Rusko: Gruzínci plánujú teroristické útoky

Ruskí vojaci sa podľa tlačových agentúr cez noc nezačali sťahovať z gruzínskeho územia, napriek tomu, že Rusko prisľúbilo, že od pondelka začnú jeho jednotky z krajiny odchádzať. Ruská strana však tvrdí opak. Rusko a Gruzínsko v utorok uviedlo, že si vymenili zajatcov. Ruská tajná služba FSB medzitým obvinila Gruzíncov, že plánujú teroristické útoky na ruské strategické ciele.

19.08.2008 10:35 , aktualizované: 12:22
Gruzínsko, Rusko, vojna Foto: ,
Ruskí vojaci v Gruzínsku.
debata

Reportér agentúry Reuters strávil noc na jedinej ceste spájajúcej vojenskú základnu v rukom Vladikavkaze s Južným Osetskom. Podľa neho sa do skorého rána z Gruzínska späť nevrátili do Ruska žiadni ruskí vojaci ani tanky, len niekoľko sanitiek a áut so stavebným materiálom.

Odchod ruských vojakov vraj nezaznamenal ani ďalší reportér agentúry, ktorý dozeral na ceste spájajúcej juhoosetskú metropolu Cchinvali s kaukazským Rokským tunelom na hraniciach Južného Osetska a Ruska. Skutočnosť, že sa Rusi nezačali sťahovať, už v pondelok potvrdil tajomník národnej rady gruzínskej bezpečnosti Lexander Lomaja.

Ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin naopak pre rozhlasovú stanicu France Inter povedal, že odchod ruských vojakov z krajiny sa už začal. Podľa neho je však „samozrejme potrebné počkať niekoľko dní, než dôjde k realizácii mierového šesťbodového plánu“. „Úplné stiahnutie záleží od politiky gruzínskeho prezidenta Saakašviliho a od činnosti jeho jednotiek,“ dodal Rogozin. Podľa neho však „ruskí mierotvorcovia zostanú v Južnom Osetsku“.

Rusko aj Gruzínsko potvrdili, že začali so vzájomnou výmenou zajatcov. K nej podľa agentúr došlo v dedine vzdialenej asi 45 kilometrov západne od gruzínskej metropoly Tbilisi. Gruzínci vraj Rusom odovzdali päť zajatcov vrátane dvoch pilotov, naopak Rusi odovzdali gruzínskej strane 15 Gruzíncov vrátane dvoch civilistov. Podľa zahraničných reportérov bolo niekoľko zajatcov na nosidlách.

Rusi obvinili Gruzínsko, že plánuje teroristické útoky

Napriek úspešnej výmene sa Rusko i Gruzínsko obviňujú z nepriateľských akcií a ich vzťahy zostávajú vyhrotené. Šéf ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov obvinil gruzínske bezpečnostné zložky z prípravy teroristických útokov na strategické ruské pozície. „Mali by sme dávať pozor na protiteroristickú ochranu kľúčových miest infraštruktúry,“ vyhlásil Bortnikov.

Rusko podľa agentúry Reuters zvláštnym dekrétom premiéra uzatvorilo hranice s Gruzínskom a Azerbajdžanom pre všetkých, ktorí nie sú občanmi Spoločenstva nezávislých štátov. Podľa premiéra Vladimíra Putina to má zabrániť „pašovaniu zbraní a vstupu zahraničných teroristických organizácií do Ruska“.

Naopak Gruzínsko vraj počas konfliktu zablokovalo prístup na ruské internetové stránky a ruší vysielanie ruských spravodajských staníc. Podľa gruzínskeho ministerstva vnútra chce Tbilisi zabrániť Rusku, aby Gruzíncov vystrašilo.

Nekončiaca ruská okupácia poburuje Západ

Nekončiaca okupácia časti gruzínskych území poburuje Západ, ktorý od Ruska žiada, aby dodržalo podmienky dohody o prímerí, ktorú podpísal Saakašvili a ruský prezident Dmitrij Medvedev. Biely dom v pondelok opäť vyzval Moskvu k neodkladnému stiahnutiu z gruzínskych ú­zemí.

V Bruseli sa kvôli situácii v Gruzínsku schádzajú ministri zahraničných vecí NATO. Podľa USA by mali spojenci posúdiť, čo súčasný konflikt znamená pre vzťahy medzi alianciou a Ruskom. Mnoho členských krajín NATO je ruským postupom veľmi znepokojená a žiada prehodnotenie vzťahov s Moskvou. Nie je tak vylúčené, že na pretras prídu úvahy o možnosti zrušiť dlhé roky fungujúcu Radu NATO – Rusko. Moskva pred takým krokom vopred varovala.

Očakáva sa tiež, že v agende ministrov sa objaví aj otázka gruzínskeho členstva v NATO, proči čomu Rusko tiež ostro protestuje.

Externé odkazy
debata chyba