SDKÚ nebude spolupracovať s KSS

Jediná politická strana, s ktorou nie je SDKÚ-DS ochotná ísť do budúcej vlády, je KSS. Podpredseda strany a minister dopravy Pavol Prokopovič v relácii TV Joj Sedmička povedal, že so všetkými ostatnými stranami si SDKÚ vie predstaviť spoluprácu, ak bude vedieť nájsť s nimi styčné body v programoch.

07.05.2006 14:04
debata

„Pre nás mimo tých percent bude veľmi dôležité, kto bude ochotný akceptovať našej základné princípy v programe,“ vyhlásil.  Ako príklad uviedol, že si nevie predstaviť, aby ministerka práce Iveta Radičová hlasovala vo vláde alebo parlamente proti dôchodkovej reforme a minister financií Ivan Mikloš za zrušenie rovnej dane. Pre SDKÚ je podľa Prokopoviča prioritou vzdelanostná ekonomika z toho vyplývajúce rezorty školstva a kultúry.

SDKÚ preberá podľa Prokopoviča zodpovednosť za reformu zdravotníctva. Domnieva sa, že bola potrebná a zabránilo sa ňou sypaniu peňazí do čiernej diery, avšak nie je ukončená a strana nie je spokojná, v akom je stave.

Smer-SD podľa podpredsedu Dušana Čaploviča chce počkať na výsledky volieb, nikoho pritom nevylučuje z možnej koalície. „S každým, kto prejde tým voličským sitom, čiže parlamentnou demokraciou a bude parlamentnou stranou, je možné rokovať,“ konštatoval. Nie je podľa však neho možné robiť kompromisy, ako robila v minulosti SOP alebo SDĽ, a stratila svoj program a úplne sa rozplynula v pravicovej vláde. „Naša strana neobetuje niektoré zásadné princípy sociálno-demokratické tým, že by sa rozplynula v pravicovom bahne,“ vyhlásil. Do takej vlády by podľa neho strana Smer-SD nešla, ale radšej ostala v opozícii.

Smer podľa neho odmieta spoplatnenie vysokoškolského štúdia, zaviesť chce progresívnu daň pre fyzické osoby. V zdravotníctve chce zrušiť „Zajacove“ poplatky, dosiahnuť, aby štát platil viac za svojich poistencov a vrátiť verejnoprávnosť zdravotným poisťovniam. Tvrdí, že do spoločnosti chcú zaviesť princíp solidarity.

Čaplovič pri hodnotení činnosti parlamentu v tomto volebnom období poukázal na prestupy poslancov z opozície do koalície a podozrenia z kupovania poslancov. Zastáva názor, že by bolo bývalo štandardné, ako sa to deje všade vo vyspelých demokraciách, keby vláda po strate väčšiny v parlamente, bola požiadala parlament o vyslovenie dôvery. Smer podľa neho na zamedzenie preskupovaniu poslancov predloží nový volebný zákon.

Prokopovič ohodnotil činnosť vlády v uplynulom období na dvojku, poukázal pritom na naštartované ťažké reformy, vylepšenie mena Slovenska v zahraničí a začlenenie do významných euroatlantických štruktúr. Zo strany koalície odmietol kupovanie poslancov, nevylučuje pritom, že aj v budúcom parlamente sa vyskytnú prechody poslancov. Takéto prechody sú podľa neho normálne aj v iných krajinách.

debata chyba