Posledné tradičné kino v Žiline dopremietalo

Z jedenástich klasických kín, ktoré kedysi boli v Žiline, už neexistuje ani jedno. V poslednom sa zatiahla opona tento týždeň. V Žiline tak fungujú už len moderné kinosály v nákupných centrách, kam sa presunula aj spoločnosť, ktorá prevádzkovala posledné klasické kino v Žiline. Synagóga, v ktorej kino fungovalo takmer dve desaťročia, zostala teraz prázdna.

Kino Centrum, Žilina
Kino Centrum sídli v židovskej synagóge. Končí po 20 rokoch prevádzky.
Autor: Pravda

Kino Centrum avizovalo problémy s návštevnosťou už vyše roka. Do sály s kapacitou tristo ľudí chodili len desiatky divákov, takže kino nezarobilo ani na prevádzku. „Spoločnosť už nemôže dotovať kino, o ktoré Žilinčania nemajú záujem,“ povedala vtedy riaditeľka Tatrafilmu v Žiline Zuzana Bielčiková.

Majiteľ nehnuteľnosti Židovská náboženská obec teraz hľadá nového nájomníka. Obáva sa, že nevyužívaná budova bude chátrať. „Synagógu dala postaviť židovská komunita, ktorá v tom čase mala 3 000 členov a mala na to, aby ju využívala. Už to nie je, pravda, možné, je nás v meste iba 50 členov. Preto hľadáme nové zmysluplné využitie budovy,“ uviedol predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

Najlepšie by bolo využitie na kultúrno-spoločenské účely. Nájsť takého nájomníka je však ťažké. Uvažovalo sa o zriadení galérie či múzea, rokovania s mestom a krajom však neboli úspešné. Využitie na komerčné účely Frankl označil za krajné.

Synagóga je kultúrnou pamiatkou. Podľa šéfa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloša Dudáša patrí k najvýznamnejším funkcionalistickým stavbám. „Projektoval ju významný svetový architekt Peter Behrens. Je jedinou sakrálnou stavbou, ktorú naprojektoval. Nové využitie by malo rešpektovať tradíciu tohto objektu,“ povedal Dudáš.

Synagóga bola postavená v medzivojnovom období. Do druhej svetovej vojny bola židovským kostolom, po vojne slúžila na kultúrne účely. Bola tam aula vysokej školy a do novembra 2010 kino.

Ďalšie články
arnold, orol,

Orol Arnold sa vracia, partnerka už zdobí hniezdo

15.04.2014 14:00

Už len päť až osem dní a najsledovanejší orol Arnold by mohol byť doma. Za sebou má dve tretiny trasy, ktorú na jeseň preletel na africké zimovisko.

tuje, Martin

Tuje v Martine prekážali múzeu aj mestu

13.04.2014 17:00

Viac ako 80 stromov a kríkov dalo vyrúbať mesto Martin pred Slovenským národným múzeom. Martinčania výrub zväčša kritizujú, park považovali za kolorit.

Sirotársky kostol, Žilina

Plány žilinského kostola objavili v Paríži

09.04.2014 16:00

Žilinskej architektke Zuzane Grúňovej sa podaril zaujímavý objav. Na webovom portáli Národnej knižnice vo Francúzsku našla pôvodné plány Sirotárskeho kostola s kláštorom.

Ružomberok

Ružomberok podá žalobu ohľadne pozemkov pod Auparkom

08.04.2014 14:15

Ružomberok podá žalobu smerujúcu k opätovnému získaniu vlastníckych práv k pozemkom, na ktorých mal v centre stáť Aupark. Schválili to mestskí poslanci.

Ľudia odporúčajú