Radičová bude rokovať so stranami o eurozóne, so Sulíkom sa už stretla

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) absolvuje v najbližších dňoch rokovania s predstaviteľmi koaličných aj opozičných strán o situácii v eurozóne a presadení opatrení dohodnutých v júli na mimoriadnom summite eurozóny v Bruseli.

08.08.2011 15:24 , aktualizované: 17:16
Radičová, Mikloš, SDKÚ Foto:
Premiérka Iveta Radičová a šéf rezortu financií Ivan Mikloš.
debata (17)

Patrí k nim navýšenie prostriedkov a zmena pravidiel v dočasnom eurovale. S pred­sedom SaS Richardom Sulíkom sa šéfka exekutívy stretla už v pondelok. Ten sa vyjadril, že jeho strana naďalej nesúhlasí so zmenami v ochrannom európskom vale, na ktorých sa v júli dohodli európski lídri.

SaS naďalej nesúhlasí s eurovalom

„Vnímame tieto mechanizmy ako nástroje, ktoré sú kontraproduktívne. Slovensko by to zadlžilo na dlhé roky a vnímame to ako hasenie požiaru ventilátorom,“ vysvetlil svoj postoj Sulík. Podľa neho sa v posledných dňoch ukazuje, že aj finančné trhy vnímajú opakované intervencie eurozóny v prospech jednotlivých problémových krajín ako slabosť.

Aj keď Slovensko môže byť prvá krajina, ktorá odmietne zmeny v eurovale, podľa Sulíka nebude jediná. „Je známe, že je viacero krajín, ktoré s veľkou nevôľou sledujú počínanie Bruselu a možno aj v iných krajinách nedôjde k schváleniu. My sa pod toto jednoducho nepodpíšeme. Spravíme všetko pre to, aby to v parlamente neprešlo,“ avizoval líder SaS.

Liberáli okrem navýšenia eurovalu zásadne nesúhlasia ani s flexibilnejšími pravidlami jeho fungovania, keď by mohol v budúcnosti napríklad nakupovať dlhopisy problémových krajín. „Je to čistá cesta do dlhovej únie, to bude už hotový socializmus. Bude to ako Sovietsky zväz, ten mal 15 republík, EÚ bude mať 27,“ vyhlásil Sulík s tým, že do takéhoto spolku Slovensko na začiatku v žiadnom prípade nevstupovalo.

Kritike šéf SaS podrobil aj rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB), že bude na trhu nakupovať dlhopisy Talianska a Španielska. „Vnímam to ako jasné porušenie pravidiel. Smernice ECB jasne hovoria o tom, že takéto dlhopisy nesmie skupovať. Nesúhlasím s tým, aby sa takto porušovali pravidlá,“ dodal Sulík.

Dôležité rokovania prebehnú v auguste

„Nachádzame sa na vážnej križovatke. Dnes nerozhodujeme o konkrétnych krajinách, rozhodujeme o pevnosti a stabilite spoločnej meny, zachraňujeme situáciu v krajinách nielen eurozóny. Tie rokovania sú dnes o zodpovednosti za budúcnosť SR. Tým budem presviedčať,“ avizovala Radičová po stretnutí s ministrom financií Ivanom Miklošom a ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom (obaja SDKÚ).

Všetky zmeny dohodnuté na mimoriadnom summite eurozóny musí ešte tento rok schváliť Národná rada (NR) SR. Pravdepodobne sa nimi budú poslanci zaoberať na najbližšej plánovanej schôdzi začiatkom septembra. Na mimoriadne rokovanie parlamentu nevidí premiérka dôvod.

„Sú najprv potrebné spomínané politické rokovania, tie považujem za veľmi dôležité a prebehnú v auguste,“ priblížila Radičová s tým, že o stretnutie na tú istú tému požiadala aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Vývoj v globálnej ekonomike a na svetových trhoch v ostatných dňoch je podľa nej dostatočným dôkazom, že dnes sa rozhoduje o stabilite spoločnej európskej meny, stabilite úspor slovenských občanov, ako aj o tom, či sa opäť prepadneme do recesie. „Hrozba recesie tu evidentne je,“ pridal sa k tejto výstrahe Mikloš.

Šancu na jej odvrátenie vidí práve v rýchlom a efektívnom presadení záverov, na ktorých sa v júli zhodli európski lídri. „Máme povinnosť, aby sme neboli prekážkou, aby sa to, na čom sa dokázali lídri dohodnúť, presadilo a implementovalo. Dnes je to určite jediný reálny nástroj, ako znížiť riziko možnej recesie,“ podčiarkol šéf rezortu financií.

17 debata chyba