Povala kaštieľa v Betliari vydala tajomstvá

Staré dokumenty, fotografie či lyže. Roky boli zabudnuté a skryté na povalách kaštieľa v Betliari a teraz ich po prvý raz môže vidieť verejnosť.

Betliar
Hovorkyňa múzea Judita Krajčiová v časti výstavy, ktorá prezentuje Betliarske poľovačky.
Autor: ,

Unikátne artefakty sa našli pred niekoľkými týždňami a mesiacmi a majú spojitosť s rodinou Andrássyovcov, ktorá kaštieľ vlastnila. Slovenské národné múzeum – Múzeum v Betliari ich sprístupnilo v rámci výstavy Čo ukrýva kaštieľ, ktorá potrvá do 1. apríla 2016.

Andrássyovské predmety objavili v rámci upratovania nevyužívaných priestorov. „Časť z nich sme našli ešte počas digitalizácie, keď sa v kaštieli otvárali staré skrine a šuplíky, a časť počas väčšieho upratovania na konci letnej sezóny na povalách kaštieľa a hospodárskych budov. Teda na miestach, kde sa bežne nechodí,“ konštatovala hovorkyňa múzea Judita Krajčiová. Vedenie múzea uvažovalo, čo so stovkami kusov predmetov, ktoré po rokoch uzreli svetlo sveta, a rozhodlo sa pre netypický krok. Ešte skôr, ako prejdú procesom dokumentovania, predstavia ich verejnosti ako nálezy.

Portrét Emanuela Andrássyho I., ktorý bol vášnivým
poľovníkom, cestovateľom aj zberateľom.
Portrét Emanuela Andrássyho I., ktorý bol vášnivým poľovníkom, cestovateľom aj zberateľom.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

„Rozhodli sme sa tak urobiť už teraz v prebiehajúcej zimnej sezóne. Doteraz sme v našom múzeu nové výstavy počas zimy neotvárali, ale teraz sme po prvý raz urobili výnimku. Chceli sme unikátne nálezy predstaviť verejnosti a zároveň zatraktívniť návštevu nášho zariadenia mimo letnej sezóny, ktorá sa začína od apríla a končí na konci septembra,“ zdôraznila Krajčiová.

Doteraz utajené predmety predstavuje múzeum v štyroch tematických celkoch v prízemí kaštieľa. Prvým sú Zimné športy, druhým Talianski Andrássyovci, tretím Betliarske poľovačky a štvrtým Exotické cesty. "Časť zimné športy predstavuje aktivity, ktorým sa Andrássyovci venovali. Vystavené sú najmä športové potreby ako lyže, snežnice, vyrobené na prelome 19. a 20. storočia, objavené práve na povale.

Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Našli sa tam aj negatívy, ktoré sme dali vyvolať a fotografie tiež prezentujeme verejnosti," povedala hovorkyňa múzea. V časti Talianski Andrássyovci predstavuje múzeum rodinnú vetvu, ktorá žila v Taliansku. V múzeu objavili rôzne dokumenty, ktoré už boli dávno zabudnuté a týkali sa života tejto vetvy známej pod menom Andreasi. Jej ústrednou postavou bola Osanna Andreasi, ktorej sa pripisuje niekoľko zázrakov a ktorú vyhlásili za blahoslavenú. Vystavený je aj jej portrét.

Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Portrét Osanny Andreasi, ktorú vyhlásili za blahoslavenú.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

V tretej časti výstavy uvidia návštevníci typický odev poľovníka, ale aj kresby a karikatúry, ktorými tzv. piktori vtedy zaznamenávali výjavy z poľovačiek.

Oblečenie, aké používali Andrássyovci pri
poľovačkách.
Oblečenie, aké používali Andrássyovci pri poľovačkách.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Štvrtá časť výstavy s prívlastkom Exotická predstavuje najmä aktivity Emanuela Andrássyho I., ktorý dal kaštieľ na konci 19. storočia zrekonštruovať do súčasnej podoby a ktorý sa výraznou mierou pričinil o zhromažďovanie predmetov, ktoré už za jeho čias v kaštieli vystavovali. V tejto časti výstavy návštevník okrem iného uvidí oblek samuraja, japonské ženské topánočky, ale aj hlavu Polynézana, ktorú Andrássy priniesol z ciest po východnej Indii. Do exotickej časti sveta vycestoval v roku 1849 a už o štyri roky vydal o tom knihu, ktorú sám ilustroval. Na základe jeho ilustrácií vznikli maľby, ktoré sa pred pár mesiacmi tiež našli na povale kaštieľa.

Stovky kresieb a ilustrácií dá múzeum zviazať.
Stovky kresieb a ilustrácií dá múzeum zviazať.
Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Výstavu objavených predmetov si od 5. decembra stihlo pozrieť vyše 600 návštevníkov. Múzeum pre nich pripravilo aj sprievodné podujatia. Kurátorský výklad k výstave sa uskutočnil už v decembri minulého roka, ďalší bude 23. januára. Podujatie Čo ukrýva filmotéka múzea sa bude konať 20. februára, na 5. marca je pripravená akcia Za tajnými dverami v historickej knižnici a 2. apríla derniéra výstavy na tému: Čo daroval gróf Gemerčanom.

Zbierky dopĺňali generácie Andrássyovcov

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším múzeom juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa tri kilometre od Rožňavy v obci Betliar. Pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Kaštieľ dala postaviť rodina Andrássyovcov, ktorá mala v majetku aj hrad Krásna Hôrka a bane v okolí Rožňavy. Do súčasnej podoby ho pretvoril gróf Emanuel Andrássy I. v rokoch 1881 až 1886. Stal sa luxusným reprezentatívnym sídlom, v ktorom okrem pohodlných apartmánov vznikol priestor aj pre jeho bohaté zbierkové kolekcie. Po Emanuelovi pokračovali v dopĺňaní zbierok ďalšie dve generácie Andrássyovcov. Gejza I. a Emanuel II. Andrássyovci ho obývali do roku 1944, keď opustili Slovensko. Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ v Betliari sprístupnený ako múzeum verejnosti. Je v ňom vyše 17-tisíc zbierkových predmetov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Muž za explóziu bomby v Košiciach dostal vyše 23 rokov väzenia

29.09.2016 16:21

Trest odňatia slobody na 23 rokov a šesť mesiacov uložil košický okresný súd Ladislavovi K. s najprísnejším stupňom stráženia.

dorka

Vysťahovali ju z bytu, dnes má vďaka zariadeniu Dorka nádej

29.09.2016 16:00

Má necelých tridsaťdeväť, no život ju už stihol preplieskať viac než dosť. Vladimíra aj so svojimi dvoma deťmi žije dočasne v zariadení Dorka v Košiciach.

dorka

Košická organizácia Dorka ovplyvnila viac ako tisíc ľudských osudov

29.09.2016 15:00

Pomáhajú ľuďom a dávajú im vieru v lepší život. Nezisková organizácia Dorka so sídlom v Košiciach je príkladom, že charita a pomoc v núdzi majú zmysel.

František Salinger,

Výbuch telefónnej búdky sa blíži k rozsudku

30.09.2016 20:00

Po dlhých 18 rokoch bude mať tragédia, pri ktorej prišli o život traja nevinní ľudia, oficiálnych vinníkov.

Justičný palác, pojednávacia miestnosť, súd, súdnictvo

Obvineného piťovca vzal sudca do väzby

30.09.2016 18:47

Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vzal do väzby údajného príslušníka skupiny „piťovcov“ Mareka O.

Donald Trump

Denník USA Today vyzval čitateľov, aby nevolili Trumpa

30.09.2016 18:40

Jeden z hlavných celoamerických denníkov USA Today vyzval svojich čitateľov, aby v prezidentských voľbách nehlasovali za republikánskeho kandidáta Trumpa.

bábo, bábätko, novorodenec, dieťa, pôrodnica

V Hannoveri našli v kufri živé bábätko a kostru iného dojčaťa

30.09.2016 17:43

Políciu v nemeckom meste Hannover privolal 19-ročný mladík, ktorý v kufri našiel živé bábätko a kostru dávnejšie narodeného iného dojčaťa.