Radičová: Od septembra začne fungovať samostatný envirorezort

Na zmenách kompetencií viacerých ministerstiev, ktoré avizovala pri svojom nástupe nová vláda, sa už pracuje a budú predkladané postupne, avizovala v utorok po skončení koaličnej rady premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

21.07.2010 09:38 , aktualizované: 14:00
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (20)

Vláda zároveň schválila iniciatívny návrh premiérky Ivety Radičovej na obnovu ministerstva životného prostredia. Ministerstvo životného prostredia SR bolo v januári na podnet expremiéra Roberta Fica zrušené zákonom s účinnosťou od 1. júla.

Jeho agenda prešla pod ministerstvo pôdohospodárstva. Envirorezort by mal začať samostatne fungovať od 1. septembra. Návrh by mal schváliť parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

„Zriadenie samostatného ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť životného prostredia je pre plnenie úloh v takej širokej oblasti, ako je tvorba a ochrana životného prostredia, nesmierne dôležité. Pre zabezpečenie týchto úloh je potrebné mať k dispozícii odborný a funkčný aparát, ktorý dokáže reflektovať na dôležité podnety v takej dôležitej a prierezovej oblasti, ako je oblasť tvorby a ochrany životného prostredia,“ odôvodnila Radičová v predkladacej správe.

Posilnia sa kompetencie ministerstva dopravy

Obnovenie envirorezortu je podľa premiérky dôležité pre riešenie následkov extrémnych povodní, ktoré tento rok spôsobili škody za takmer 700 miliónov eur. „Cieľom navrhovanej zmeny v organizácii ústrednej štátnej správy je prijatie účinných riešení, ktorými sa zabráni vzniku ešte väčšej škody na majetku občanov SR,“ uvádza sa v materiáli, ktorý nebol v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Štyri stredopravé strany sa pri zostavovaní koalície dohodli aj na posilnení kompetencií ministra dopravy či podpredsedu vlády pre menšiny. Prípravu týchto zmien má podľa Radičovej na starosti vedúci Úradu vlády Viktor Nižňanský, ktorý s tým má dlhoročné skúsenosti. Pripraviť by ich mal tak, aby obsahovo zefektívnili fungovanie jednotlivých rezortov.

Podľa koaličnej dohody sa majú v blízkej budúcnosti výrazne posilniť kompetencie ministerstva dopravy pod vedením Jána Figeľa (KDH). Okrem doterajších úloh bude mať na starosti aj oblasť regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a celkovú koordináciu čerpania eurofondov na Slovensku. Právomoci sa majú posilniť aj podpredsedovi vlády pre menšiny. Post, ktorý v novej vláde zastáva Rudolf Chmel (Most-Híd), má získať viaceré kompetencie doteraz patriace ministerstvu kultúry a školstva, ako aj samostatnosť pri rozdeľovaní financií na menšinové projekty.

Greenpeace:  O obnove ministerstva by sa malo verejne diskutovať

Organizácia Greenpeace víta vládou deklarované obnovenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR). Pripomína však, že rezort by sa nemal obnoviť bez širšej verejnej a odbornej diskusie a zároveň by sa tiež nemal obnoviť v podobe, v akej bol vládou Roberta Fica zrušený. Bez reformy a zásadných systémových zmien by podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana bolo obnovenie ministerstva nevyužitou šancou, uvádza sa to v reakcii Greenpeace, ktorú poskytla hovorkyňa organizácie Lucia Szabová.

Rizman upozorňuje, aby vláda Ivety Radičovej neurobila rovnakú chybu ako vláda Roberta Fica. „Predchádzajúca vláda zrušila MŽP SR narýchlo a bez akejkoľvek verejnej diskusie. Unáhlené obnovenie rezortu, bez širšej diskusie, bez prípravy reformy rezortu a bez realizácie dôkladných systémových zmien by bola rovnaká chyba. Ak má mať ďalšie fungovanie MŽP SR zmysel, potrebuje rezort úplný reštart, a nie len formálne obnovenie toho, čo doposiaľ nefungovalo,“ tvrdí Rizman. Verí, že kabinet Ivety Radičovej nájde dostatok politickej vôle a obnovenie rezortu prediskutuje s odbornou i laickou verejnosťou. Pripomína, že Greenpeace bol jednou z organizácií, ktoré sa aktívne postavili proti plánu rušiť ministerstvo.

Baška tvrdí, že Duchoň nedostal ani euro

Bývalý splnomocnenec vlády pre prípravu a realizáciu neformálneho zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v SR Daniel Duchoň bral odmenu aj po tom, ako sa predmetné zasadnutie uskutočnilo. Ministri sa v Bratislave stretli 22. až 23. októbra minulého roka, pričom Duchoňa platili aj po tomto termíne.

Na základe informácií od ministra obrany to po zasadnutí vlády vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Podľa jej slov predchádzajúci kabinet vytváral posty splnomocnencov ad hoc spôsobom, pričom prichádzalo k duplicite jednotlivých funkcií a stálo to nemálo peňazí. Ako príklad uviedla už zrušené miesto splnomocnenca pre mládež a šport. Túto agendu totiž plnohodnotne rieši ministerstvo školstva, ktoré ma na to aj finančné zdroje.

„Splnomocnenec využíval množstvo ďalších finančných prostriedkov na aktivity typu – smer Afrika a podobne, čo považujem skôr za zviditeľňovanie sa než reálne riešenie problémov,“ poznamenala.

Duchoň nedostal podľa exministra obrany Jaroslava Bašku (Smer) za túto funkciu ani euro. „Pani Radičová sa mýli. Dostala od pána ministra Galka zlé podklady,“ reagoval Baška na vyhlásenia premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) o tom, že tento splnomocnenec bral odmenu aj po tom, ako sa predmetné zasadnutie uskutočnilo.

 „Pani Radičová sa vyjadrila, že bol za to platený. On za to nedostal ani euro,“ zdôraznil Baška s tým, že Duchoň poberal iba klasický plat štátneho tajomníka. „Nezrušili sme to aj preto, lebo sme vedeli, že za to nedostáva ani euro,“ dodal.

20 debata chyba