Rušenie lôžok prinúti pacientov cestovať ďalej

Júlové rušenie lôžok najviac zasiahne oddelenia gynekológie, kožné, krčné a oddelenia pre dlhodobo chorých.

14.06.2011 20:00 , aktualizované: 15.06.2011 12:00
lôžko, nemocnica, pacient Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Väčšine z nich síce nehrozí úplný zánik, pre pacientov to aj napriek tomu môže znamenať, že za ošetrením budú musieť cestovať viac kilometrov než dnes. Tak to aspoň vyplýva z informácií, ktoré v súvislosti s pripravovanými škrtmi nemocnice zverejnili.

Oddelenia, na ktorých sa majú rušiť lôžka, totiž prechádzajú na jednodňovú chirurgiu, čo pre pacientov znamená, že najmä v prípade vážnejších diagnóz budú musieť vyhľadať zariadenie vo vzdialenejšom mes­te.

V takejto situácii sa môžu ocitnúť napríklad pacienti v Nitrianskom kraji, kde sa plánuje rušenie lôžok v nitrianskej aj levickej nemocnici. „Budeme musieť spraviť menšiu úpravu. Oddelenia však rušiť nebudeme, hoci nám najväčšia poisťovňa nezazmluvnila viaceré oddelenia. Ideme do systému jednodňovej starostlivosti,“ povedala riaditeľka oboch nemocníc Marta Eckhardtová. Ako dodala, pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne to znamená, že ak prídu s ochorením, ktoré si bude vyžadovať viacdennú starostlivosť, lekári ich pošlú do iného mesta. Z Levíc do Nových Zámkov, čo je vyše 50 kilometrov a z Topoľčian do Nitry, čo je približne 35 kilometrov. „Pacienta s vážnym stavom tu vieme zastabilizovať. Potom sa však bude musieť previezť,“ dodala Eckhardtová.

Na jednodňovú chirurgiu prechádza aj nemocnica v Trnave, ktorá v júli zlúči ošetrovne na ušno-nosno-krčnom a očnom oddelení. „Prechádzame na jednodňovú starostlivosť, oddelenia budú mať spoločné lôžka,“ informoval riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek. Redukcii lôžok sa v trnavskej nemocnici nevyhne ani pľúcneho oddelenie, kde sa zruší dvadsať postelí, dokopy tak nemocnica príde o 50 lôžok.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline by malo zaniknúť 90 lôžok na 14 oddeleniach. Najviac postelí – po desať – stratia gynekologické, chirurgické, urologické oddelenia a oddelenie dlhodobo chorých. Nemocnica podľa jej hovorkyne Petry Lihanovej predpokladá zrušenie len jedného oddelenia – dermatovenero­logického, kde je 14 postelí, no rozšíri sa doterajší dermatovenero­logický stacionár o 20 lôžok.

Ako dopadnú zvyšné tri nemocnice v Trstenej, Dolnom Kubíne a Čadci, ktoré patria pod Žilinský samosprávny kraj, jeho hovorkyňa Radka Kulaviaková zatiaľ nevedela povedať.

Júlové škrty sa však najviac dotknú univerzitných nemocníc v Bratislave a v Košiciach, kde je aj najväčší počet lôžok. Kým hlavné mesto príde o 300, Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach približne o 226. „Zníženie lôžok sa dotkne asi dvoch tretín pracovísk a jedno pracovisko by sa malo transformovať z lôžkového oddelenia na denný stacionár. Toto zníženie neovplyvní dostupnosť ani kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení a jeho hlavným kritériom bude obložnosť,“ povedala hovorkyňa košickej nemocnice Jaroslava Oravcová.

Aj keď redukcia lôžok má prebehnúť už o necelé tri týždne, viaceré nemocnice, ktoré oslovila Pravda, nevedeli povedať, nakoľko sa ich plánované zmeny dotknú. Príkladom je napríklad banskobystrická fakultná nemocnica, nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja či nemocnica v Malackách a v Poprade. „Všeobecná zdravotná dala na stôl návrh, my sme im k tomu poslali svoje stanovisko a teraz čakáme na reakciu. Až potom budeme vedieť povedať, koľko lôžok sa zruší,“ povedal pre Pravdu riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč.

S poisťovňou v týchto dňoch ešte rokuje aj Liptovská nemocnica s poliklinikou. Podľa jej riaditeľa Ján Vyšňana však rušenie oddelení nepredpokladajú.

V prípade Kysuckej nemocnice s poliklinikou, ako už aj Pravda informovala, sa hovorilo o rušení onkologického oddelenia, kde je 15 lôžok, a doliečovacieho s 25 lôžkami. Za onkológiu však spisovali na Kysuciach petíciu, o jeho zachovanie sa rovnako snaží aj šéf nemocnice Martin Šenfeld.

Neistá situácia je aj v Trenčianskom kraji. „Definitívne rozhodnutie bude až od 1. júla. Predpokladáme, že zrušených lôžok bude okolo stovky, ale to nemusí byť pravda, záleží na rokovaniach,“ povedala námestníčka riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne Terézia Drobná. Podľa neoficiálnych informácií by sa však malo zrušiť doliečovacie a kožné oddelenie a lôžková časť rehabilitačného oddelenia.

Zadlžená Nemocnica v Partizánskom redukciu lôžok zatiaľ vyvrátiť nevie, čaká na výsledky vyjednávania nového strategického investora so zdravotnou poisťovňou. „Chceli sme sa vyhnúť rušeniu lôžok, spájaniu či rušeniu oddelení. Od 1. júla by mal do našej neziskovej organizácie vstúpiť strategický investor,“ povedal primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Koľko postelí a oddelení sa od budúceho mesiaca zruší, nevedela nateraz spresniť ani Andrea Beňová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá spravuje nemocnice v Levoči, Krompachoch, Krupine, Komárne a vo Zvolene.

Kto vlastne ušetrí?

Od zrušenia 4 000 lôžok a 150 oddelení očakáva ministerstvo zdravotníctva finančnú úsporu. Či okrem zdravotnej poisťovne, ktorá nebude musieť platiť za lôžka, ušetria aj samotné nemocnice, je však otázne. Tie totiž budú musieť investovať do prevádzky oddelení bez ohľadu na to, koľko lôžok tam nakoniec zostane. Platí to aj v prípade oddelení, ktoré sa majú zrušiť úplne, keďže väčšina nemocníc sa rozhodla, že ich priestory bude využívať aj naďalej. „Každý voľný priestor bude využitý na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedala pre Pravdu hovorkyňa banskobystrickej fakultnej nemocnice Jana Krupová. Zrušenie oddelení tak automaticky nebude znamenať úsporu napríklad na energiách. V nemocniciach sa totiž bude musieť vykurovať či svietiť aj po plánovaných škrtoch. Väčšina nemocníc navyše v súvislosti s júlovou redukciou nechystá prepúšťanie lekárov a zdravotných sestier, neušetria tak ani na ich mzdách. //(hu)
//

Nemocnice, v ktorých sa majú zrušiť lôžka

*** Univerzitná nemocnica Bratislava** – 300

*** Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach** – 226

*** Fakultná nemocnica v Trnave** – 50 (pľúcne, kožné)

*** Fakultná nemocnica Nitra** – 100

*** Fakultná nemocnica Žilina** – 90 (dermatológia, chirurgia, gynekológia, urológia, oddelenie dlhodobo chorých)

*** Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove** – 157

*** Nemocnica v Zlatých Moravciach** – 45 (chirurgia, anestéziológia, jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie intenzívnej medicíny)

*** Nemocnica Ilava** – 10 (doliečovacie)

*** Kysucká poliklinika v Čadci** – 40 (doliečovacie, onkologické)

*** Nemocnica Zvolen** – 20 (psychiatria)

Nemocnice, v ktorých ešte prebiehajú rokovania a nie je známy počet

*** Fakultná nemocnica v Trenčíne** – (doliečovacie, kožné, rehabilitačné)

*** Nemocnica Poprad** 

*** Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča** 

*** Nemocnica Krompachy **

*** Nemocnica Krupina** 

*** Všeobecná nemocnica Komárno** 

*** Nemocnica Topoľčany** – (očné, krčné, oddelenie dlhodobo chorých)

*** Nemocnica Levice** – (očné, krčné)

*** Nemocnica s poliklinikou Trstená** 

***  Nemocnica v Dolnom Kubíne** 

*** Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves** 

*** Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava**
****
*** Nemocnica s poliklinikou Trebišov **
****
*** Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce**
 

Lôžka sa nebudú rušiť

*** Univerzitná nemocnica Martin**
*** Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky**
****
*** Detská fakultná nemocnica v Košiciach**
****
*** Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom**
****
*** Nemocnica s poliklinikou Brezno**
****
*** Nemocnica s poliklinikou svätého Lukáša Galanta**
*** Nemocnica Alexandra Wintera Piešťany**
****
*** Liptovská nemocnica s poliklinikou**
****
*** Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica**
****
*** Nemocnica s poliklinikou Myjava**
*** Nemocnica s poliklinikou v Bojniciach**
pozn.: Nejde o kompletný zoznam nemocníc

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba