Rušiť sa bude asi až päťtisíc lôžok

Ďalší pokus ministra Ivana Uhliarika o riešenie problémov zadlženého zdravotníctva pôjde opäť na úkor pacienta.

02.04.2011 06:00 , aktualizované: 03.04.2011 08:30
posteľ, nemocnica, pacient Foto:
Ilustračné foto.
debata (17)

Po poslednom zvýšení doplatkov za viaceré lieky sa teraz môžu ľudia pripraviť na dlhšie čakacie lehoty na operácie alebo dochádzanie do nemocníc vo vzdialenejšom regióne.

Od leta sa má totiž znížiť počet lôžok v nemocniciach. Podľa analýzy zdravotných poisťovní, s ktorou sa stotožnilo aj ministerstvo zdravotníctva, by mali nemocnice k 1. júlu zrušiť 3 500 až 5-tisíc postelí. Poisťovne aj rezort sa totiž zhodujú, že najmenej desatina lôžok je dnes nadbytočných.

Nemocnice protestujú. Zdôrazňujú, že nadbytočné postele nemajú. „Už dnes je lôžkový fond v našej nemocnici po predchádzajúcich redukciách nastavený na dolnej hranici potreby regiónu,“ povedal pre Pravdu riaditeľ o Fakultnej nemocnice Trnava Gabriel Pavelek.

O tom, že nie je priestor na rušenie lôžok hovorí aj viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger. „V nemocniciach máme teraz len toľko lôžok, koľko nám zdravotná poisťovňa prepláca,“ tvrdí Ottinger. Redukciu počtu postelí označil za nezmysel. „Považovať znižovanie počtu lôžok za krok, ktorý zlepší bilančnú situáciu je nezmysel. My hospitalizujeme len toľko, koľko nám limit zdravotných poisťovní dovolí. Už teraz napríklad, keď prijmeme akútny stav, tak vieme, že to bude pre nás znamenať stratu, pretože poisťovňa nám pri zúčtovaní vyškrtne jeden plánovaný stav,“ dodal viceprezident asociácie nemocníc.

Po ďalšom znižovaní počtu lôžok tak môže v nemocniciach nastať situácia, že akútni pacienti sa nebudú mať kde po operáciách zotavovať a čakacie lehoty na plánované operácie sa ešte predĺžia. Prípadne, ak nebude chcieť pacient čakať, bude si musieť sám dohodnúť operáciu v inom vzdialenejšom zdravotníckom zariadení.

Ktoré nemocnice by mali prísť o postele, jasné zatiaľ nie je. Zdravotné poisťovne odmietajú povedať, kde presne a koľko lôžok prestanú od leta preplácať. „V týchto dňoch pokračujú intenzívne rokovania týkajúce sa optimalizácie a Všeobecná zdravotná poisťovňa bude podrobnejšie informovať až po ich skončení,“ uviedla hovorkyňa štátnej poisťovne Petra Balážová.

Podľa dostupných informácií by malo ísť hlavne o štátne a krajské nemocnice. „Zdravotná poisťovňa Dôvera realizovala väčšinu racionalizačných opatrení a optimalizáciu siete nemocníc už v minulosti. To, čo chceme robiť tento rok a premietne sa to do zmlúv od 1.7., je optimalizácia poskytovania zdravotnej starostlivosti v štátnych nemocniciach, ktoré dostatočnou optimalizáciou doteraz neprešli,“ informovala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Dôvera už tento mesiac zrušila zmluvy desiatkam špecialistov.

Aj keď ministerstvo a zdravotné poisťovne odôvodňujú rušenie lôžok tým, že sú nadbytočné, odborníci vidia hlavný dôvod niekde inde. „Prichádza to len z jedného pragmatického dôvodu, a to nedostatku finančných prostriedkov v poisťovniach,“ myslí si prezident Slovenského odborového zväzu zdravotníctva Anton Szalay.

Ako dodal Ottinger, poisťovne však takýmto spôsobom neušetria. Cestu vidí skôr v zlučovaní nemocničných oddelení. „Čím je viac poskytovateľov, tým je systém drahší, ale to sa nedá riešiť tým, že sa budú rušiť lôžka, ale treba redukovať počet poskytovateľov. Keď sú v jednom meste sú napríklad tri rovnaké oddelenia, tak dve z nich treba zatvoriť, ale ako celok, nie rušením lôžok,“ povedal.

Rovnaký názor má aj analytik Slovenskej akadémie vied Petr Stanek. „Pokiaľ sa napríklad skoncentruje starostlivosť na špičkovej úrovní do niekoľkých oddelení, tak je to omnoho efektívnejšie, ako rozptýlenie zdravotnej starostlivosti v desiatkach oddelení, ktoré majú zlú kvalitu, nízku liečebnú úroveň a budú blokovať lôžka,“ vysvetlil Stanek.

Doplatiť na rušenie lôžok môže aj nemocničný personál. „Avizovaným rušením lôžok musí zákonite prísť aj k znižovaniu počtu zamestnancov. Situáciu ešte treba konzultovať a riešiť, ale dá sa predpokladať, že niektorí zamestnanci pre znižovanie počtu lôžok budú nadbytoční,“ povedal Szalay.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba