SDKÚ zmizli milióny, viní účtovníčku

Polícia vyšetruje falošné faktúry v strane Mikuláša Dzurindu. Z pokladnice SDKÚ do vlaňajška zmizlo do 660-tisíc eur (20 miliónov korún). Strana, ktorá má za sebou viaceré škandály s financiami, podala trestné oznámenie na svoju bývalú účtovníčku Evu Lilkovú.

24.02.2010 15:43 , aktualizované: 18:44
Mikuláš Dzurinda Foto:
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda
debata

Z SDKÚ podľa informácií Pravdy mizli peniaze postupne, viac ako päť rokov. Podvody sa mali diať tak, že existovalo dvojité účtovníctvo a fiktívne faktúry. Napríklad na víkendové pobyty, cesty či benzín. Vedenie SDKÚ hovorí, že dlhý čas na nič neprišlo.

Vyšetrovanie kauzy potvrdila aj polícia. „Prijali sme trestné oznámenie a ďalej sa ním zaoberáme,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej polície František Peczár. Podrobnosti poskytnúť nechcel.

Účtovníctvo v SDKÚ viedla Lilková. Zodpovedným za peniaze a jej priamym nadriadeným bol bývalý šéf ústrednej kancelárie Štefan Hudec a súčasný Kamil Homoľa. Ten si mal až vlani všimnúť, že nesedia faktúry zo služobných ciest a nariadil kontrolu. Homoľu ako nováčika nominuje prezídium na kandidátku do júnových volieb, viedol aj kampaň prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej.

SDKÚ celú vec komentovať nechce. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sme viazaní mlčanlivosťou a k ďalším podrobnostiam prípadu sa nemôžeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Martin Maťko. Potvrdil, že s účtovníčkou rozviazali pomer.

S Lilkovou sa v stredu nedalo spojiť. Jej staršie mobilné číslo je zrušené a nové nie je verejne prístupné. V SDKÚ bola zamestnaná roky. Jej dcéra Eva ako dobrovoľníčka vypomáhala vo volebnej kampani SDKÚ. Eva Lilková z Levíc je uvedená aj na zozname fiktívnych darcov z roku 2002, ktorý preverovala polícia. Mala strane dať päťtisíc korún.

Členovia SDKÚ tvrdia, že si Lilkovú nepamätajú. „Nepoznám ju,“ tvrdí šéf trenčianskej SDKÚ Martin Fedor. Má ju pritom uvedenú medzi priateľmi na internetovej sieti Facebook, rovnako ako hlavný pokladník strany Igor Kucej. Ten je známy schránkovou firmou v Londýne a opakovanými pôžičkami strane.

„Patrila medzi vedenie, ktoré sme my členovia stretávali akurát na kongresoch,“ konštatoval odídenec z SDKÚ Martin Kuruc. Ten nechápe, ako mohli milióny len tak zmiznúť. Ročné výdavky SDKÚ boli okolo 20 miliónov korún. "Pokladník si to mal všimnúť ihneď, dodal.

Na úniky peňazí neprišli ani audítori, ktorí správu o účtovníctve strán predkladajú parlamentu. Jedna z firiem, ktorá robila pre SDKÚ audit, potvrdila, že všetko bolo kryté faktúrami, nebolo teda možné na podvod prísť. „To by audit musel trvať rok,“ povedal audítor, ktorý si neželal byť menovaný, pretože posudzuje správy rôznych parlamentných strán.

Firmy, ale aj strany podľa audítora ulievajú peniaze napríklad tak, že sa dohodnú s dodávateľom. Ten im dá potvrdenie o službách, ktoré nevykonal, a o peniaze sa rozdelia. V účtovníctve je však všetko v správnych položkách.

Oslovení audítori pre Pravdu povedali, že každá faktúra či blok musia byť podpísané trikrát. Musí byť aj určený človek, ktorý zodpovedá za správnosť faktúry a realizáciu činnosti či tovaru, za ktorý bola vystavená. V strane to býva hlavný pokladník, v SDKÚ Kucej a šéf kancelárie – v tomto prípade Homoľa.

debata chyba