Rakúšanom sa nepáčia nové Mochovce

Na začatie politickej a právnej iniciatívy proti ďalšej výstavbe jadrovej elektrárne Mochovce vyzvali rakúsku vládu na tlačovej konferencii vo Viedni zástupcovia organizácie Global 2000. Ich požiadavku podporili aj predstaviteľ slovenskej inciatívy Za matku zem Pavol Široký. Rakúska vláda však nevidí pre takú inciatívu dôvod.

08.02.2008 14:31
Mochovce, Jaslovské Bohunice, jadrová atómová... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Slovenský kabinet chce podľa Širokého začať s výstavbou ďalších dvoch reaktorov v Mochovciach čo najskôr, pravdepodobne už budúci mesiac. Zároveň upozornil na nápadne rýchle presadzovanie tohto projektu. „Vláda oznámila rozhodnutie rozšíriť Mochovce ešte pred dokončením štúdie o vykonateľnosti tohto projektu, ktorá mimochodom nebola zverejnená,“ povedal Široký.

Protiatómová hovorkyňa Globalu 2000 Silvia Herrmannová predložila expertízu, ktorú si organizácia dala vypracovať a ktorá prichádza k záveru, že rakúska vláda má na základe európskych zmlúv a smerníc právo požadovať od slovenskej vlády vypracovanie štúdie o medzinárodných dopadoch rozšírenia Mochoviec na životné prostredie. „Apelujeme na kancelára Alfreda Gusenbauera, aby vláda ukončila svoj atómový zimný spánok a začala konečne rokovať, pretože je najvyšší čas,“ zdôraznila Herrmannová.

Zopakovala tiež výzvu na adresu rakúskej banky Erste, aby odstúpila od financovania projektu. Proti účasti banky sa už v posledných týždňoch konalo v Rakúsku niekoľko demonštrácií, naposledy v stredu vo Viedni a Linzi. Ďalšie protesty sa pripravujú. Široký upozornil, že úver Erste poskytnutý prostredníctvom jej stopercentnej dcérskej spoločnosti Slovenská sporiteľňa podniku Slovenské elektrárne vo výške 800 miliónov eur (26,6 miliardy korún), je možné od začiatku tohto roka čerpať.

Široký tiež poukázal na to, že taliansky koncern ENEL, ktorý je vlastníkom elektrárne, odvádza zisky zo Slovenska do Talianska, v ktorom žiadne jadrové elektrárne nie sú, ale riziká spojené s prevádzkou a ukldadaním jadrového odpadu ponecháva na Slovensku.

Čiastočne si protirečil v argumentácii proti výstavbe ďalších blokov jadrových elektrární na Slovensku, keď na jednej strane poukazoval na zastaralosť projektu, na ktorý bolo vydané doposiaľ platné stavebné povolenie už v roku 1986, a na strane druhej uviedol, že v pôvodnom projekte bolo urobených 70 percent zmien, a teda ide o celkom nový projekt, ktorý si vyžaduje nový schvaľovací proves.

Práve táto otázka je pre posúdenie problému kľúčová. Pre prípadnú požiadavku na vypracovanie novej štúdie dopadov na životné prostredie, ktoré presahujú hranice, je podľa európskych smerníc potrebné, aby išlo o nový projekt. Rakúska vláda sa chce zrejme vyhnúť podobnému siahodlhému sporu so Slovenskom, aký vedie s Českom o Temelín. V piatok rakúske ministerstvo životného prostredia na príslušné námietky odpovedala, že zatiaľ nevidí pre žiadosť o novú štúdiu podľa názoru vládnych expertov nejde v prípade rozšírenia Mochoviec o nový projekt.

debata chyba