Hlavnú stanicu čakajú kozmetické úpravy, investor sa vyhráža žalobou

Síce žiadne radikálne zmeny, ale predsa. Budovu bratislavskej Hlavnej stanice čaká rekonštrukcia. Pustia sa do nej Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Spoločnosť Transprojekt, ktorá mala stanicu do konca roka zrekonštruovať, sa mestu opäť vyhráža žalobou. Magistrát o predĺžení zmluvy neuvažuje.

Návrh čiastočnej rekonštrukcie budovy Hlavnej stanice.
Návrh čiastočnej rekonštrukcie budovy Hlavnej stanice.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Cieľom menších úprav staničnej budovy je podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlikovej zvýšiť kvalitu a komfort cestovania. Úpravy sa dotknú interiéru aj fasády budovy. Stavba zostane tvarom v nezmenenej podobe. V pláne je napríklad prestavba nákladných výťahov na nástupištia na osobné výťahy, čo zabezpečí aj prístup pre imobilných. Zároveň vybudujú kamerový systém a urobia prekládku nízkonapäťových rozvodov. S realizáciou by sa mohlo začať už budúci rok.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Rekonštrukcia budovy a priľahlých objektov má už schválenú projektovú dokumentáciu. Architektonický ateliér Modulor zabezpečuje inžiniersku činnosť k tejto stavbe. Po vydaní stavebného povolenia začnú ŽSR obstarávať zhotoviteľa stavby.

Zmluva vyprší na konci roka

Komplexnú prestavbu stanice aj predstaničného námestia mala realizovať spoločnosť Transprojekt do konca roka 2016. S prácami však ani nezačala. Magistrát a investor sa navzájom obviňujú z obštrukcií.

Ako pre médiá uviedla mediálna zástupkyňa spoločnosti a projektu Predstaničné námestie Mária Adamová, Bratislave hrozí historický súdny spor a zablokovanie možnosti priestor stanice opraviť. Spoločnosť preto mesto vyzvala na stretnutie. V prípade odmietavého stanoviska magistrátu je pripravená Bratislavu žalovať.

Ako zdôraznila hovorkyňa bratislavského magistrátu Ivana Skokanová zmluva s investorom platí do konca roka 2016. „Viackrát sme vyzvali investora na dodržanie zmluvy a zrealizovanie projektu v zmluvnom termíne. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž uzatvorenie akéhokoľvek časového dodatku odmietli. Aj napriek tomu investor hlavnému mestu minulý týždeň zaslal žiadosť o predĺženie zmluvy,“ uviedla hovorkyňa s tým, že o ďalších krokoch bude mesto informovať.

Železnice momentálne analyzujú právny stav, ktorý môže nastať po výpovedi zmluvy medzi mestom a Transprojektom. ŽSR majú s firmou uzatvorenú zmluvu na prenájom pozemkov.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia Modulor

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
ostrov sihoť

Vznikne po 30 rokoch Národný park Podunajsko?

19.01.2017 16:30

Na pôde ministerstva životného prostredia sa stretli ochranári a zástupcovia rezortu, aby hovorili o vzniku národného parku Podunajsko.

devinske jazero, pes, nestastie

Ornitológa zrejme zabila hrubá nezodpovednosť majiteľa psov

19.01.2017 15:00

Nezmyselná smrť ornitológa Petra M. († 34) z Malaciek, ktorého našli v sobotu s početnými zraneniami na okraji Bratislavy, je stále nevyjasnená.

elektricka, mhd, doprava

Názvy niekoľkých zastávok MHD v Bratislave budú aj v angličtine

19.01.2017 12:35

Od začiatku februára budú linky mestskej hromadnej doprave (MHD) v hlavnom meste SR Bratislavy hlásiť názvy niektorých zastávok aj v anglickom jazyku.

Porošenko

Porošenko zatvára svoj jediný závod v Rusku

20.01.2017 17:13

Najväčší ukrajinský výrobca cukroviniek Roshen, ktorého vlastní ukrajinský prezident Petro Porošenko, plánuje zatvoriť svoju jedinú továreň v Rusku.

Trump, Obama

Operácia Guľový blesk, alebo ako vyzerá striedačka v Bielom dome

20.01.2017 17:05

"Celý dom musí byť taký, aký ho chce mať prichádzajúca rodina," hovorí bývalý hlavný ceremoniár Bieleho domu Stephen Rochon o zmenách v sídle amerického prezidenta.

Nicholsonová

SaS: Peniaze EÚ sa tunelujú cez poradenstvo

20.01.2017 16:40

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má podozrenie, že peniaze Európskej únie sa "tunelujú" cez poradenské služby pre jednotlivé ministerstvá.

halenárska, trnava, rekonštrukcia

Halenársku ulicu čaká návrat v čase

20.01.2017 16:00

Halenársku ulicu, jednu z najstarších v Trnave, zmení dlhoočakávaná obnova. Plánovaná rekonštrukcia nadviaže na jej historickú podobu z 18. až 19. storočia.