Rodinný dom zaútočil na výškovú budovu

Nová atrakcia typu Čumila prilákala vo štvrtok desiatky "čumilov" k sídelnej budove stavebnej firmy na ulici Mlynské nivy v Bratislave. Neveriacky hľadeli smerom na jej strechu, kam predtým akoby dopadla bomba. Nie však klasická vojenská, skôr umne prevtelená do podoby mierumilovného rodinného domčeka.

07.11.2008 10:32
Dom na výškovej budove Foto:
Na strechu novej budovy spadol dom. Aj toto si môžu myslieť ľudia idúci po Mlynských nivách. V skutočnosti ide o umelecké dielo, ktoré má oživiť túto ulicu.
debata

Krátko popoludní „pristál dolu hlavou“ na rímse firemného objektu, s komínom namiereným do okna jednej z kancelárií. Kolorit udalosti dotvárali prekvapené tváre šoférov áut prechádzajúcich okolo. A kdesi nablízku sa dokonca rozkvílila sanitka.

„Nie je dôvod na paniku. Len sme fasádu našej novej bratislavskej centrály dočasne oživili umeleckým dielom,“ vysvetlila konateľka spoločnosti Strabag Jarmila Považanová. Ako dodala, kompozíciu s názvom House Attack – Domový útok vytvoril celosvetovo uznávaný Rakúšan Erwin Wurm, ktorého v rodnej krajine ocenili titulom Umelec roka 2007. Rovnaký artefakt vzbudzoval od marca 2006 až donedávna pozornosť okoloidúcich na streche Múzea moderného umenia vo Viedni.

House Attack je súčasťou umeleckej zbierky spomínanej firmy, ktorá obsahuje asi 1 400 diel rozmiestnených v sídlach firmy po celej Európe. Jej majiteľ Hans Peter Haselsteiner sa v roku 1994 zaslúžil o vznik Umeleckého fóra, ktoré podporuje mladých autorov. „Veríme, že obrátený domček vzbudí záujem verejnosti a zatraktívni slovenskú metropolu,“ nádeja sa Považanová.

Útočiaci dom v skutočnosti na strechu Strabagu v priebehu niekoľkých minút vyniesli dva výsuvné žeriavy. Na mieste ho však potom montéri niekoľko hodín upevňovali. Má pôdorys šesť krát šesť metrov, výšku 5,5 metra a hmotnosť 10-tisíc kilogramov. Vyrobený je z kovového rámu obloženého bielymi sadrokartónovými doskami a červenou strešnou krytinou.

„Rakúski kolegovia ho zmontovali a omietli až tu v Bratislave. Nalepili mu falošné okná a dvere, dokonca aj riadne kvetináče na muškáty. Potom ho prevrátili na strechu a zospodu nalepili dosku s izoláciou. Hore na stavbe by mal vydržať celých päť rokov,“ doplnil hlavný stavbyvedúci Miloš Hojnoš.

debata chyba