SaS protestuje proti obvineniam, že porušuje závery Koaličnej rady

Koaličná strana SaS dôrazne protestuje proti obvineniam niektorých partnerov z údajného porušenia záverov Koaličnej rady. Podľa nej neexistuje žiadna dohoda ani žiadny zápis, ktoré by zakazovali vyjadrovať sa k téme eurovalu.

11.09.2011 15:27
Richard Sulík, SaS Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata (1)

„Prípravou brožúry sme chceli ponúknuť racionálne argumenty, a tak vyvrátiť nepravdivé obvinenia z populizmu. Naďalej máme záujem o vecnú diskusiu a výmenu argumentov na túto tému aj s našimi koaličnými partnermi,“ informoval minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).

Po tom, ako SaS vo štvrtok 8. septembra predstavila svoju brožúrku, v ktorej vysvetľuje, prečo je euroval zlým riešením a cestou k socializmu, viacerí z koaličných partnerov hovorili o porušení dohody, že z eurovalu si nebude žiadna zo strán robiť stranícku kampaň. „Považujem za nemiestne, že deň – dva po dohode SaS politicky túto otázku prezentuje. Vydáva brožúru, ktorou uráža, samozrejme, aj predstaviteľov EÚ, lebo nie je možné povedať, že euroval je cesta k socializmu,“ uviedol líder Mosta-Híd Béla Bugár. Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) to zase nevníma ako kampaň proti eurovalu, ale ako kampaň za predčasné voľby.

Práve o tejto téme, ale aj o daňovo-odvodovej reforme či štátnom rozpočte, sa budú lídri vládnych strán vrátane všetkých 79 koaličných poslancov rozprávať v pondelok (12. 9.) v Častej – Papierničke. Striktný nesúhlasný postoj SaS k eurovalu vyústil až do úvah o konci vládnej koalície či spojení hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde SR.
Na zodpovednosť k tejto otázke vyzval koalíciu aj prezident SR Ivan Gašparovič. Na túto

tému mal uplynulé týždne rozhovory s lídrami politických strán. Či je k tomu potrebné z jeho pozície zvolať okrúhly stôl, ukáže podľa neho čas. „Je to v prvom rade ich zodpovednosť a k tejto zodpovednosti ich týmto momentom aj vyzývam,“ uviedol.

Na otázku, či by sa hlasovanie o navýšení a posilnení kompetencií eurovalu malo spojiť s hlasovaním o dôvere kabinetu, prezident reagoval, že to záleží od postavenia a odvahy premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). V prípade nedostatku hlasov v NR SR Gašparovič pripustil aj rozpad vlády. „Je to predsa len v rozpore s koaličnou politikou, s jednotnosťou v koalícii a so spoločnými výstupmi v otázkach budúcnosti Slovenska. Ak má koalícia takéto rozporné názory, tak si myslím, že vláda je vo veľmi labilnej pozícii,“ poznamenal.

O možnom konci vládnej koalície po prípadnom zablokovaní eurovalu v NR SR hovoril v rozhovore pre denník Pravda aj líder KDH Ján Figeľ. Podobný scenár pripustil aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška (SDKÚ-DS). Líder Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že v takej atmosfére, aká vládne v koalícii, sa dlhodobo fungovať nedá.

1 debata chyba