Radičová: Súdnictvo má veľký vplyv na ekonomiku

Premiérka Iveta Radičová považuje za hlboký a vážny omyl, ak si sudcovia myslia, že stav súdnictva nemá dosah na ekonomiku krajiny.

21.01.2011 11:06 , aktualizované: 11:59
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (16)

„Stav súdnictva má priamy významný vplyv na podnikateľské prostredie a teda prípadný ekonomický rast v tej-ktorej krajine, preto je tak dôležité, aby sa zvýšila dôveryhodnosť Slovenska aj z hľadiska súdnictva,“ uviedla Radičová po svojom vystúpení v úvode medzinárodnej konferencie Súdnicke reformy: Minulosť a budúcnosť.

Argument, že sudcovia nevedia ovplyvniť ekonomiku, používa skupina nespokojných sudcov, ktorá sa podpisuje pod petíciu proti zníženiu sudcovských platov. Platy sudcov sú viazané na platy poslancov, ktorí odklepli nové pravidlo, podľa ktorého čím väčší bude deficit, tým menej zarobia. Sudcovia hovoria, že ak im parlament nevyjde v ústrety, podajú žaloby, Smer chystá pre zníženie platov sudcov podanie na Ústavný súd. „Nachádzame sa v hlbokej kríze, vo vážnych problémoch. Nie náhodou ústavní činitelia ako prví prikročili k znižovaniu vlastných platov,“ pripomenula Radičová a dodala, že „je na sudcoch, aký postoj v tejto situácii zaujmú, pretože je to aj istý prejav spolupatričnosti, je to aj istý prejav solidarity so situáciou v krajine“.

Premiérka vyzývala účastníkov konferencie, aby sa aktívne zapojili do reformy justície, ktorá sa už začala. „Je zrejmé, že základná kategória, po ktorej môžeme kráčať ďalej, je kategória dôvery,“ vyhlásila v prejave a zdôraznila, že ju mrzí, ak súdnictvu podľa prieskumov nedôveruje ani tretina ľudí. „Priepasť medzi spravodlivosťou a zákonom je na Slovensku veľmi hlboká a veľká“. Vymáhateľnosť práva, sila právneho štátu, nízka miera korupcie, schopnosť súdov včas sa rozhodnúť je podľa Radičovej základná podmienka kvalitného podnikateľského prostredia.

Harabin je urazený, že ho nepozvali

Predseda Súdnej rady Štefan Harabin sa cíti dotknutý, že jeho a ani žiadneho zástupcu zo Súdnej rady SR nepozvali na konferenciu Nadácie otvorenej spoločnosti Súdnické reformy – minulosť a budúcnosť. „Plne chápem, že nepozvali nikoho, kto má iný názor, nakoľko dokázať si vypočuť pravdu a príklady z praxe je náročné. Je to vlastne konferencia budúcich politických a totalitných súdnych funkcionárov,“ uviedol Harabin. Informoval o tom hovorca Súdnej rady SR Michal Jurči.

Združenie za otvorenú justíciu (ZOJ) odmieta kritiku predsedu Súdnej rady Štefana Harabina, že na konferenciu nepozvali žiadneho člena Súdnej rady SR. „Združenie za otvorenú justíciu dlhodobo kritizuje činnosť Súdnej rady v pôvodnom zložení a považuje ju za jednu z príčin súčasného stavu súdnictva, ktorý sa snažíme zmeniť. Z týchto dôvodov sme Súdnu radu nepovažovali za partnera na tento druh konferencie. Osoba doktora Harabina je pre nás morálne neprijateľná a musíme ho rešpektovať len z titulu jeho funkcie. Pokiaľ doktorka Hanzelová (členka Súdnej rady) prejavila záujem zúčastniť sa na konferencii, bez problémov sme jej to umožnili,“ uviedla Katarína Javorčíková zo sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu.

Konferencia bola zvolaná pre sudcov, nebol tu úmysel pozývať predsedov súdov, resp. členov Súdnej rady SR, reagoval na Harabinovu výhradu Miroslav Gavalec zo sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorá konferenciu spoluorganizuje. „Domnievam sa, že tu je dostatočne reprezentatívny výber sudcov z najvyššieho súdu, krajských súdov ako aj zo súdov okresných a limitácia možného počtu účastníkov nedovolila pozvať väčší počet ľudí,“ vysvetlil Gavalec.

Na konferencii sú traja členovia Súdnej rady SR, Ida Hanzelová a dvaja noví členovia Jozef Vozár a Ľudmila Babjaková. Hanzelová dostala pozvánku na svoje meno vo štvrtok večer. Potvrdila, že sa bude na konferencii vyjadrovať ako členka Súdnej rady SR. Babjakovú a Vozára nepozvali ako členov Súdnej rady SR, no Babjaková potvrdila, že poznatky prenesie do rady.

Na konferencii je aj 36 sudcov z desiatich krajín, pričom premiérka považuje takúto výmenu skúseností za veľmi prospešnú. Ako príklad uviedla riešenia čiernych stavieb, kde napríklad Nemecko a Rakúsko majú už takéto stavby klasifikované ako trestný čin, u nás sa pripravujú legislatívne zmeny. Očakáva aj námety, ako zaviesť spoluzodpovednosť verejných činiteľov. „Nie je možné, aby sme vymáhali právo len vo vzťahu štát – občan a absentuje nám z hľadiska zodpovednosti vzťah štát – verejný činiteľ,“ myslí si Radičová. Podľa nej žiadna reforma nemôže byť úspešná, ak sa na jej tvorbe nepodieľajú tí, ktorých sa má dotýkať, lebo sa môže stať nepriechodnou.

16 debata chyba