Pre posunovanie vagónov nemôžu ľudia spávať

Škripot bŕzd a piskľavé zvuky z posunovania a zoraďovania vagónov ničia život obyvateľom Mojša najmä v noci. Je to tak už tri mesiace, odkedy je v skúšobnej prevádzke nová zriaďovacia stanica. Pri budovaní jedného z najmodernejších diel za 120 miliónov eur sa totiž nepočítalo s protihlukovou stenou.

Nepríjemné zvuky počuť v domoch, ktoré sú vzdialené od pracoviska železníc asi 300 metrov. ,,Najhlučnejšie je to od deviatej do jedenástej večer. Dosť nás ruší dieselová lokomotíva a pískanie vozňov, je to riadne počuť, až tak, že nepočuť ani televízor," hovorí jeden obyvateľ bytovky Erik Kvašňovský. Ľudia sa obávajú, že v lete pri otvorených oknách ani nezaspia.

Starosta Mojša Štefan Svetko sa obáva, že bez účinných opatrení proti hluku, sa zabrzdí rozvoj obce pri výstavbe bytov a domov. „O Mojš je veľký záujem, ale keď ľudia prídu a chcú kúpiť pozemky, ktoré sú blízko železnice, začína im prekážať ten hluk, keď počujú, ako to tam vŕzga, tak začínajú zvažovať,“ povedal Svetko.

Dostavba stanice sa robila podľa takmer 20-ročných plánov, v ktorých sa o protihlukovej stene neuvažovalo. Ľudia ju však od investora, ktorým sú Železnice SR, chcú. Spísali preto petíciu. „Žiadame meranie hluku od investora a na základe výsledkov spracovať projekt pre protihlukovú stenu a zrealizovať ju, ak budú porušené hygienické normy,“ uviedol Tibor Repáň z petičného výboru.

Monitoring hluku musia železnice robiť dvakrát ročne počas prvých dvoch rokov prevádzky. ,,Podľa výsledkov z meraní budeme riešiť aj prípadné protihlukové opatrenia," informovala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková. Kedy by sa takéto meranie mohlo uskutočniť, neuviedla. Vlastné meranie si dá urobiť aj obec a výsledky chce pripojiť k petícii, ktorú po vyzbieraní podpisov predloží investorovi a špecializovanému stavebnému úradu – Úradu pre reguláciu železničnej dopravy.

Ďalšie články
arnold, orol,

Orol Arnold sa vracia, partnerka už zdobí hniezdo

15.04.2014 14:00

Už len päť až osem dní a najsledovanejší orol Arnold by mohol byť doma. Za sebou má dve tretiny trasy, ktorú na jeseň preletel na africké zimovisko.

tuje, Martin

Tuje v Martine prekážali múzeu aj mestu

13.04.2014 17:00

Viac ako 80 stromov a kríkov dalo vyrúbať mesto Martin pred Slovenským národným múzeom. Martinčania výrub zväčša kritizujú, park považovali za kolorit.

Sirotársky kostol, Žilina

Plány žilinského kostola objavili v Paríži

09.04.2014 16:00

Žilinskej architektke Zuzane Grúňovej sa podaril zaujímavý objav. Na webovom portáli Národnej knižnice vo Francúzsku našla pôvodné plány Sirotárskeho kostola s kláštorom.

Ružomberok

Ružomberok podá žalobu ohľadne pozemkov pod Auparkom

08.04.2014 14:15

Ružomberok podá žalobu smerujúcu k opätovnému získaniu vlastníckych práv k pozemkom, na ktorých mal v centre stáť Aupark. Schválili to mestskí poslanci.

Ľudia odporúčajú