Ruský vplyv vo východnej Európe opäť rastie. Cez investície

Ruské investície vo východnej Európe podľa údajov Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) za posledné tri roky vzrástli o 2,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo za predchádzajúcich 17 rokov od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 predstavovali asi len 2,4 miliardy dolárov.

19.11.2011 08:51
Kremeľ, Moskva Foto:
Ilustračné foto
debata (18)

Vo východnej Európe, ktorá bola kedysi imperiálnym predpolím Ruska, tak znova rastie jeho vplyv, napísal americký denník The Christian Science Monitor.

Podľa neho miestne východoeurópske vlády predávajú štátne aktíva, aby v čase, keď zúri globálna finančná kríza, zalátali diery vo svojich štátnych rozpočtoch. Aj západné spoločnosti sa zbavujú časti svojich aktív v tomto regióne. Takto uvoľnený priestor zapĺňajú agresívne ruskí podnikatelia, z ktorých mnohí majú silnú podporu Kremľa.

Podľa experta UNCTAD Kálmána Kalotaya sú tieto ruské firmy v súčasnosti vysoko ziskové a už spoznali, že ruský trh im už nestačí. „Aby svoj biznis zvýšili, obzerajú sa všade. Naviac sa im dostáva podpory od Kremľa, ktorý si uvedomuje, že ruskí podnikatelia mu môžu pomôcť presadzovať ruské strategické záujmy,“ hovorí Kalotay.

Predseda českej Komory pre hospodárske styky s krajinami Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) Václav Petříček podľa denníka uvádza, že Česi a ostatní Východoeurópania odložili bokom predchádzajúcu averziu a nepriateľstvo a sledujú výlučne svoje obchodné záujmy. „Je to slobodný trh v praxi,“ hovorí a dodáva, že ruskí investori profitujú z terajšej globálnej finančnej krízy, ktorá mnohým európskym firmám priniesla problémy. „Samozrejme, musíme sledovať, aby sme mali istotu, že nikto nezačne dominovať v citlivých sektoroch, ako je energetika,“ dodáva Petříček.

Rusi v regióne podľa denníka tiež masívne nakupujú. V júli najväčšia ruská štátna banka Sberbank, ktorá má úzke väzby na premiéra Vladimira Putina, kúpila východoeurópsku divíziu finančného domu Austrian Bank. Niekdajší minister hospodárstva a obchodu German Gref pri oznámení akvizície bez obalu povedal, že to je prvý krok v transformáciu Sberbank na globálnu banku.

Iná ruská štátna banka sa údajne snaží votrieť do priazne českého finančného magnáta Petra Kellnera a kúpiť desaťpercentný podiel v jednej z najúspešnejších úverových agentúr Českej republiky.

Druhá najväčšia ruská banka nedávno zaplatila asi 141 miliónov dolárov za majoritný podiel v bulharskej štátnej tabakovej spoločnosti. Ruské štátne železnice sa podľa agentúry Bloomberg usilujú kúpiť a ovládnuť železničný nákladný biznis v Poľsku a na Slovensku. Aj ruský ropný koncern v Poľsku usiluje o kúpu štátneho väčšinového podielu v rafinérii v Gdansku.

Rusko k svojej expanzii využíva aj veľké zásoby ropy a zemného plynu. V popredí veľkých obchodov je predovšetkým štátna spoločnosť Gazprom, jedna z najväčších ropných spoločností na svete. Ruský gigant zabezpečuje asi 25 percent dodávok zemného plynu do západnej Európy. Vo východnej Európe je jeho podiel ešte výrazne vyšší. Napríklad Bulharsko a Slovensko na dodávkach zemného plynu od Gazpromu závisia z 90 percent, pripomína The Christian Science Monitor.

18 debata chyba