Povala kaštieľa v Betliari vydala tajomstvá

Staré dokumenty, fotografie či lyže. Roky boli zabudnuté a skryté na povalách kaštieľa v Betliari a teraz ich po prvý raz môže vidieť verejnosť.

Betliar
Hovorkyňa múzea Judita Krajčiová v časti výstavy, ktorá prezentuje Betliarske poľovačky.
Autor: ,

Unikátne artefakty sa našli pred niekoľkými týždňami a mesiacmi a majú spojitosť s rodinou Andrássyovcov, ktorá kaštieľ vlastnila. Slovenské národné múzeum – Múzeum v Betliari ich sprístupnilo v rámci výstavy Čo ukrýva kaštieľ, ktorá potrvá do 1. apríla 2016.

Andrássyovské predmety objavili v rámci upratovania nevyužívaných priestorov. „Časť z nich sme našli ešte počas digitalizácie, keď sa v kaštieli otvárali staré skrine a šuplíky, a časť počas väčšieho upratovania na konci letnej sezóny na povalách kaštieľa a hospodárskych budov. Teda na miestach, kde sa bežne nechodí,“ konštatovala hovorkyňa múzea Judita Krajčiová. Vedenie múzea uvažovalo, čo so stovkami kusov predmetov, ktoré po rokoch uzreli svetlo sveta, a rozhodlo sa pre netypický krok. Ešte skôr, ako prejdú procesom dokumentovania, predstavia ich verejnosti ako nálezy.

Portrét Emanuela Andrássyho I., ktorý bol vášnivým
poľovníkom, cestovateľom aj zberateľom.
Portrét Emanuela Andrássyho I., ktorý bol vášnivým poľovníkom, cestovateľom aj zberateľom.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

„Rozhodli sme sa tak urobiť už teraz v prebiehajúcej zimnej sezóne. Doteraz sme v našom múzeu nové výstavy počas zimy neotvárali, ale teraz sme po prvý raz urobili výnimku. Chceli sme unikátne nálezy predstaviť verejnosti a zároveň zatraktívniť návštevu nášho zariadenia mimo letnej sezóny, ktorá sa začína od apríla a končí na konci septembra,“ zdôraznila Krajčiová.

Doteraz utajené predmety predstavuje múzeum v štyroch tematických celkoch v prízemí kaštieľa. Prvým sú Zimné športy, druhým Talianski Andrássyovci, tretím Betliarske poľovačky a štvrtým Exotické cesty. "Časť zimné športy predstavuje aktivity, ktorým sa Andrássyovci venovali. Vystavené sú najmä športové potreby ako lyže, snežnice, vyrobené na prelome 19. a 20. storočia, objavené práve na povale.

Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Našli sa tam aj negatívy, ktoré sme dali vyvolať a fotografie tiež prezentujeme verejnosti," povedala hovorkyňa múzea. V časti Talianski Andrássyovci predstavuje múzeum rodinnú vetvu, ktorá žila v Taliansku. V múzeu objavili rôzne dokumenty, ktoré už boli dávno zabudnuté a týkali sa života tejto vetvy známej pod menom Andreasi. Jej ústrednou postavou bola Osanna Andreasi, ktorej sa pripisuje niekoľko zázrakov a ktorú vyhlásili za blahoslavenú. Vystavený je aj jej portrét.

Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

V tretej časti výstavy uvidia návštevníci typický odev poľovníka, ale aj kresby a karikatúry, ktorými tzv. piktori vtedy zaznamenávali výjavy z poľovačiek.

Oblečenie, aké používali Andrássyovci pri
poľovačkách.
Oblečenie, aké používali Andrássyovci pri poľovačkách.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Štvrtá časť výstavy s prívlastkom Exotická predstavuje najmä aktivity Emanuela Andrássyho I., ktorý dal kaštieľ na konci 19. storočia zrekonštruovať do súčasnej podoby a ktorý sa výraznou mierou pričinil o zhromažďovanie predmetov, ktoré už za jeho čias v kaštieli vystavovali. V tejto časti výstavy návštevník okrem iného uvidí oblek samuraja, japonské ženské topánočky, ale aj hlavu Polynézana, ktorú Andrássy priniesol z ciest po východnej Indii. Do exotickej časti sveta vycestoval v roku 1849 a už o štyri roky vydal o tom knihu, ktorú sám ilustroval. Na základe jeho ilustrácií vznikli maľby, ktoré sa pred pár mesiacmi tiež našli na povale kaštieľa.

Stovky kresieb a ilustrácií dá múzeum zviazať.
Stovky kresieb a ilustrácií dá múzeum zviazať.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Výstavu objavených predmetov si od 5. decembra stihlo pozrieť vyše 600 návštevníkov. Múzeum pre nich pripravilo aj sprievodné podujatia. Kurátorský výklad k výstave sa uskutočnil už v decembri minulého roka, ďalší bude 23. januára. Podujatie Čo ukrýva filmotéka múzea sa bude konať 20. februára, na 5. marca je pripravená akcia Za tajnými dverami v historickej knižnici a 2. apríla derniéra výstavy na tému: Čo daroval gróf Gemerčanom.

Zbierky dopĺňali generácie Andrássyovcov

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším múzeom juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa tri kilometre od Rožňavy v obci Betliar. Pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Kaštieľ dala postaviť rodina Andrássyovcov, ktorá mala v majetku aj hrad Krásna Hôrka a bane v okolí Rožňavy. Do súčasnej podoby ho pretvoril gróf Emanuel Andrássy I. v rokoch 1881 až 1886. Stal sa luxusným reprezentatívnym sídlom, v ktorom okrem pohodlných apartmánov vznikol priestor aj pre jeho bohaté zbierkové kolekcie. Po Emanuelovi pokračovali v dopĺňaní zbierok ďalšie dve generácie Andrássyovcov. Gejza I. a Emanuel II. Andrássyovci ho obývali do roku 1944, keď opustili Slovensko. Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ v Betliari sprístupnený ako múzeum verejnosti. Je v ňom vyše 17-tisíc zbierkových predmetov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

počasie, sneženie, kalamita

Sneženie komplikuje dopravu vo viacerých regiónoch Slovenska

13.01.2017 10:19, aktualizované: 16:07

Sneženie komplikuje dopravu v Košiciach, Banskej Bystrici aj Nitre. Cestári pri Humennom vyhlásili prvý situačný stupeň.

sneh, zima, mráz, kalamita, sneženie, ľad, počasie, vločky, Nitra

Mimoriadnu situáciu na cestách v oblasti Popradu zrušili

29.12.2016 12:50

Všetky cesty v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča sú momentálne zjazdné, posypané a prepluhované.

počasie, poľadovica, šmykľavo, ľad, zima, turisti, sneh, mráz

SHMÚ: Na horách hrozí silný vietor a na východe poľadovica

25.12.2016 13:48

Pred silným vetrom v horách a poľadovicou v niektorých častiach východného Slovenska varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Ján Richter

V rekvalifikácii absolventov škôl vidí Richter problém

22.01.2017 17:13

Ak na začiatku tohto roka hodnotíme vývoj toho minulého, stále je v evidencii síce menej, ale relatívne dosť absolventov, ktorí nemajú prácu, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

shale gas, bridlicový plyn, frakovanie

Počet ropných a plynových vrtov v USA sa výrazne zvýšil

22.01.2017 15:42

Počet vrtov zameraných na prieskum ložísk ropy a zemného plynu v USA v uplynulom týždni výrazne stúpol, a to o 35 na 694.

Trump, Putin

Putinova hra s novým lídrom USA: Hop alebo trop?

22.01.2017 15:00

Nový americký prezident Donald Trump by sa rád dohodol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom aj pre možné vyostrenie vzťahov Washingtonu s Pekingom, myslí si analytik moskovského Centra politických technológií Alexej Makarkin.

Irán, vlajka

Európska ATR predá Iránu dvadsať lietadiel

22.01.2017 11:35

Francúzsko-taliansky výrobca menších dopravných lietadiel ATR dokončil s Iránom rokovania o predaji najmenej 20 lietadiel.