Psychiku strelca museli skúmať aspoň raz

Prešiel či neprešiel šialený strelec z bratislavskej Devínskej Novej Vsi psychotestmi, ktoré by preverili jeho spôsobilosť vlastniť zbraň? Podľa zistení Pravdy sa im nemohol vyhnúť najmenej raz.

07.09.2010 06:02
harman, streľba, vrah Foto:
Aj strelec z Devínskej Novej Vsi Ľubomír Harman si musel obnoviť zbrojný preukaz, ktorý mal už od strednej školy. K tomu potreboval výsledky psychotestov
debata

Ministerstvo vnútra aj Policajný zbor však pokračujú v zahmlievaní faktov. Ani na túto základnú otázku dodnes neponúkli jasnú a jednoznačnú odpoveď.

Pôvodne síce rezort ministra Daniela Lipšica ohlásil, že vrah siedmich ľudí takéto testy absolvoval až dvakrát. Vzápätí však správu dementoval a po novom informoval, že 48-ročný Ľubomír Harman, ktorý pri útoku sám prišiel o život, na nich nikdy nebol.

„Tá správa vzišla z polície, pýtajte sa preto priamo tam,“ odporučil včera Pravde ministrov hovorca Gábor Grendel. „Vzhľadom na neskončené vyšetrovanie prípadu sa zatiaľ nebudeme na túto tému vôbec vyjadrovať,“ nepotvrdila novú, ministerstvom zverejnenú skutočnosť ani krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.

Podľa Daniela Líšku, šéfa streleckého Klubu vojakov, ktorého členom bol aj Harman, musel byť strojca devínskonovoveského masakru na psychotestoch aspoň jedenkrát. „Zákon o zbraniach a strelive účinný od 1. januára 1994 to jednoducho vyžadoval. Aj on si vtedy musel obnoviť zbrojný preukaz, ktorý mal už od strednej školy,“ povedal pre Pravdu Líška.

Kým do roku 2004 sa žiadosti o povolenie držby zbrane obnovovali v päťročných intervaloch, odvtedy až doteraz už stačia desaťročné. Už od roku 1996 treba k nim však doložiť len doklad o zdravotnej spôsobilosti potvrdený praktickým lekárom. Ak to ten nepovažuje za potrebné, na psychotesty žiadateľ opakovane nemusí ísť. Líška preto pripúšťa, že úvodné Harmanovo testovanie bolo zároveň jeho posledným.

Ostatné potvrdenie mala strelcovi údajne vystaviť jeho praktická doktorka. Pri telefonáte do ambulancie však v pondelok bola nedostupná.

Hovorca Grendel pripustil, že ministerstvo už chystá návrh nového zákona, po ktorého prijatí by sa psychotesty opätovne stali povinnými každých päť rokov. Dodal, že rezort pracuje aj na legislatíve, ktorá by zakázala držbu automatických zbraní vrátane prerobených na jednotlivé výstrely.

Líška si však myslí, že legislatívny predpis, na základe ktorého by sa legálni vlastníci museli takýchto zbraní vzdať, by skončil pred Ústavným súdom. „Je to ich súkromný majetok, do ktorého investovali značné sumy. Odobratím by sa porušili ich ústavné práva,“ varuje športový strelec.

Harman minulý týždeň v pondelok popri siedmich mŕtvych zranil ďalších 15 obetí. V bratislavských nemocniciach stále zostávajú tri z nich. Vo veľmi vážnom stave a v umelom spánku zotrváva v nemocnici v Petržalke 33-ročný muž z Ostravska. Podľa hovorkyne Rút Geržovej podstúpil včera už tretiu operáciu. Jeho prognóza je nepriaznivá, keďže utrpel trieštivé zlomeniny v oblasti panvy, devastačné poranenia čriev a cievneho systému.

„Zvyšní dvaja pacienti sa však cítia lepšie,“ uviedla Geržová. Na Kramároch leží 19-ročný mladík so zlomeninou kľúčnej kosti a v nemocnici v Starom Meste starší muž s vážne prestrelenou nohou.

debata chyba