Rektori chcú peniaze na študentov navyše

Vysoké školy, ktoré po výzve ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) prijali ďalších študentov a doktorandov, trvajú na sľúbenej finančnej náhrade.

18.09.2009 19:01
Euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Štrajk či iné nátlakové akcie v prípade nevyplatenia peňazí však neplánujú, vyplynulo z ankety medzi rektormi. Financie na dodatočne prijatých poslucháčov školám už skôr prisľúbil Mikolaj, ministerstvo financií však s navýšením rozpočtu pre jeho úrad nesúhlasí. Mikolaj chce o tom rokovať.

Minister školstva pred časom vyzval vysoké školy, aby pre rastúcu nezamestnanosť prijali ďalších asi 5000 záujemcov; viacerí rektori jeho požiadavke vyhoveli. Následne do pripomienkového konania predložil návrh, v ktorom žiadal zvýšenie rozpočtu v rokoch 2009 až 2012 o ďalších viac ako 38 miliónov eur (1,14 miliardy Sk) na financovanie dodatočne prijatých uchádzačov. Ministerstvo financií to odmietlo, nedovoľujú to vraj možnosti rozpočtu na roky 2009 až 2011 ani limity návrhu rozpočtu na roky 2010 až 2012. O tom, či Mikolajov úrad peniaze pre vysoké školy dostane, tak bude musieť zrejme rozhodnúť vláda.

„Budeme trvať na vyplatení peňazí, bolo to deklarované,“ povedal viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie Ján Bujňák. Na financiách nástojil aj rektor najstaršej a najväčšej vysokej školy na Slovensku – Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér. „Podmienka bola, že na dodatočne prijatých uchádzačov dostaneme aj prostriedky, a tieto budeme tvrdošijne žiadať,“ zdôraznil. Zároveň pripustil, že ministerstvo môže pristúpiť ku kráteniu dotácií a sľúbené peniaze nemusí vyplatiť.

Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková tvrdila, že odmietavé stanovisko ministerstva financií bolo úradu zaslané v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „Ministerstvo teraz vyhodnotí pripomienky a začne rokovania,“ ubezpečila. Z čoho Mikolaj zaplatí sľúbenú náhradu, ak ministri jeho návrh nepodporia, neuviedla.

Dodatočne prijatí študenti a doktorandi by nemali prípadný nedostatok peňazí pocítiť viac ako ostatní. „Keď sme ich prijali, budeme ich musieť nejakým spôsobom uživiť,“ uviedol Bujňák. Pripomenul, že študenti prijatí po 23. júli na základe ministerskej výzvy majú rovnaké práva ako ich kolegovia prijatí predtým. Štrajk či iné nátlakové akcie odmietol. „Slovenské vysoké školstvo si už zvyklo na všetko,“ dodal.

Hlavným zdrojom financovania verejných vysokých škôl sú podľa vysokoškolského zákona dotácie zo štátneho rozpočtu. O ich výške rozhoduje okrem počtu študentov napríklad aj počet absolventov, ekonomická náročnosť štúdia či jeho kvalita. V budúcnosti by mali viac peňazí dostať aj tie vysoké školy, ktoré pri komplexnej akreditácii obhájili titul univerzita.

debata chyba