Raši potvrdil prasaciu chrípku na Slovensku. Priniesol ju muž z USA

V Bratislave leží pacient s prasacou chrípkou. Informáciu, ktorou Pravda.sk disponuje už od rána, potvrdil minister zdravotníctva Richard Raši.

28.05.2009 11:14 , aktualizované: 12:09
chrípka, vírus Foto:
Ilustračné foto - prasacia chrípka je už aj na Slovensku
debata

„37-ročný muž mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu a následne bol hospitalizovaný v bratislavskej fakultnej nemocnici,“ informoval Raši a dodal, že preventívne opatrenia ostávajú na Slovensku platné v plnom rozsahu.

„Pacient odletel 21. mája z USA a dva dni po prílete nemal žiadne príznaky. 24. mája sa u neho však dostavil suchý dráždivý kašeľ a škriabanie v krku. Následne odobratá vzorka bola vyhodnotená ako pozitívna,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Podľa primára Kliniky infektológie a geografickej medicíny FNsP Bratislava Vladimíra Rolného však už u pacienta nebadať príznaky ochorenia, nemá ani horúčku. „Po dobrom ďalšom vývine ho po troch až štyroch dňoch pustíme domov,“ uzavrel.

Nakazený muž má na Slovensku manželku a dieťa. To síce javilo známky ochorenia, no možný prenos nebezpečného vírusu na neho je vylúčený – neboli totiž v zahraničí spolu. Z USA leteli s mužom na Slovensko aj ďalší  šiesti Slováci, zdravotné komplikácie však nikto z nich zatiaľ nenahlásil.

Na palube lietadla podľa Rovného bolo ešte ďalších šesť Slovákov. Všetkým odporučili, aby si sledovali svoj zdravotný stav a ak budú mať príznaky chrípky, majú ísť ihneď k lekárovi. Raši povedal, že ešte sa obrátia na pohotovostného lekára leteckej spoločnosti. „Práve preto, aby sa nestalo, že niekto unikne, lebo informácie o cestujúcich nie sú verejne dostupné, budeme kontaktovať emergency kontakt lekára daných aeroliniek, aby sme ešte raz prešli zoznam cestujúcich,“ poznamenal Raši.

Na infekčnej klinike prijali opatrenia. K postihnutému má prístup určený tím sestričiek, ktoré používajú rúška a ďalšie ochranné pomôcky. Rovný tvrdí, že potvrdením prvého prípadu prasacej chrípky u nás „nerobia paniku“, ale situáciu ani nepodceňujú. Podľa neho v platnosti ostávajú opatrenia, ktoré prijali, fungujú pohotovostné služby na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) a infolinka.

ÚVZ odporúča, aby sa ľudia vyhýbali blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí, a davom ľudí. Ak ochoriete, nemáte ísť do práce či školy, ale ostať doma. Pri kašľaní a kýchaní si zakryť ústa a nos papierovou vreckovkou. Umývanie rúk pomôže chrániť sa pred baktériami. Účinné môžu byť aj čistiace prostriedky na ruky s obsahom alkoholu.

„Nechytajte si oči, nos ani ústa, pretože baktérie sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované baktériami a následne si chytí oči, nos alebo ústa,“ upozorňuje na svojej webovej stránke ÚVZ. Vírus sa nemôže podľa ÚVZ preniesť konzumáciou správne spracovaného a uvareného bravčového mäsa a výrobkov z tohto druhu mäsa.

Slovensko je ďalšou európskou krajinou s prípadom novej chrípky, ktorá sa začala šíriť z Mexika. Pred dvoma dňami sa prasacia chrípka potvrdila aj v Česku, nakazený bol pilot, ktorý priletel do Prahy z New Yorku. V jeho prípade šlo o mierny priebeh choroby.

Nebezpečný vírus sa začal šíriť v apríli z Mexika a jeho výskyt už ohlásilo 43 krajín. Svetová zdravotnícka organizácia eviduje okolo 13-tisíc prípadov. Tejto chorobe podľahlo vo svete už približne sto ľudí. Proti vírusu A/H1N1 zatiaľ neexistuje vakcína. Experti po celom svete na nej ale usilovne pracujú. Podľa odhadov by mohla byť k dispozícii do pol roka. Lekári zatiaľ liečia pacientov existujúcim liekom Tamiflu.

debata chyba