Rádio Viva bojuje o záchranu

Rádio Viva, ktoré prišlo o frekvencie, začalo kampaň za svoje prežitie. Na internetovej stránke aj na Facebooku vyzýva poslucháčov k aktivite heslami: "Zachráňme Vivu, zachráňme spravodlivosť!"

23.05.2012 15:00
rádio Viva Foto:
Rádio Viva môže na svojich frekvenciách vysielať do decembra 2013.
debata

Konatelia spoločností Viva Production House chcú navyše dokázať, že licenciu získala schránková firma, ktorá Rade pre vysielanie a retransmisiu predložila nepravdivé informácie.

„Dokážeme, že tá spoločnosť nemá vybavenie, personál a v pozadí má nejasné vlastnícke vzťahy. Myslíme si, že Rada bola oklamaná. Viva Production House ako jediná zo štyroch záujemcov splnila všetky zákonné požiadavky,“ tvrdí konateľ Viva Production House Dušan Budzák.

Spoločnosť, ktorej Rada pridelila frekvencie Rádia Viva, sa doteraz zaoberala realitami. Ich plánovaný projekt má byť rádiom pre dospelých, s cieľovou skupinou od 30 do 60 rokov. Má mať zvýšený podiel publicistických a spravodajských relácií, viac hovoreného slova.

Výzvu zachráňme Vivu počuť aj vo vysielaní. „Určite by mi chýbala hudba mojej mladosti. Volám sa Lýdia Eckhardt a tiež bojujem za záchranu rádia Viva,“ ozýva sa z vysielania jeden z odkazov. Podporu vyjadrujú aj poslucháči.

„Snažili sme sa ich do toho nezatiahnuť, ale nakoniec sme to urobili z jednoduchého dôvodu. Ak by rozhodnutie bolo platné, vyzeralo by to tak, akoby poslucháči nestáli o jeho program a bolo ich málo. Tak sme im dali priestor na vyjadrenie a vyzvali ich, že ak za nami stoja, majú to dať vedieť. A to aj robia“ vysvetľuje Budzák.

Viva môže vysielať na frekvenciách do decembra 2013, potom má na ne nárok nová spoločnosť. Rada o pridelení licencie rozhodla väčšinou piatich hlasov, štyria členovia boli proti. „Požadované materiály sme mali k dispozícii. Pri vypočutí pred Radou žiadatelia o licenciu potvrdzujú, že budú vypovedať pravdivo a nesmú nič zatajovať, aby sa nevystavili nebezpečenstvu trestného stíhania. Z toho vychádza aj Rada pri svojom rozhodovaní,“ hovorí predseda Rady Miloš Mistrík.

Rozhodnutie o pridelení frekvencie je právoplatné, ale dá sa napadnúť na súde.

„Rada už hlasovala, zmeniť sa to teraz už nedá. Z Viva Production House nám však zaslali námietky písomne, vraj ich budú ešte dopĺňať. Keď bude všetko kompletné, budeme sa tým zaoberať,“ doplnil Mistrík. Rádio Viva malo v minulosti finančné ťažkosti, nevyužívalo všetky pridelené frekvencie. Malo aj vnútorné problémy, majitelia sa nevedeli medzi sebou dohodnúť. „Berie sa do úvahy aj to, v akom stave je firma, ktorá opäť žiada o licenciu,“ vysvetlil Mistrík.

Webstránka rádia Viva nabáda poslucháčov, aby prostredníctvom pripraveného formulára poslali mail členom parlamentnému výboru pre kultúru a médiá, nech situáciu riešia. Predseda poslaneckého výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek to nepovažuje za vhodné. „Ak ide o trestný čin, sú na to orgány činné v trestnom konaní, aby to prešetrili. My môžeme akurát urobiť poslanecký prieskum na Rade pre vysielanie a retransmisiu,“ povedal Jarjabek.

Šéf výboru kritizoval formu posielania mailov s tým istým textom. „Považujem za veľmi nešťastné, aby mi zahlcovali emailovú schránku. Stačí napísať jeden mail, aby sme sa problémom zaoberali. Je to na úrovni vydierania. Niekto sa ma snaží k niečomu donútiť tým, že mi zahltí počítač,“ vyjadril sa Jarjabek. Aj Daniel Krajcer zo SaS by uprednostnil inú formu upozornenia na problém.

Jozef Viskupič (OĽaNO) proti „spamovaniu“ nič nemá. „To isté som robil ja ohľadom priestupkovej imunity. Považujem to za legitímny nástroj komunikácie s poslancom, ak sa niekto cíti bezmocný,“ povedal Viskupič.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba