených výdavkov na predškolské zariadenie, či na súkromné opatrovateľky, by sa mal zvýšiť zo sumy 164,22 eura na 300 eur mesačne. Je to príspevok, ktorý dostane rodič, ktorý sa rozhodne zvoliť si ho ako alternatívu k rodičovskému príspevku. Ak sa matka rozhodne pracovať, dieťa dá do súkromných jaslí a zriekne sa nároku na rodičovský príspevok, získa príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázateľných výdavkov.

19 debata chyba