Rodičku zo Spiša zabila plodová voda

Mladú ženu, ktorá zomrela po pôrode mŕtveho dieťaťa, zabila embólia plodovou vodou. Prípadné pochybenia lekárov v Spišskej Novej Vsi vyšetruje polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

24.11.2009 10:54
rodička Foto: ,
Manželia Frankovci sú zo smrti svojej nevesty a vnučky zronení.
debata

Manželia Frankovci sa tretieho potomka nedočkali napriek tomu, že sa na dcérku veľmi tešili. Dieťatko umrelo v maminom bruchu ešte v piatok. Ľuboslava Franková prežila svoju dcérku len o niekoľko hodín. Mŕtve dieťa mala porodiť v sobotu okolo obeda, no náhle upadla do bezvedomia a už sa neprebrala.

„Čo mám na to povedať, do nemocnice odišla po vlastných a nakoniec sa odtiaľ nevrátila,“ povedal svokor nebohej Ľuboslavy Michal Franko. Jeho manželka Anna bola pri neveste v najťažších chvíľach. V spišskonovoveskej nemocnici, kde sa smutná udalosť stala, pracuje ako upratovačka. Po tom, čo sa stalo, však dáva výpoveď. „V piatok ráno bolo všetko v poriadku. Bola v nemocnici na kontrole a poslali ju domov. Popoludní jej stvrdlo bruško, nebolo jej dobre, tak sme ju odviezli do nemocnice. Tam zistili, že dieťatko je mŕtve,“ vraví Franková.

Rodička mala termín pôrodu určený na 11. novembra. Anna Franková si myslí, že lekári neurobili všetko, čo mali a konali neskoro. „Navyše nechápem, prečo musela mŕtve dieťa porodiť až na druhý deň. Bola už dosť zničená a lekárom vravela, že pôrod nezvládne. Neviem, prečo jej ho nemohli vybrať cisárskym rezom,“ dodala svokra Ľuboslavy.

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi sa bráni. „Nie sme si vedomí, že by došlo k pochybeniu. Bol som pri tom, keď sme ju zachraňovali. Oživovali sme ju dve hodiny, no žiaľ márne,“ tvrdí námestník riaditeľa nemocnice Štefan Zelený, ktorý je zároveň primárom oddelenia ARO. Podľa predbežných výsledkov pitvy zabila mladú ženu embólia plodovou vodu. Podľa Zeleného je to diagnóza, ktorá sa vyskytuje približne v jednom z 80-tisíc prípadov.

Po mladej, 36-ročnej žene ostali dve deti. Pätnásťročný syn Rasťo a trinásťročná Natália prišli za necelých 24 hodín o mamu i sestričku. „Viete, so smrťou vnučky by sme sa nejako zmierili, ale so smrťou mladej šikovnej ženy sa dá zmieriť len ťažko. Prišiel som o rodičov a nežijú ani moji súrodenci, ale smrť nevesty ma zobrala najviac,“ vraví Michal Franko.

Embólia plodovou vodou

Ide o komplikáciu, ktorá sa môže vyskytnúť počas pôrodu. Spočíva v akútnom, často smrteľnom šokovom syndróme matky po vyplavení plodovej vody do materského krvného obehu. Pri masívnej embólii dôjde k upchatiu pľúcnych ciev s pľúcnou hypertenziou a kardiálnym šokom. Môže dôjsť aj k anafylaktickému šoku.
Podľa národného programu starostlivosti o ženy embólia plodovej vody v roku 2007 mala na svedomí 7,9 percenta žien z tých, ktoré pri pôrode umreli. Najčastejšou príčinou materskej úmrtnosti boli krvácajúce stavy počas pôrodu (15,8 %), za nimi nasleduje predčasné odlučovanie placenty (10,5 %) a embólia plodovou vodou je na treťom mieste smutnej štatistiky.
(ľub)

debata chyba