Hlavnú stanicu čakajú kozmetické úpravy, investor sa vyhráža žalobou

Síce žiadne radikálne zmeny, ale predsa. Budovu bratislavskej Hlavnej stanice čaká rekonštrukcia. Pustia sa do nej Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Spoločnosť Transprojekt, ktorá mala stanicu do konca roka zrekonštruovať, sa mestu opäť vyhráža žalobou. Magistrát o predĺžení zmluvy neuvažuje.

Návrh čiastočnej rekonštrukcie budovy Hlavnej stanice.
Návrh čiastočnej rekonštrukcie budovy Hlavnej stanice.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Cieľom menších úprav staničnej budovy je podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlikovej zvýšiť kvalitu a komfort cestovania. Úpravy sa dotknú interiéru aj fasády budovy. Stavba zostane tvarom v nezmenenej podobe. V pláne je napríklad prestavba nákladných výťahov na nástupištia na osobné výťahy, čo zabezpečí aj prístup pre imobilných. Zároveň vybudujú kamerový systém a urobia prekládku nízkonapäťových rozvodov. S realizáciou by sa mohlo začať už budúci rok.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Rekonštrukcia budovy a priľahlých objektov má už schválenú projektovú dokumentáciu. Architektonický ateliér Modulor zabezpečuje inžiniersku činnosť k tejto stavbe. Po vydaní stavebného povolenia začnú ŽSR obstarávať zhotoviteľa stavby.

Zmluva vyprší na konci roka

Komplexnú prestavbu stanice aj predstaničného námestia mala realizovať spoločnosť Transprojekt do konca roka 2016. S prácami však ani nezačala. Magistrát a investor sa navzájom obviňujú z obštrukcií.

Ako pre médiá uviedla mediálna zástupkyňa spoločnosti a projektu Predstaničné námestie Mária Adamová, Bratislave hrozí historický súdny spor a zablokovanie možnosti priestor stanice opraviť. Spoločnosť preto mesto vyzvala na stretnutie. V prípade odmietavého stanoviska magistrátu je pripravená Bratislavu žalovať.

Ako zdôraznila hovorkyňa bratislavského magistrátu Ivana Skokanová zmluva s investorom platí do konca roka 2016. „Viackrát sme vyzvali investora na dodržanie zmluvy a zrealizovanie projektu v zmluvnom termíne. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž uzatvorenie akéhokoľvek časového dodatku odmietli. Aj napriek tomu investor hlavnému mestu minulý týždeň zaslal žiadosť o predĺženie zmluvy,“ uviedla hovorkyňa s tým, že o ďalších krokoch bude mesto informovať.

Železnice momentálne analyzujú právny stav, ktorý môže nastať po výpovedi zmluvy medzi mestom a Transprojektom. ŽSR majú s firmou uzatvorenú zmluvu na prenájom pozemkov.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Práca, profesia, stavba

V Dúbravke začali stavať náhradné nájomné byty, starosta sa búri

21.03.2017 16:37

V lokalite Pri Kríži začali s výstavbou 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov. Spor medzi mestskou časťou a magistrátom tak pokračuje.

Tibor Gašpar,

Polícia obvinila starostu Devínskej Novej Vsi z korupcie

20.03.2017 14:14

Medzi obvinenými v kauze ponúkania úplatku pre úradníka Okresného úradu Bratislava je aj starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J.

zápcha, Bratislava, cesta

Odborník: V lete môže nastať v Bratislave dopravný kolaps

20.03.2017 10:39

Počas tohtoročného leta sa v hlavnom meste SR Bratislave môžu stretnúť viaceré dopravné projekty a podľa Jozefa Uhlera to môže spôsobiť dopravný kolaps.

Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.