Televízna debata vrátila Romneyho do boja o prezidenta USA

V prvej predvolebnej debate amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho bodoval republikánsky kandidát. Hovorí o tom bleskový prieskum medzi divákmi, ktorý zverejnila stanica CNN. Romneyho v prieskume, na ktorom sa zúčastnilo 430 Američanov, označilo za víťaza až 67 percent zúčastnených, ktorí sledovali priebeh 90-minútovej debaty. Za Obamu sa vyslovilo len 25 percent respondentov.

04.10.2012 06:28 , aktualizované: 07:35
Barack Obama, Mit Romney , televízna debata Foto:
Barack Obama a Mit Romney sa stretli v prvom televíznom dueli.
debata (14)

V debate, ktorá sa uskutočnila na pôde Denverskej univerzity, dominovali otázky daní, pracovných miest, rozpočtového deficitu a zdravotníctva.

Šéf Bieleho domu svojmu sokovi vyčítal nekonkrétne plány, nezameral sa však na jeho známe slabé miesta. Romney ho naopak kritizoval za zlý stav ekonomiky, pre ktorej zlepšenie podľa neho Obama za štyri roky príliš neurobil. V debate, ktorá sa obišla bez osobných útokov, pôsobil Romney pripravenejším a energickejším dojmom.

Romney stráca v prieskumoch verejnej mienky a v debate potreboval bodovať. Spočiatku sa ocitol v defenzíve, keď vyvracal Obamovo tvrdenie, že chce znížiť dane bohatým. Počas debaty sa mu ale stále viac darilo presadzovať svoje témy, ako je kritika reformy zdravotníctva presadzovanej súčasným šéfom Bieleho domu či údajná Obamova neschopnosť spolupracovať s opozíciou. Prezidentovi vyčítal aj to, že sa snaží príliš rozšíriť moc federálnej vlády pomocou regulácie, čo údajne dusí firmy a brzdí tvorbu pracovných miest.

Romney bodoval rečou tela, prezident klopil oči

Bývalý Massachusettský guvernér Romney podľa amerických médií bodoval aj v reči tela. Keď hovoril, pozeral sa na svojho protivníka či na moderátora. Obama sa naopak na Romneyho nepozeral a ku koncu debaty čoraz viac klopil oči. Hovoril však dlhšie, a to v pomere 42:50 minút ku 38:32 minút. Prezident – súdiac aspoň podľa prvých ohlasov v médiách na sociálnej sieti Twitter – bol však horší, a to aj podľa svojich priaznivcov. Otázka ale je, ako debatu vyhodnotia voliči, ktorí zatiaľ Obamovi pred Romneym dávajú prednosť.

„Mitt Romney vsadil v debate na útočnosť. Zdá sa, že sa to vyplatilo,“ hodnotí v prvých komentároch televízneho duelu republikánskeho kandidáta s prezidentom Obamom komentátor britskej BBC Mark Mardell. „Romney bol oduševnený, prerušoval prezidenta a moderátor sa ním dal viesť.“

Predvolebná debata Obamu s Romneym v Denveri

Prezidentov tím zrejme vsadil na umiernenosť

Barack Obama vyzeral už spočiatku nervózne, a hoci sa čoskoro rozbehol, jeho vystupovanie sa viac podobalo na malú prednášku adresovanú kamere než na pútavé argumentovanie. Zdalo sa, akoby ani nechcel skutočne diskutovať so svojím partnerom a prekvapivo nevyužil niekoľko zjavných okamihov, keď ho mohol argumentačne poraziť. Podľa komentátora BBC to mohlo byť úmyselné, prezidentov tím sa možno rozhodol, že by bolo lepšie zvoliť pokojný, nie podráždený tón. Ak to aj bolo tak, prezident to podľa komentátora s umiernenosťou prehnal.

Obama v debate nevyužil ani Romneyho slabé miesta, na ktoré bežne upozorňuje na predvolebných zhromaždeniach. Bývalému guvernérovi napríklad nevyhodil na oči jeho kontroverznú poznámku o tom, že 47 percent Američanov parazituje na štátnom rozpočte. Nepripomenul ani nízke dane, ktoré milionár Romney platí, či jeho pôsobenie vo firme Bain Capital, ktorá podľa demokratov často uprednostňovala zisky pred zachovaním pracovných miest. Romney potom Obamu nekritizoval za bezpečnostné zlyhania v Líbyi. Debata sa však venovala domácim témam.

Republikánsky kandidát podľa všetkého v debate vyhral, pokiaľ ide o štýl, no zatiaľ ešte vonkoncom nemôže veľmi oslavovať. Ak sa po debate neposunú výsledky prieskumov verejnej mienky v jeho prospech, potom je Romney naozaj v závoze, hodnotí situáciu BBC.

Republikán vyčítal prezidentovi chudobu a nezamestnanosť

Republikán v debate roky vlády súčasného prezidenta popisoval ako obdobie, keď v Spojených štátoch vzrástla chudoba a nezamestnanosť, ale napríklad aj výrazne zdraželi pohonné hmoty. „Dvadsaťtri miliónov ľudí je bez práce alebo prácu prestalo hľadať,“ povedal Romney. „Ak budeme pokračovať v status quo, tak tým Američanom, ktorí len tak tak vyjdú, nepomôžeme,“ dodal. Zdôraznil, že chce znížiť dane a podnietiť tak firmy k tvorbe pracovných miest. Bývalý guvernér zároveň chce znížiť deficit a dosiahnuť energetickú nezávislosť USA.

Šéf Bieleho domu: Len znižovanie daní nie je recept na rast

Obama pripomenul, že sa vlády ujal za hlbokej hospodárskej krízy a už vtedy vysokého zadlženia krajiny. Podľa neho sa mu napriek tomu podarilo zabrániť, aby sa Spojené štáty opäť prepadli do rovnakých problémov ako počas Veľkej hospodárskej krízy. Svojmu súperovi vyčítal že len znižovaním daní súčasné problémy krajiny nevyrieši. „Matematika, sedliacky rozum a naše dejiny ukazujú, že to nie je recept na rast,“ uviedol Obama.

Zároveň Romneyho obvinil, že by jeho daňové plány len ďalej zvýšili deficit. Akýkoľvek plán pre zníženie vysokého dlhu USA podľa Obamu musí počítať aj so zvýšením príjmu štátneho rozpočtu. Šéf Bieleho domu chce vyššie dane pre najbohatších Američanov. „Väčšie zdanenie ľudí … vás nikam nedostane. Nechcem ísť rovnakou cestou ako Španielsko,“ namietol Romney.

Súčasný prezident v závere debaty odkázal voličom, že za nich bojoval počas uplynulých štyroch rokov a chce v tom pokračovať aj v ďalšom období, ak vyhrá. Romney, ktorý si zakladá na skúsenostiach z podnikania, naopak zdôraznil, že vo voľbách sa bude rozhodovať o ďalšom smerovaní Spojených štátov.

Uvoľnenie na začiatku prinieslo 20. výročie Obamovho sobáša

Prvá prezidentská debata sa niesla takmer výhradne vo vážnom duchu. Ľahší moment prišiel len na jej začiatku. Obama hneď v úvode pripomenul, že diskusia pripadla na 20. výročie jeho svadby s manželkou Michelle, ktorá rovnako ako Romneyho žena Ann sedela v publiku. Romney potom v nadsádzke povedal, že nepochybuje o tom, že toto je „najromantickejšie miesto na svete“. „Tu so mnou,“ povedal.

Obama sa s Romneym stretne ešte v dvoch debatách. Ďalšia sa uskutoční 16. októbra v Hepsteade v štáte New York a posledná 22. októbra vo floridskom meste Boca Raton. Kandidáti na viceprezidenta Joe Biden a Paul Ryan sa stretnú len raz, a to 11. októbra v Danville v Kentucky. Prezidentské voľby sa v USA konajú 6. novembra.

14 debata chyba