Vojaci z bundeswehru opravujú cintorín

Dovedna 11 príslušníkov nemeckých ozbrojených síl bundeswehru začalo v pondelok opravovať vojenský cintorín z prvej svetovej vojny vo Vyšnom Mirošove v okrese Svidník.

Počas dvoch týždňov vykonajú základné terénne úpravy a spevnia plochy pohrebiska s telesnými pozostatkami do 250 vojakov nemeckých, rakúsko-uhorských a ruských.

Brigádnici sú príslušníkmi 51. eskadrie Immelmann z mesta Kroppe. Takýchto aktivít na východnom Slovensku sa nezúčastňujú prvýkrát. Pod ich patronátom sa v minulých rokoch podarilo opraviť a zasvätiť podobný cintorín v neďalekej obci Nižná Polianka v okrese Bardejov. Opravu miesta posledného odpočinku vojakov vo Vyšnom Mirošove si vzali za svoju ako hlavní patróni príslušníci 63. dopravnej eskadrie bundeswehru. Tí nastúpia na brigádu 15. septembra. Do 28. septembra majú potom založiť trávnik, urobiť prvú etapu oplotenia a položiť obrubníky okolo hrobových polí. Práce majú byť hotové v roku 2007. Vojaci zo 63. letky ich začali v máji 2005

Projekt spolupráce medzi občianskym združením Spoločnosť starostlivosti o nemecké vojnové hroby so sídlom v Prešove a Ľudovým zväzom starostlivosti o nemecké vojnové cintoríny trvá piaty rok. Podľa tajomníka prešovskej spoločnosti Michala Bochina počas oboch tohoročných turnusov by malo vzniknúť dielo za viac ako dva milióny Sk.

Bochin informoval, že ako po minulé roky, tak i v súčasnosti majú pracovné pobyty nemeckých profesionálnych vojakov aj kultúrno-spoločenský rozmer. Navštívia kultúrne a prírodné pamätihodnosti v Prešovskom kraji. Zavítajú do škôl vo Vyšnom Mirošove i v Nižnej Polianke a pre žiakov majú pripravené darčeky. Príslušníci bundeswehru majú v pláne aj stretnutia s osadenstvom leteckej základne v Prešove.

Pilotným projektom takýchto aktivít bola oprava cintorína práve v Nižnej Polianke. V roku 2007 majú byť opravené cintoríny v Radvani nad Laborcom a v Medzilaborciach.

kaslice, vihorlat, môzeum, karpatská kraslica

Karpatská kraslica si podmanila návštevníkov Vihorlatského múzea

24.03.2017 15:00

Kultúrne bohatstvo regiónu. Aj takto na východe Slovenska hovoria o kraslici, ktorú považujú nielen za symbol jari, ale aj plodnosti, prosperity a Veľkej noci.

Vila Flóra, sieň slávy, tatry

Vo Vysokých Tatrách obnovili Športovú sieň slávy

17.03.2017 15:00

Najznámejší horolezci, lyžiari či sánkari. Roky boli spojení s Vysokými Tatrami a zviditeľňovali ich doma i vo svete. Dnes majú vo Vysokých Tatrách sieň slávy.

Tatry,kalamita

V Tatrách opäť vyčíňal vietor, spadlo viac ako 8-tisíc stromov

06.03.2017 18:34

Po víkendovom vetre ostalo v Tatranskom národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu ležať ďalších približne 6 400 metrov kubických dreva.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.