Psičkári chcú za vyzbierané dane služby

Ľudia, ktorí chovajú psov, platia mestám čoraz vyššie dane. Nie všetky samosprávy za vyzbierané peniaze ponúkajú psičkárom aj služby. Príkladom dvoch rozdielnych prístupov je Dubnica nad Váhom a Nová Dubnica.

28.02.2012 12:00
pes, psík, noha, podpätok, malý pes Foto:
debata (2)

Dubnica nad Váhom zvýšila daň za psa, pretože znečistenie mesta je stále väčšie. Ľudia, ktorí chovajú psa v paneláku, platia ročne 40 eur namiesto doterajších 33. Medzi psičkármi to vyvolalo protichodné reakcie.

„Keď už platím takéto peniaze za psa, prečo by som mal po ňom zbierať výkaly. To nech robia mestské technické služby,“ vraví Ivan Mokriš.

Jaroslav Krátky nevie, prečo bolo potrebné zvýšiť daň za psa, keď mesto nerobí pre psičkárov o nič viac ako doteraz. Neporiadok, čo zostáva po psoch po celom meste, mu prekáža.

„Keď idem so psíkom na prechádzky, vždy mám so sebou niekoľko vreciek a nečistotu po psovi zoberiem a hodím do koša,“ dodal Krátky.

Ani po zvýšení dane neplánuje radnica rozmiestniť po meste špeciálne kontajnery na psie výkaly, ani kupovať pre chovateľov vrecká na odpadky. V Dubnici nad Váhom to už vyskúšali a majú s tým mali zlé skúsenosti.

„Je to finančne náročné a v minulosti sa to neosvedčilo. Kontajnery sa stali obeťou vandalizmu, vrecká, čo sme rozdali, neboli využívané na tento účel. Efektívne nie je ani vytváranie verejných priestranstiev, ktoré by slúžili na výbeh psov. Museli by byť totiž v každej časti a mesto nemá dostatok vhodných priestorov,“ argumentuje hovorca Dubnice nad Váhom Juraj Džima.

Dubnica nad Váhom s 25-tisíc obyvateľmi chce situáciu so znečisťovaním riešiť širšou osvetou a častejším kosením zelených plôch.

Susedná Nová Dubnica má o polovicu menej obyvateľov a rovnaké problémy so psami. Obyvatelia panelákov tu platia za psa 30 eur ročne. Peniaze, ktoré radnica od psičkárov vyberie, sa rozhodla investovať do projektov súvisiacich s chovom psov. Mesto kúpilo vysávač na zber psích exkrementov, vyčlenilo niekoľko plôch na voľný výbeh psov, rozmiestňuje po uliciach psie toalety, chovateľom rozdáva vrecká.

„Ročné náklady na vrecúška, nákup a opravy psích toaliet predstavujú asi 4– až 5-tisíc eur. Mesto určite neprerába na dani za psa, je dokonca po odrátaní všetkých nákladov v miernom zisku,“ povedala Katarína Bašná z mestského úradu v Novej Dubnici.

2 debata chyba