Ropa sa prehupla cez 100 dolárov, udalosti v Egypte tlačia jej cenu hore

Cena severomorskej ropy Brent v pondelok vystúpila nad 100 dolárov za barel, kde bola naposledy v októbri 2008.

31.01.2011 19:17
Ropa, plyn, nafta, benzín Foto:
Ilustračné foto
debata (10)

Analytici vidia hlavnú príčinu rastu cien ropy v nepokojoch v Egypte a v riziku, že by sa demonštrácie mohli preniesť do ďalších arabských krajín. Suezský prieplav, cez ktorý tankery vozia ropu z Perzského zálivu do Európy, zostáva v prevádzke.

V pondelok o 18:15 sa najbližší termínovaný kontrakt na ropu Brent s dodaním v marci predával za 100,60 USD a voči predchádzajúcemu záveru v New Yorku bola jeho cena vyššia o viac ako jedno percento. Cena pritom ráno vystúpila na 99,97 USD a počas dňa oslabovala. Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražel na 91,10 USD.

Na obnovený rast cien ropy mal zrejme vplyv aj pokles kurzu dolára. Ten začal voči euru oslabovať v reakcii na štatistiku, ktorá ukázala, že rastie miera inflácie v krajinách eurozóny.

„Dôvodom bol už v piatok Egypt, tá situácia by mohla ohroziť plynulosť dodávok. Pokiaľ tam bude konzervatívnejšia vláda, mohol by to byť problém pre Saudskú Arábiu aj pre Spojené štáty,“ povedal podľa agentúry Reuters hlavný analytik maklérskej spoločnosti Lind-Waldock Richard Ilczyszyn. „Myslím si, že každá cena, ktorá je nad 90 dolármi, začína mať negatívne dopady na ekonomiku,“ dodal.

Egypt od začiatku minulého týždňa zmieta vlna nepokojov a demonštrácií za odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka, ktorý krajine vládne 30 rokov. Protesty počas víkendu prerástli do násilností a rabovania, čo negatívne ovplyvní ekonomiku i turistiku. Podľa analytikov je ale najväčšie riziko v tom, že by vlna nepokojov mohla viesť k islamskému radikalizmu.

Brent je referenčným kontraktom pre väčšinu typov ropy, ktorá sa ťaží v Európe, v Afrike a na Blízkom východe. Od vlaňajšieho augusta, keď bol Brent približne na 70 dolároch za barel, jeho cena vytrvalo rastie. Vplyv má oživenie ekonomiky a s tým spojený rast dopytu po energiách. Brent bol rekordný v júli 2008, keď prechodne vystúpil nad 147 dolárov za barel. Avšak kvôli kríze cena ešte do konca roka 2008 spadla ku 30 dolárom.

„Teraz sa obchoduje podľa intenzity strachu. Minulý týždeň trh evidentne dosiahol určité dno, ale piatok bol dňom strachu a paniky a obchodníci začali pred víkendom svoje pozície viac chrániť,“ podotkol maklér spoločnosti BNP Paribas Commodity Futures Tom Bentz. „Trend smeruje nahor, obchodníci nakupujú pri každom poklese ceny,“ povedal.

Brent sa zvyčajne predáva lacnejšie ako WTI, v posledných mesiacoch to však neplatí. Nielenže je ropa Brent drahšia, ale cenová prirážka sa navyše pohybuje okolo desiatich dolárov, čo je blízko rekordu. Cene americkej ľahkej ropy v raste bránia vysoké zásoby, ktoré má terminál Cushing v Oklahome. Z neho sa dodáva ropa určená na plnenie kontraktov uzatvorených na burze NYMEX. Vplyv má aj pokles ťažby v Severnom mori.

„Ťažba v Severnom mori v posledných dvoch rokoch údajne klesla zo štyroch miliónov na tri milióny barelov denne. Takže pokles dodávok na fyzickom trhu začal cenový rozdiel zvyšovať aj na papierovom trhu,“ povedal hlavný analytik investičnej spoločnosti Strategic Energy Research & Capital Mark Kellstrom. „Pochybujeme, že vývoj zásob bude mať bezprostredný vplyv na ceny. V krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, a predovšetkým v Európe, sú teraz zásoby ropy oveľa napätejšie,“ dodal analytik.

Analytici odporúčajú viac monitorovať vývoj cien ropy z produkcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Priemerná cena ropy členov OPEC je teraz okolo siedmich dolárov nad cenou WTI a neznižuje sa.

10 debata chyba