Rusko pokusy o militarizáciu Arktídy nenechá bez odpovede

Rusko pozorne sleduje, ako bude postupovať militarizácia Arktídy v súvislosti s tým, ako sa v dôsledku globálneho otepľovania môžu spriechodniť morské cesty v tejto časti sveta a otvorí sa prístup k bohatým zdrojom energetických surovín. Podľa miery militarizácie bude Moskva plánovať svoju stratégiu, povedal náčelník generálneho štábu ruskej armády Nikolaj Makarov.

23.02.2009 19:02
Arktída Foto:
Satelitné snímky Arktídy značia spriechodnenú severozápadnú cestu.
debata

Rusko už predložilo svoje požiadavky na väčšinu arktických vôd, ktoré zdieľa so štyrmi krajinami NATO a pred viac ako rokom a pol umiestnilo ruskú vlajku na morské dno pod severným pólom, aby posilnilo svoju pozíciu.

„Sledujeme, ako ďaleko pôjde militarizácia tejto oblasti. V závislosti na tom potom rozhodneme, ako budeme postupovať,“ povedal podľa agentúry Interfax Makarov v Abú Dabí, kde sa zúčastnil medzinárodného zbrojného veľtrhu.

Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer minulý mesiac vyhlásil, že NATO bude musieť byť vojensky prítomné v oblasti Arktídy, ak globálne otepľovanie povedie v tejto časti planéty k spriechodneniu morských ciest a veľmoci vznesú nárok na bohaté zásoby energetických surovín. Zdôraznil, že je nutné budovať dôveru medzi piatimi arktickými štátmi – štyrmi členskými krajinami NATO a rivalskou veľmocou Ruskom.

Ruskí výskumníci, ktorí v auguste 2007 zostúpili v ponorke do hĺbky 4200 metrov, umiestnili na morskom dne pod severným pólom národnú vlajku. Vyvolali tým rozhorčenie ďalších krajín, ktorí si robia nárok na Arktídu, ako je napríklad Kanada.

V oblasti sú v súčasnosti oveľa viditeľnejšie prítomné ruské námorné a vzdušné sily. Nad Arktídou lietajú strategické bombardéry dlhého doletu, ktoré sú často sledované lietadlami NATO. Ruská severná flotila so základňou v Murmansku po období relatívnej nečinnosti, ktoré nasledovalo po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, tu rozšírila svoje hliadky.

Podľa amerických vedcov sa v oblasti nachádza zhruba trinásť percent doteraz neobjavených celosvetových zásob ropy a 30 percent plynu.

Časom sa môžu otvoriť nové morské cesty, pretože sa dá očakávať, že v dôsledku klimatických zmien sa budú topiť ľadovce v Arktíde a skrátia sa tak cesty medzi Európou a Tichomorím.

debata chyba