SDKÚ by sa podľa prieskumu už nedostala do parlamentu

SDKÚ by sa podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky agentúry MVK nedostala do parlamentu. V októbri dostali Frešovci 4,8 percenta hlasov respondentov. Agentúra MVK sa od 5. do 11. októbra pýtala reprezentatívnej vzorky 1 133 respondentov.

18.10.2012 10:52 , aktualizované: 13:17
Pavol Frešo Foto:
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo
debata (288)

Voľby by vyhral s veľkým náskokom Smer-SD, ktorý v prieskume získal rovných 40 percent hlasov, teda 79 mandátov. Na druhom mieste skončili Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 9,1 percenta, takže v parlamente by ich reprezentovalo 18 poslancov. Tretia priečka patrí KDH, ktorému by hlasy odovzdalo 8,4 percenta opýtaných. V parlamente by tak mali šestnásť kresiel.

Strana Most-Híd by podľa prieskumu dostala 7,3 percenta hlasov a mala by štrnásť zákonodarcov. Nová väčšina Daniela Lipšica skončila s rovnakým výsledkom ako SaS – podľa októbrového prieskumu by ich volilo 5,8 percenta opýtaných. Potenciálni voliči Novej väčšiny by do parlamentu vyslali 12 zástupcov a strana SaS by disponovala 11 hlasmi.

Pred bránami parlamentu by okrem SDKÚ-DS skončili aj SMK (4,5 percenta), SNS (4,2 percenta), ĽS Naše Slovensko (1,9 percenta), ĽS-HZDS (1,4 percenta), 99% – občiansky hlas (1,2 percenta) aj Zmena zdola (0,3 percenta). Iné politické subjekty by získali 5,3 percenta hlasov.

Na otázku „Ak by sa predčasné voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas?“ uviedlo 10,3 percenta respondentov, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 18 percent nevedelo, či by sa zúčastnili, resp. koho by v nich podporili.

Preferencie politických strán podľa agentúry MVK (v percentách)
Smer-SD 40,0
OĽaNO 9,1
KDH 8,4
Most-Híd 7,3
Nová väčšina (Daniel Lipšic) 5,8
SaS 5,8
SDKÚ 4,8
SMK 4,5
SNS 4,2
ĽSNS 1,9
ĽS-HZDS 1,4
iné subjekty 6,8

Politológ: Zlý výsledok SDKÚ môže byť len výkyv

Výsledok strany SDKÚ-DS v najnovšom prieskume by politológ Miroslav Kusý nebral veľmi dramaticky. Skôr ide podľa neho o výkyv. „Mohol by súvisieť aj s rozhovormi s Ivetou Radičovou,“ povedal. Podľa neho rozhovory s bývalou premiérkou v médiách sa verejnosti spájajú s tým, aký postoj k nej mala jej strana.

Lipšicovmu hnutiu Nová väčšina nameral prieskum 5,8 percenta preferenčných hlasov. Podľa analytika Jána Baránka treba pri novej strane na posúdenie výsledku viac prieskumov. „Musí ich byť viac, aspoň dva-tri po sebe,“ povedal. Baránek si myslí, že hlasy nemusí Lipšic získavať len od iných strán, ale aj od znechutených voličov, ktorí nešli naposledy voliť.

Podľa politológa Michala Horského prieskum nepodporuje mienku tých, ktorí si mysleli, že Nová väčšina bude predovšetkým odbúravať voličskú klientelu KDH. „Zdá sa, že tá je pevne usadená na svojich ôsmich percentách,“ mienil Horský. „Lipšic berie všetkým opozičným stranám, lebo všetkých kritizuje,“ povedal zase Kusý. Smer-SD získal v prieskume rovných 40 percent. Matovičovi Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti skončili na druhom mieste s 9,1 percentnou podporou, čo podľa Horského „svedčí nielen o našej politickej kultúre, ale aj o katastrofálnej politickej aktivite ostatných zavedených politických strán.“

SDKÚ verí, že ich prácu ľudia nakoniec ocenia

Strana SDKÚ-DS berie na vedomie výsledky prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého by sa nedostala do parlamentu. Naďalej mieni pokračovať vo svojej práci a verí, že to ľudia ocenia.

„Robíme si svoju prácu a snažíme sa ju robiť čo najlepšie. Navrhujeme riešenia pre ľudí a verím, že ľudia to budú vnímať. Verím, že práca bude odmenená,“ povedal šéf klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Podľa podpredsedu Ivana Štefanca sú všetky čísla motivujúce. Strana pracuje na programe, nové tézy mieni predstaviť na programovej konferencii 17. novembra.

288 debata chyba