Zrušenie priestupkovej imunity prešlo do druhého čítania

Zrušenie priestupkovej imunity poslancov a sudcov sa koalícii podarilo posunúť do druhého čítania, za novelu zákona o priestupkoch hlasovalo spolu 79 poslancov. Za novelu hlasovali spolu s koalíciou aj bývalí členovia SNS Anna Belousovová a Rudolf Pučík, Smer-SD a SNS boli proti.

31.05.2011 11:34 , aktualizované: 14:22
Rafaj, Slota Foto:
Rafael Rafaj (vľavo) s predsedom SNS Jánom Slotom.
debata (12)

Prejednávanie priestupku by však nemalo viesť k tomu, že poslanci napríklad nestihnú včas prísť na zasadnutie Národnej rady SR. Poslanec či sudca totiž bude môcť vyjadriť nesúhlas s prejednaním na mieste. Predkladatelia argumentujú, že zrušenie imunity prispeje k naplneniu dvanásteho článku ústavy, podľa ktorého sú ľudia slobodní a sú si rovní v dôstojnosti a právach. Opozičný Smer zrušenie priestupkovej imunity nepodporil, podpredseda Marek Maďarič ešte pred hlasovaní povedal, že zrušenie imunity poslancov a sudcov by malo byť spojené s odňatím privilégií aj pre iných ústavných činiteľov. Podľa šéfa klubu SNS Rafaela Rafaja by mala koalícia nájsť spôsob, ako zachovať imunitu pre opozičných poslancov.

V súčasnosti možno voči poslancom viesť priestupkové konanie len za alkohol či iné návykové látky za volantom. Ak sa koalícii podarí na júnovej schôdzi novelu schváliť aj v druhom a treťom čítaní, účinná bude od 1. septembra.

Na programe aktuálnej 18. schôdze parlamentu je aj obmedzenie trestnoprávnej imunity, navrhuje to nezávislý poslanec Igor Matovič. Na takýto krok je však potrebná ústavná väčšina 90 poslancov, ktorú bez hlasov Smeru nemožno dosiahnuť.

Rafaj sa bojí zneužitia vládnej moci voči poslancom

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj nesúhlasí s úplným zrušením priestupkovej imunity. Koalícii navrhuje, aby priznali pohyblivú imunitu pre opozičných poslancov alebo fakultatívnu imunitu pre všetkých zákonodarcov. Vďaka nej by si ktorýkoľvek poslanec pri skladaní sľubu mohol vybrať, či imunitu v danom volebnom období využije, alebo nie.

„To je signál pre voličov, ktorí by chceli selektovať konkrétnych politikov. Politik bude konkrétne vystavený možnosti takejto konfrontácie a tam už je ľubovoľná možnosť presahujúca koalično-opozičné zadelenie,“ vyhlásil v rozprave k návrhu na zrušenie priestupkovej imunity.

S úplným zrušením nesúhlasí Rafaj preto, že si myslí, že hoci koaliční poslanci nie sú ohrození zneužitím vládnej moci, pre opozíciu to neplatí. Podľa Rafaja už v minulosti bola vládna moc zneužitá voči poslancovi. „Bývalý československý prezident Václav Havel bol zvolený napriek tomu, že sa to nemalo stať. Poslanec bol políciou zadržaný práve vtedy, keď chýbal jeden hlas v parlamente, aby mohol byť pán Havel zvolený,“ uviedol Rafaj s tým, že toto by sa nemalo stávať.

„Toto je príklad, ktorý varuje, čo sa môže stať, keď akákoľvek vládna moc si zmyslí, že by tiež potrebovala eliminovať nejakého poslanca alebo poslancov, aby si presadila svoje,“ vyhlásil. Rafaj zastáva názor, že aspoň opoziční zákonodarcovia by mali byť imunitou chránení. „Pre opozičných poslancov je imunita posledná legislatívna ochrana pred tým, aby vládna moc nepostupovala až tak brutálne, ako si to dovolila v prípade poslanca Sládka,“ zdôraznil.

Šéf klubu národniarov zároveň vyhlásil, že s imunitou je to ako s Yetim, o ktorom všetci hovoria, ale ešte ho nikto doteraz nevidel. „Takisto je to aj s imunitou. Je to veľmi dobrá téma, všetci ju naháňajú, všetci sledujú stopy, ale zatiaľ neviem, že by sme riešili konkrétny prípad,“ povedal Rafaj. Domnieva sa, že poslanci by mali zmenami v prípade imunity reagovať na spoločensky vyvolané negatívne javy, ktoré však zatiaľ nenastali. Zmeny by sa navyše mali podľa neho dotknúť aj vládnych predstaviteľov. „Lebo ak je niekde papalášstvo, tak je to tam,“ zdôvodnil.

Ide o priestupkovú imunitu, upozorňoval Rafaja Krnáč

„Prerokovávame riešenie priestupkovej imunity, nie trestnoprávnej, takže ten príklad o volení pána Havla, ktorý ste použili, nie je úplne korektný. Vzhľadom na to, že ide o priestupkovú imunitu, tak sa nemôže stať, že vás niekto zatkne,“ upozornil Rafaja poslanec za SaS Kamil Krnáč.

Dodal, že ošetrené je aj to, aby nemohol poslanca napríklad policajt zdržiavať, ak by sa zákonodarca ponáhľal na hlasovanie v parlamente. „Môžete odmietnuť riešenie priamo na mieste a odložiť takto konanie o priestupkoch voči vašej osobe a vďaka tomu nebudete meškať na akékoľvek rokovanie či hlasovanie v parlamente,“ reagoval na Rafajove obavy Krnáč.

Matovič: Ľudia chcú, aby ste imunitu nemali

Nezávislý poslanec Igor Matovič pripomenul, že poslanci sú v pléne preto, aby zastupovali záujmy ľudí a nie preto, aby mali imunitu. „Ľudia chcú, aby ste ani vy, ani všetci ostatní v tejto sále imunitu nemali. Poprosím vás, aby ste si napĺňali svoj mandát, zastupovali svojich voličov a hlasovali za zrušenie priestupkovej imunity,“ odkázal Rafajovi.

K podpore zrušenia priestupkovej imunity vyzval aj poslanec za SaS Juraj Droba. „Zostúpme z toho piedestálu, ukážme ľuďom, pre ktorých tu sedíme, že sa nad nich nepovyšujeme a že poslanec nie je nadčlovek,“ vyhlásil.

Smer pripomenul, že podporu zrušenia priestupkovej imunity podporí, len ak sa zmeny v právach verejných činiteľov dotknú aj vládnych predstaviteľov.

12 debata chyba