Reforma nesplní v školách všetky sľuby

Nie všetko, čo minister školstva Ján Mikolaj (SNS) nasľuboval, sa naozaj od septembra v školách splní. Hlavným motívom reformy je voľnosť učiteľov, ale aj možnosť výberu pre žiakov a študentov. Najmä pre peniaze však školy na výber toho veľa neponúknu. Voľné hodiny rozšíria iba o to, čo už učia. Navyše rezortu školstva a športu nevyšiel plán deti rozhýbať. Namiesto ohlasovanej ďalšej hodiny telesnej výchovy reálne telocviku na školách ubudne.

01.09.2008 21:42
Škola Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Školy dostávajú peniaze na triedu s tridsiatimi žiakmi, len čo by sa škola rozhodla urobiť menšie triedy, napríklad po 15 študentov, tak druhého učiteľa nemá z čoho zaplatiť,“ tvrdí zástupkyňa riaditeľky Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici Ľudmila Strmeňová.

V praxi to znamená, že voliteľné predmety, ktoré majú byť vlajkovou loďou reformy, nebudú v malých skupinkách, ale opäť v celých triedach. Podľa Strmeňovej si školy nebudú môcť dovoliť s takýmito hodinami veľmi experimentovať a deliť triedy na menšie skupinky. Pozvať špeciálneho lektora na jeden voliteľný predmet bude luxusom. „Peniaze na to jednoducho nebudú,“ hovorí Strmeňová.

V praxi to znamená, že si žiaci a študenti napríklad štyri voliteľné predmety budú najčastejšie vyberať zo štyroch možností. Na jednotlivých školách sa síce budú líšiť, ale v rámci školy ostávajú študenti bez výberu.

Všimli ste si, že sa na školách učí po novom?

Strmeňovej dáva čiastočne za pravdu aj šéf školských odborov Ján Gašperan. „Príspevok na žiaka vzrástol o pár percent, s čím sa zázraky robiť nedajú,“ tvrdí Gašperan. Ako však dodáva, rokujú s ministrom školstva, aby koncom roka uvoľnil rezervu okolo 400 miliónov korún (13,27 milióna eúr), čo má v rozpočte. „Ešte nie je nič na papieri, preto detaily nechcem hovoriť,“ uviedol Gašperan.

Práve spor o peniaze, platy a nezaplatené nadčasy za odpracované prázdniny pre prípravu reformy smerujú dokonca k štrajku pedagógov. Rezort školstva rokuje s vplyvnými školskými odbormi, aby si to so štrajkom rozmysleli.

„Ak všetko pôjde tak ako doteraz, tak vyzerá, že sa s ministerstvom dohodneme. To znamená, že štrajk nebude,“ povedal Gašperan. Zároveň dodal, že je nepravdepodobné, aby učitelia dostali špeciálne peniaze za odpracované prázdniny, ktoré strávili papierovačkami nad novými školskými plánmi.

Ďalším cieľom reformy bolo rozhýbať deti. Nevyšiel však úplne. Po pridaní cudzích jazykov, slovenčiny a voliteľných predmetov na telesnú výchovu nezostalo miesto. Žiaci tak budú mať o jednu hodinu telesnej výchovy menej. Viacúčelové ihriská, ktoré s obľubou aj pri školách otvára premiér Robert Fico (Smer), tak môžu zostať nevyužité.

Vláda dokonca začiatkom roka prijala národnú stratégiu boja proti obezite. Ministerstvo školstva je v nej povinné vzdelávať smerom k zdravému životnému štýlu a športovaniu. Podľa stratégie rezort školstva musí „umožniť občanom, ale najmä študentom a žiakom voľné (alebo za symbolickú cenu) využívanie všetkých dostupných športovísk (napr. školské telocvične), ktoré nie sú primárne zriadené na komerčné účely“.

debata chyba