Rozhádaná pravica nevie, ako na Fica

Opozícia sa chce postaviť vysokým percentám Roberta Fica, ale nevie ako. Pravicové strany sa totiž zmietajú vo vnútornej kríze a každá z nich má o spolupráci vlastnú predstavu. Zhodujú sa zatiaľ na prezidentskom kandidátovi, mala by sa ním stať Iveta Radičová. O spoločnom postupe bude pravica rokovať už v pondelok. Na zblíženie strán vyzval podpredseda KDH Daniel Lipšic, ale nenašiel veľký ohlas.

25.02.2008 06:24 , aktualizované: 09:44
Opozícia, Dzurinda, Csáky, Hrušovský Foto:
Zľava: Predseda KDH Pavol Hrušovský, predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a predseda SMK Pál Csáky počas tlačovej besedy po stretnutí opozičných lídrov.
debata

„Opozícia si najprv musí overiť, či je chlapec alebo dievča, a potom môže ísť ďalej,“ reagoval predseda SMK Pál Csáky. Myslí si, že najprv sa musia vyčistiť vzťahy na opozičnej scéne.  „KDH sa rozštiepilo a treba počkať, čo sa stane v SDKÚ,“ poznamenal Csáky. Až potom bude podľa neho možné ponúknuť alternatívu k Ficovi.

Podpredseda kresťanských demokratov Martin Fronc je za hľadanie spoločných riešení. „Ale nie za cenu fúzovania strán,“ odkázal smerom k SDKÚ. Fronc rovnako ako Csáky opakuje, že v jeho strane si chcú zachovať vlastné riešenia, ktoré ich odlišujú od ostatných, ako je v prípade SMK uznanie Kosova. Aj dvojka v SDKÚ Radičová si myslí, že každá zo strán by si mala zachovať vlastnú tvár. Prípadnú kandidatúru na funkciu prezidenta nechcela komentovať.

„Radičová by bol jasný signál k voličom, že sa vieme dohodnúť,“ tvrdí Tomáš Galbavý (SDKÚ). Doteraz Radičovú odmietalo KDH, po odchode štyroch poslancov okolo Vladimíra Palka otvorene priznáva, že jej meno sa v hnutí už dlhšie skloňuje. „Smeruje to k nej,“ povedal Fronc. Konečné slovo však bude mať rada kresťanských demokratov, ktorá sa zíde túto sobotu.

Po zmene v opozícii volá Lipšic, podľa neho potrebuje nové tváre a témy. Lipšic vyhlásil, že strany sa nesmú zaoberať vnútornými spormi, mali by sa zomknúť a postaviť hrádzu súčasnej vláde. Podľa Františka Mikloška, ktorý opustil KDH, ide Lipšicovi o projekt podobný Slovenskej demokratickej koalícii. V nej sa spojili takmer všetky slovenské opozičné strany, aby v roku 1998 porazili Vladimíra Mečiara. Mikloško tvrdí, že také ťaženie sa zopakovať nedá.

Ficov Smer by spolu s SNS podľa posledného prieskumu Štatistického úradu volilo viac ako 57 percent ľudí. Mohli by tak zostaviť kabinet s tým, že by mali v parlamente ústavnú väčšinu.

Opozícia je pritom v kríze. Okrem odchodu štyroch poslancov z KDH čelí Mikuláš Dzurinda výzve svojho podpredsedu, aby zložil funkciu. Na zvolanie mimoriadneho kongresu potrebuje Juraj Liška podporu troch regiónov, priznal, že sa mu ju zatiaľ nepodarilo získať. V SDKÚ by sa však mala začať diskusia o vnútrostraníckych pomeroch.

debata chyba