Raši sa vykrúca. Koľko platia pacienti, nevie

Zdražovanie v zdravotníctve minister Richard Raši (Smer) nevidí. Pritom vyššie ceny udáva aj Európsky štatistický úrad. Podľa neho ak pacient zaplatil v roku 2005 sto eur, vlani dal za to isté o 28 eur viac.

26.02.2010 09:42
Richard Raši Foto:
Minister zdravotníctva Richard Raši.
debata

Raši je presvedčený, že pacienti doplácajú za lieky menej ako za bývalej vlády, keď rezort riadil minister Rudolf Zajac. Dokázať to však nevie. „Práve tieto údaje presne zisťujeme. Tie čísla chceme premeniť aj na porovnateľnú hladinu, lebo v roku 2009 bolo oproti roku 2005 predpísaných o viac ako 12 miliónov kusov balení liekov. Chceme prísť ku konkrétnym korektným číslam a tie vám potom, samozrejme, aj poskytneme,“ uviedol.

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat spotrebiteľské ceny od roku 2005 do roku 2009 na Slovensku najviac vzrástli v oblasti zdravotníctva. Kým potraviny zdraželi o deväť percent, alkohol a tabak o 22 percent, ceny v zdravotníctve sa zvýšili o 28 percent.

Minister sa bráni tým, že nejde o ceny liekov na recept, ale o bežné nákupy v lekárňach. „Do tohto spotrebného koša sú zaradené kefky, pasty, pleťové masky, s prepáčením prezervatívy a lubrikačné gély,“ opísal minister.

Na oficiálnej stránke štatistického úradu je presne uvedené, aké údaje sa počítajú. Okrem spomínaných zubných kefiek aj ceny liekov na recept a služby lekárov. Čiže aj poplatky za prednostné vyšetrenia alebo potvrdenia, ktoré treba zaplatiť z vlastného vrecka. Tie však už Raši zaraďuje medzi nadštandardné služby, ktoré sú na dobrovoľnom rozhodnutí pacienta.

Viacerí slovenskí analytici hovoria, že zrušenie Zajacových dvadsaťkorunáčok poplatky pacientov neznížilo, práve naopak. „Aj po zrušení poplatkov za návštevu lekára a pobyt v nemocnici ľudia platia na zdravotníctvo viac ako predtým,“ tvrdí ekonomický analytik Peter Goliaš z inštitútu INEKO. Bezplatné zdravotníctvo Goliaš označuje za ilúziu. „Spoluúčasť sa šíri živelne, štát z veľkej časti nereguluje jej výšku ani štruktúru. Pacienti platia často v hotovosti aj tisíce eur, pretože chcú urýchliť liečbu alebo si chcú vybrať zariadenia, ktorým dôverujú,“ okomentoval.

debata chyba