RTVS sa chystá vysielať to isté v televízii aj v rozhlase

Experiment za experimentom. Tak možno charakterizovať ohlasované novinky RTVS. Okrem toho, že STV sa chystá presunúť hlavné správy na siedmu večer, teda v čase najväčšej konkurencie, pripravuje RTVS aj ďalšiu novinku. Paralelné vysielanie niektorých relácií v televízii aj v rozhlase. To jej má zabezpečiť zvýšenie počtu divákov a poslucháčov. Odborníci však varujú pred krátkozrakým pridaním obrazu k rozhlasovým reláciám.

10.10.2011 15:27
STV, RTVS, televízia Foto:
Ilustračné foto.
debata

Rozhlasové formáty chce RTVS vysielať z priestorov pripravených na televízne prenosy. „S takmer rovnakými nákladmi oslovíme výrazne vyšší počet divákov, respektíve poslucháčov,“ tvrdí riaditeľ programu STV Andrej Miklánek.

Odborníci však upozorňujú, že to môže byť problém, pretože ako sa učia už študenti žurnalistiky, každé médium má svoje špecifiká a zákonitosti. „Keď to neupravia, je to akoby niekto čítal noviny na mikrofón a myslel si, že to stačí. Každé médium má svoje zákonitosti a je preto potrebné pouvažovať nad tým, čo chcú takto vysielať a s akým zámerom,“ hovorí bývalý vedúci katedry žurnalistiky na Univerzite Komenského Ján Sand.

Aj mediálna analytička Zuzana Mistríková má o takomto spôsobe vysielania pochybnosti. „Nehovorím, že to v špecifickom formáte nejde, ale v zásade to, čo funguje v rozhlase a je preň dobre postavené, je neprenosné pre televízneho diváka. Neznamená to, že ak zoberiete program, ktorý funguje v jednom médiu, bude rovnako fungovať aj v druhom.“ Ako dodala, najväčšie čaro rozhlasového vysielania je spojené s tým, že je postavené na imaginácii poslucháča. „Akoby si vytváral obrazy sám,“ hovorí Mistríková.

Paralelne vysielané by mali byť napríklad rozhlasové relácie Z prvej ruky a Sobotné dialógy. Podľa člena Rady RTVS Vladimíra Taliana to nemusí dopadnúť zle, ak sa budú po menších úpravách vysielať aj v televízii. Myslí si, že záleží od formátu relácie, či je alebo nie je „obojpohlavný“.

Okrem spravodajstva plánujú rozhlas a televízia vysielať naraz aj iné programy. „Napríklad koncerty a v neskoršej fáze, povedzme, hudobné šou či istý typ zábavných formátov,“ povedal Miklánek.

Pokus preniesť rozhlasovú reláciu na obrazovku nie je ojedinelý. Slovenskí diváci už podobnú situáciu zažili, napríklad, keď Rannú šou Adely a Sajfu začala vysielať televízia JOJ. Relácia, ktorá je vo Fun rádiu už roky veľmi úspešná, na obrazovke skončila už po dvoch mesiacoch. Dôvodom bola nízka sledovanosť. „Toto nie je kompatibilný formát. Televízia musela preklenúť čas, keď išli v rádiu pesničky. Slovo s hudbou bolo rovnocenné a v televízii sa to vníma inak ako v rozhlase,“ dodal Talian.

RTVS plánuje začať s paralelným vysielaním relácií v rozhlase a televízii od budúceho roka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba