Nitriansku onkológiu zdobia obrazy na želanie pacientky

Splnil sa jej sen, i keď sa ho už nedožila. Spríjemniť onkologickým pacientom nitrianske nemocničné priestory. Anna Müllerová nadchla pre svoju myšlienku viacerých amatérskych a profesionálnych umelcov z okolia Mojmíroviec.

Nemocnica, obrazy
Mikuláš Müller pri obraze (vpravo) svojej manželky Anny Müllerovej, ktorú mu pred viac ako rokom vzala rakovina.
Autor: ,

V zrekonštruovanej miestnosti, kde pacientom podávajú chemoterapiu, visí niekoľko umeleckých diel. Medzi nimi aj olejomaľba s ohnivočerveným slnkom. Jej autorkou je pani Anna, pre ktorú bolo nitrianske oddelenie dôverne známe. Chodila sem niekoľko rokov.

Svoj boj s rakovinou pred viac ako rokom prehrala, no jej želanie zaplniť nevľúdne ambulancie umením, dnes pomáha vytvárať pre ťažko chorých ľudí pocit pohody, zatiaľ čo sa im chemoterapia dostáva do tela.

„Sedíte v ponurej miestnosti, pozeráte na prázdnu stenu, zahľadený viac-menej do seba, do svojej choroby, do svojich strachov, je to veľmi skľučujúce,“ približuje Mikuláš Müller (69) z Mojmíroviec, čo asi jeho manželka pred rokmi prežívala.

Jej spontánne rozhodnutie nemalo ďaleko od nápadu vytvoriť v nemocničných priestoroch stálu výstavu a zapojiť do nej viacerých ľudí. Využila príležitosť počas jednej z výstav mojmírovských výtvarných umelcov, do ktorej sa sama zapájala.

„Počas vernisáže dala návrh, aby na oddelenie venovali časť svojich diel. Zbierka sa začala pekne rozrastať,“ opisuje vdovec. Výstavu oddialila rekonštrukcia časti oddelenia. Po jej dokončení rozvešali v centrálnej aplikačnej ambulancii 20 diel od 12 mojmírovských umelcov. Sú medzi nimi obrazy, fotografie, drevorezby i čipka. Diela ďalších autorov zdobia chodbu a menšie miestnosti. Anna Müllerová zápasila s rakovinou asi 15 rokov. „Prvé problémy sa začali ešte v Humennom. Až keď sme sa presťahovali do Mojmíroviec, potvrdili jej zhubný nádor na jednom prsníku. Lekári jej ho museli nakoniec vziať,“ hovorí dôchodca. Po pár rokoch si našla hrčku aj na druhom prsníku, o ktorý tiež prišla.

„Keď už bola šťastná, že je všetko v poriadku, rakovina jej napadla celé vnútro,“ hovorí pán Mikuláš, pre ktorého sú obrazy jeho nebohej manželky útechou. Doma ich má asi 60. Ďalšie putovali spolu s ich dcérami do Bratislavy a na Cyprus.

Pani Anna začínala s výtvarným umením ako žiačka ľudovej školy umenia, neskôr vyštudovala učiteľstvo v dvojkombinácii slovenský jazyk a výtvarná výchova. „Bola šikovná v kresbe, neskôr ju oslovila maľba. Mala aj nejaké výstavy,“ rozpráva Mikuláš Müller.

Zo začiatku sa venovala zátišiam a ženským portrétom. Potom začala maľovať modernejšie veci. „Z tých mi už veľa nezostalo. Rada ich darovala a niektoré z nich aj predala, aby si mohla kúpiť ďalšie maliarske potreby. To, za čím mi srdce plakalo, je už z domu preč,“ poznamenal pán Müller. Priznal, že už sa nerozlúči ani s jedným manželkiným obrazom. Pretože ak by niektorý z nich daroval, zostala by po ňom veľká diera.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
jaguar, privadzač

Park, kde stavia Jaguar, napojili na R1. Na rade je obchvat Dražoviec

28.03.2017 20:00

Priemyselný park Nitra-Sever, pri ktorom stavia svoj závod britská automobilka Jaguar Land Rover, má plnohodnotné napojenie na R1 medzi Trnavou a Banskou Bystricou.

Bar Mariatchi

Útočníka z kauzy Mariatchi posiela súd za mreže

20.03.2017 17:23

V prípade novoročného útoku údajných neonacistov pred nitrianskym klubom Mariatchi, ktorý sa odohral pred viac ako tromi rokmi, padol ďalší rozsudok.

vodárne, západoslovenská vodárenská spoločnosť

Rodičom utopenej Vanesky priznal súd odškodné

14.03.2017 15:00

V prípade Vanesky, ktorá sa utopila po páde do provizórne zabezpečenej vodárenskej šachty, padlo v pondelok rozhodnutie o odškodnom.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.