Belousovová: Mikolaj Maďarom neubližuje

Dzurindova vláda mala začať so školskou reformou, ale nešlo o lukratívnu privatizáciu, tak nový školský zákon išiel bokom, povedala v pléne NR SR podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová (SNS). Bývalej vláde vyčíta, že školstvo si nestanovila za svoju prioritu. Nový zákon jej straníckeho kolegu, ministra školstva Jána Mikolaja, je podľa nej veľmi dobre pripravený a prináša komplexný zoznam zmien.

02.04.2008 11:46 , aktualizované: 14:57
Anna Belousovová Foto: ,
Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová.
debata

„Toto je školský zákon, takáto hrubá bichla… Je to kus roboty, ktorá mala byť urobená suma sumarum už dávno,“ povedala na obhajobu Mikolajovho návrhu.
 Nový školský zákon nie je o ubližovaní Maďarom, ale upravuje postavenie škôl a spôsob vzdelávania.

„Nikto nikomu v tomto zákone neubližuje,“ povedala Belousovová. Zásadne odmietla, že návrh obmedzuje práva národnostných menšín, na čo upozorňuje SMK. „Takéto tvrdenia sú totálne klamstvo a absolútna hlúposť, spolitizovanie,“ dodala. Tvrdí, že štát musí zabezpečiť výučbu slovenčiny a nemôže sa zbaviť tejto zodpovednosti. Za politický hazard označila, že maďarská menšina avizuje možnú občiansku neposlušnosť, ak prejde kritizovaný nový školský zákon. Domnieva sa, že školy nebudú pod časovým stresom pri spúšťaní školskej reformy, ktorá sa má začať v septembri. Podľa nej reformovať sa bude postupne, a teda bude dostatok času na prípravu. Reforma sa má ukončiť v školskom roku 2011/2012.

Belousovová kritizovala médiá, že o najdôležitejšom reformnom zákone vlády Roberta Fica píšu len to, že zákon ubližuje národnostnému školstvu. Podľa nej novinári nie sú schopní písať o odborných argumentoch.

Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos uviedol, že návrh mení pravidlá hry v neprospech škôl a žiakov. Zopakoval, že SMK nechce nič viac, len to, aby vláda Roberta Fica dodržala svoj sľub a zachovala status quo v prípade menšinových práv. Bárdos negatívne vníma, že v školách má byť rovnaký počet hodín slovenčiny aj maďarčiny a majú sa používať len učebnice schválené ministerstvom školstva. Za nonsens označil, že školskí inšpektori nebudú musieť ovládať jazyk národnostných menšín, hoci budú kontrolovať školy, v ktorých sa vyučuje napríklad v maďarčine.

Mikolaj v utorok povedal, že návrh mu hladko prejde v parlamente, pretože koaliční partneri k nemu nemajú výhrady. Nový školský zákon ostro kritizuje opozícia, ale aj mimovládne organizácie, napríklad Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť či Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Podľa nich zákon je šitý horúcou ihlou a nemožno ho nazývať reformným, pretože len škrtá učebné osnovy. Školy nebudú mať dostatok času na prípravu, pretože Mikolaj očakáva, že parlament definitívne schváli zákon v máji. Po novom sa má začať učiť v septembri a školám zostane len niekoľko týždňov na prípravu vlastných školských programov, ktorými majú vyplniť časť učebných osnov.

Rafaj: Maďarčine zánik nehrozí

Najsilnejšia vládna strana Smer nemá výhrady k novému školskému zákonu od ministra školstva Jána Mikolaja z SNS. Poslankyňa za Smer Monika Smolková povedala, že strana návrh podporí. Opozičné strany však spokojnosť so zákonom nezdieľajú. SMK sa nepáčia opatrenia, ktoré sa pripravujú pre národnostné školstvo. „Maďarčina na Slovensku je veľmi výkonný jazyk a nehrozí mu žiadny zánik,“ odkázal strane predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

Opozičné strany v utorok kritizovali Mikolaja za to, že k návrhu nerozprúdil celospoločenskú diskusiu a školy nie sú dostatočne pripravené spustiť reformu. Učitelia nevedia, čo ich čaká v septembri, upozorňovala poslankyňa za SDKÚ Tatiana Rosová. Opozícia v utorok podala návrh, aby parlament vrátil Mikolajov návrh na dopracovanie. Opozičnú iniciatívu dnes opäť zopakoval poslanec za SMK László Nagy.

Nagy negatívne vníma opatrenia, ktoré sa pripravujú pre národnostné školstvo. Nepozdáva sa mu, že v školách pre národnostné menšiny sa má vyučovať slovenčina v rovnakom rozsahu ako jazyk národnostných menšín. „Nedostatočná hodinová dotácia materinského jazyka môže mať negatívny vplyv na učenie slovenského jazyka,“ povedal v pléne Nagy. Podľa neho takéto opatrenie môže byť kontraproduktívne. Za najvážnejší nedostatok nového zákona považuje, že neurčuje, ako sa majú vyprofilovať školy pre deti z národnostných menšín. Kriticky vníma, že školy budú mať málo času na prípravu reformy.

„Maďarčina na Slovensku je veľmi výkonný jazyk a nehrozí mu žiadny zánik,“ odkázal Nagyovi predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Odmietol Nagyove tvrdenia, že zákon porušuje Chartu regionálnych a menšinových jazykov. Rafaj tvrdí, že ochrana menšinových jazykov by nemala byť na úkor štátneho jazyka a jeho výučby. SNS nesúhlasí s tým, že ide proti maďarskej menšine žijúcej na Slovensku. Národniari argumentujú tým, že deti by mali ovládať štátny jazyk na dostatočnej úrovni, aby nemali problém uplatniť sa na trhu práce.

debata chyba