Trojnožky vs. Nesrovnal, reklamná firma žaluje mesto Bratislava

Bratislavu pohltil vizuálny smog alebo jednoducho povedané, všade je reklama. V aktuálnej bitke na tomto poli stojí proti sebe bratislavský magistrát na čele s primátorom Nesrovnalom a spoločnosť, ktorá sa prenájmom reklamných plôch živí.

trojnozka, reklama
Reklamná trojnožka na nábreží Dunaja.
Autor: ,

Magistrát spoločnosti, ktorá podniká s vonkajšou reklamou, neudelil povolenie na ďalšie umiestňovanie reklamných nosičov, tzv. trojnožiek, na svojom území a nariadil 428 odstrániť. Prestrelka medzi magistrátom a firmou Pre Sent sa ťahá od minulého leta. Spoločnosť sa rozhodla zažalovať mesto aj primátora.

„Už nechceme byť ďalej obeťou šikany a arogancie moci zo strany vedenia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. Preto sme podali 3.3.2016 na Krajský súd Bratislava žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia primátora hlavného mesta SR Bratislavy,“ uviedol konateľ spoločnosti Peter Šrůtek.

Vedenie samosprávy si však stojí za tým, že postupovalo v súlade s predpismi a zákonom. „To, že postupujeme podľa zákona, odzrkadľuje aj fakt, že sme nemohli reklamné zariadenia odstrániť bez právoplatného rozhodnutia orgánov na to určených – takéto rozhodnutie od Okresného úradu už ale máme a je právoplatné,“ uviedol primátor Ivo Nesrovnal.

Za primátorom v tomto prípade stoja aj aktivisti

Bratislava si pred časom nechala spraviť evidenciu vonkajších reklamných zariadení s plochou viac ako tri metre štvorcové. Zistila, že na území hlavného mesta je 9 600 takýchto reklamných plôch. Vznikla tak mapa ich umiestnenia. Mesto postupne zisťuje, či sú legálne a komu patria pozemky, na ktorých stoja. Bratislavský magistrát zároveň nevydáva povolenia na nové reklamné zariadenia.

Reklamné trojnožky vedľa Divadla P. O. Hviezdoslava.
Reklamné trojnožky vedľa Divadla P. O. Hviezdoslava.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Marianna Mikešová, Pravda

Matúš Čupka zo Zelenej hliadky hovorí, že magistrát je prvou samosprávou v rámci hlavného mesta, ktorá sa pustila do riešenia problematiky vonkajšej reklamy. Miestami totiž jej agresívne a neregulované rozšírenie v uliciach mesta pripomína akúsi zlatú horúčku.

„Rozumiem tomu, že nechce byť tou prvou reklamnou spoločnosťou, ktorá príde o svoj dlhoročný kšeft a úspešné podnikanie s našimi spoločnými verejnými priestormi. Niekto však musí byť prvý,“ dodal Čupka.

Je však nevyhnutné čo najrýchlejšie nastaviť pravidlá – rozumnú reguláciu a férovú cenu za prenájom, ktorá by sa spätne premietla do pokladne mesta. Krok za krokom sa normatívu budú musieť podriadiť aj veľkí hráči. Samospráva však potrebuje vytvoriť návod, podľa ktorého by sa umiestňovanie vonkajšej reklamy riadilo.

Podľa Ernesta Mocného z iniciatívy Mesto bez reklamy by bolo ideálne novelizovať cestný zákon, aby sa zvláštne užívanie komunikácie nezneužívalo na umiestňovanie reklamy. „Drzosť týchto firiem nepozná hraníc, čo je zjavné už dlhšiu dobu," dodal s tým, že nikto nechce odstrániť úplne všetku reklamu, ale jej množstvo už dávno presiahlo únosnú mieru.

Upozornil aj na nefunkčné telefónne búdky. „Za zabratie priestranstva ani neplatia, dlžia veľké sumy mestským častiam aj hlavnému mestu, sú rozbité, často majú odkryté elektrické káble," doplnil Mocný s tým, že v skutočnosti ide o kabíny s tzv. citylightami, teda presklennou a podsvietenou reklamnou plochou.

Genéza sporu o trojnožky

Magistrát chcel v rámci boja s vizuálnym smogom zrušiť povolenie pre spoločnosť Pre Sent ešte pred jeho vypršaním. „Hlavné mesto trpí obrovským počtom reklamných zariadení na svojom území, ktoré si uzurpujú verejný priestor, ktorý patrí Bratislavčanom a máme preto snahu tento reklamný smog znižovať,“ argumentoval primátor.

Spoločnosť sa však odvolala a na Okresnom úrade (OÚ) aj uspela. Trojnožky tak mohli zostať v uliciach, kým platnosť povolenia dobehla, teda do vlaňajšieho júna. Následne sa hlavné mesto rozhodlo spoločnosti ďalšie povolenie už neudeliť. Firma protestovala s tým, že uplynulé dva roky problém nebol. Konateľ spoločnosti Peter Šrůtek zároveň dodal, že Pre Sent sa ako jediná spoločnosť v Bratislave orientuje najmä na propagáciu kultúrnych, spoločenských či športových podujatí a informuje Bratislavčanov o aktuálnych akciách v meste. Spoločnosť však nepríde o všetky reklamné plochy, ktoré prenajíma a nie je jediná, ktorej magistrát neudelil povolenie.

Nesrovnal si však boj s nelegálnou reklamou a vizuálnym smogom vzal za svoju vlajkovú loď a spoločnosť nové povolenie napokon nedostala. Opäť sa tak obrátila na Okresný úrad. Kým Peter Šrůtek sa opiera o rozhodnutie OÚ Bratislava z 24. septembra minulého roka, ktorý rozhodnutie mesta neudeliť spoločnosti ďalšie povolenie označil za nezákonné a zrušil ho. Podľa magistrátu však úrad konštatoval iba procesné pochybenie, ktoré napravili. Povolenie Pre Sent nedostal a magistrát nariadil reklamné trojnožky odstrániť.

„Spoločnosť tak nespravila a preto vec skončila na Okresnom úrade. Už máme právoplatné rozhodnutie Okresného úradu, voči ktorému nie je možné sa odvolať, a spoločnosť musí 428 trojnožiek odstrániť,“ uviedol pred časom primátor na sociálnej sieti. Trojnožky sú však stále v uliciach Bratislavy. Mesto sa teda rozhodlo, že ich odstráni na vlastné náklady.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Bratislava,

Rumun predstieral hluchonemosť a kradol v centre Bratislavy

20.02.2017 17:20

Iba 15-ročný mladík čelí obvineniu z trestného činu krádeže. Predstieral hluchonemosť a zneužil ochotu človeka, ktorý ho chcel podporiť.

nesrovnal

Nesrovnal zvolá petičný výbor, chce zopakovať hlasovanie o hazarde

20.02.2017 11:34, aktualizované: 14:30

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že zvolá petičný výbor k zákazu herní a poradí sa ním o opätovnom hlasovaní o aboslútnom zákaze hazardných hier v Bratislave.

Ivo Nesrovnal

Rozhodovanie o hazarde v Bratislave bolo fiaskom

17.02.2017 20:00

Najväčšia petícia v hlavnom meste, ktorá mala zakázať hazard, sa skončila fiaskom a nateraz možno hovoriť o premrhanej šanci.

ropa, more, lode,

Najväčším svetovým producentom ropy je Rusko

21.02.2017 08:25

Rusko predbehlo Saudskú Arábiu na čele svetového rebríčka v produkcii ropy. Oba štáty pritom začali s obmedzením jej exportu, aby pribrzdili jej obrovské presýtenie.

platan, budatín

Platan z Budatína bojuje o titul Európsky strom roka

21.02.2017 08:00

Ešte týždeň môžeme hlasovať o európsky strom roka. Medzi finalistami je aj platan javorolistý, ktorý už 270 rokov rastie pri Budatínskom hrade neďaleko Žiliny.

voľby, Krym

Kremeľ odmietol mierový plán na prenájom Krymu

21.02.2017 07:55

Kremeľ poprel akýkoľvek podiel na údajnom mierovom pláne pre Ukrajinu, ktorý zostavil ukrajinský opozičný poslanec s dvoma poradcami prezidenta USA Donalda Trumpa.

Opel Insignia Grand Sport - 2017

O prevzatí značky Opel automobilkou PSA rokujú aj vlády

21.02.2017 07:55

Francúzska skupina PSA zatiaľ neposkytla Berlínu záruky, že v prípade kúpy značky Opel zachová všetky továrne a pracovné miesta v Nemecku.