Rotunda siaha k Veľkej Morave

Základy najstaršej sakrálnej stavby na území Trnavy objavili študenti archeológie pri Kostole sv. Mikuláša. Pravdepodobne ide o rotundu sv. Juraja, ktorá zanikla ešte pred stavbou terajšieho kostola v 14. storočí. Kedy však bola postavená, nie je isté. Odborníci pripúšťajú, že by mohla pochádzať z obdobia Veľkej Moravy.

01.10.2008 12:37 , aktualizované: 13:28
Najstarší kostol v Trnave Foto: ,
Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity stojí na základoch najstaršieho kostola na území Trnavy.
debata

Po niekoľkých týždňoch kopania až v závere výskumu študenti narazili na kruhovú stavbu, ktorá mala meter široké základy z lomového kameňa. Podľa Erika Hrnčiarika z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zaniknutú rotundu. Vzhľadom na množstvo nájdených kostí však prichádza do úvahy aj možnosť, že študenti odkryli bývalú kostnicu. Nález si včera pozrela komisia archeológov a historikov, ktorí sa vzhľadom na priemer kruhovej stavby prikláňali skôr k názoru, že ide skutočne o rotundu.

O existencii rotundy v blízkosti terajšieho Kostola sv. Mikuláša v Trnave bol celé desaťročia presvedčený dnes už 90-ročný historik Hadrián Radváni. „Ja som nepochyboval o tom, že niekde tu rotunda musí byť, len som nevedel presne kde. Už v roku 1967 som o nej prvý raz písal,“ netajil radosť z potvrdenia svojej teórie. Dodal, že viac ako skôr narodení mu verili najmladší archeológovia.

Archeológovia trvajú na pokračovaní výskumu, pretože základy najstaršej sakrálnej stavby v Trnave v sebe skrývajú ešte príliš veľa otáznikov. Mesto Trnava venovalo doteraz na výskum viac ako dva milióny korún (vyše 66-tisíc eur), podľa Pavla Tomašoviča z kancelárie primátora samospráva bude v podpore odkrývania svojich najstarších dejín pokračovať aj naďalej.

debata chyba