Schátrané Rázsochy má dostavať súkromník. Najskôr o sedem rokov

Meganemocnica Rázsochy v Bratislave sa dostavia, ale pacienti sa v nej začnú liečiť neskôr, ako plánovalo ministerstvo zdravotníctva. Vláda včera rozhodla, že dvadsať rokov chátrajúci komplex dokončí formou PPP projektu za 571 miliónov eur. S výstavbou sa začne najskôr v roku 2013, čo by znamenalo ukončenie v roku 2017.

14.04.2010 12:15 , aktualizované: 18:15
Nemocnica Rázsochy Foto:
Rozostavaná budova nemocnice Rázsochy.
debata

Vo svete sa už obrovské nemocničné komplexy nestavajú. Sú nákladné nielen na prvotné investície pri stavbe, ale drahé je aj ich prevádzkovanie. K dostavbe nemocnice sa kriticky stavajú aj mnohí odborníci na Slovensku. Zo zdravotníckych kruhov sa síce ozývajú hlasy za to, aby bola dokončená, hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta si však myslí, že by sa malo postupovať inak „Nech niekto povie, čo by stála nová fakultná nemocnica. A ak k tomu pridáme približne 30 miliónov eur na zlikvidovanie dnešnej ruiny, bude to možno menej ako 50 percent sumy odhadovanej na dostavbu Rázsoch.“

Nemocnica naplánovaná ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia bude stavaná momentálne veľmi populárnym spôsobom – prostredníctvom PPP projektu. „Na dostavbu bol zvolený variant obdobného charakteru, ako to bolo pri dostavbe diaľnic. Po projektovom zámere sa uskutoční štúdia realizovateľnosti a po nej sa bude vyberať investor,“ povedal minister zdravotníctva Richard Raši (Smer). Pôvodne sa prikláňal k využitiu úveru s plánovaným dokončením stavby do konca roku 2014.

Financovanie formou PPP, čiže spoluprácu verejného a súkromného sektora, presadil rezort financií. „Vláda dúfa, že sa takto nezvýši jej oficiálny dlh. V skutočnosti však tento projekt vytvorí skrytý dlh, ktorý budeme musieť splatiť. Ako navyše ukazujú diaľničné projekty, PPP v realizácii súčasnej vlády predstavuje významné predraženie investície,“ poznamenal analytik Peter Goliaš z inštitútu INEKO.

Podľa posledných prepočtov rezortu dopravy napríklad za diaľnicu od Martina po Košice, ktorá sa má stavať cez PPP projekt, zaplatí Slovensko 3,8-krát viac ako pri stavaní tradičným spôsobom. Podobne pri diaľnici od Nitry po Zvolen ide o 3,4-násobnú cenu oproti bežnému, doteraz používanému spôsobu stavania.

Riaditeľka Asociácie PPP Irma Chmelová hovorí, že vo svete sa model PPP často uplatňuje práve v oblasti zdravotníctva. „Najviac skúseností má Veľká Británia. Medzi ďalšie krajiny patria Nemecko, Francúzsko, Španielsko a prvé projekty nájdeme aj v Rakúsku.“ V Česku plánujú cez PPP realizovať projekt Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe.

Súkromný investor sa postará o projektovanie, financovanie, prevádzku aj údržbu nemocnice. Minister Raši povedal, že keď sa začalo o Rázsochách rozprávať, potenciálni záujemcovia sa začali okamžite hlásiť.

Výstavba nemocnice sa začala v roku 1987, po troch rokoch sa zastavila. V roku 2003 sa vtedajší vládny kabinet rozhodol stavbu predať, ale súčasná vláda sa rozhodla Rázsochy dostavať. Výsledkom má byť špičkové koncové zdravotnícke zariadenie s celoslovenských významom. Bude mať 900 lôžok, 28 moderných operačných sál a poslúži na výučbu študentov medicíny.

debata chyba