Michelangelo digitálneho veku Jobs odišiel z postu šéfa Apple

Zakladateľ Apple Steve Jobs už nie je šéfom spoločnosti Apple. Oznámil svoju rezignáciu. Priaznivci i konkurenti hľadia na Jobsa s obdivom: Je to Michelangelo digitálneho veku.

25.08.2011 07:05 , aktualizované: 11:09
Steve Jobs a iPad Foto:
Steve Jobs s tabletom iPad, ktorého sa predali milióny kusov.
debata

Zakladateľ technologického gigantu Apple Steve Jobs (56) odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti. Nahradí ho prevádzkový riaditeľ Tim Cook. Jobs zostane na čele správnej rady spoločnosti a mal by sa podieľať na strategickom smerovaní spoločnosti.

„Vždy som hovoril, že ak niekedy príde deň, keď si nebudem môcť plniť svoje povinnosti a očakávania ako riaditeľ Apple, budem prvý, kto vám to dá vedieť. Bohužiaľ, tento deň prišiel,“ uviedol Jobs v liste správnej rade firmy. V liste odporučil rade ako svojho následníka Tima Cooka.

Jobs má už dlhší čas zdravotné problémy, kvôli ktorým mal viackrát pauzu pri vedení firmy. V roku 2004 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu, v roku 2009 podstúpil transplantáciu. Počas týchto predstávok Apple viedol práve Cook.

„Správna rada si je istá, že Tim je tým pravým, aby bol novým generálnym riaditeľom Apple. Počas 13 rokov preukázal skvelú výkonnosť, pozoruhodný talent a zdravý úsudok pri všetkom, čo robí,“ uviedol člen správnej rady Apple Art Levinson (Genentech).

Jobsova rezignácia vyvolala špekulácie, že sa jeho zdravotný stav zhoršil, uviedla agentúra Reuters.

„Stevovy mimoriadne vízie a vodcovské schopnosti zachránili Apple a priviedli ho na pozíciu najinovatívnejšej a najhodnotnejšej technologickej spoločnosti sveta,“ uviedol Levinson. Dodal, že Jobs bude firme naďalej poskytovať „svoje unikátne pohľady, kreativitu a inšpiráciu“.

Akcie Applu po správe o rezignácii oslabili až o sedem percent. Podľa analytikov však nebola Jobsova rezignácia neočakávaná a na každodennú prevádzku podniku bude mať iba malý vplyv.

„Spotrebitelia nekupujú výrobky Applu, pretože sú od Steva Jobsa. Kupujú ich, pretože spĺňajú ich požiadavky,“ upozornil podľa internetového serveru BBC analytik Michael Gartenberg zo spoločnosti Gartner.

„Investori sú s Timom Cookom veľmi spokojní,“ uviedla analytička Shannon Cross zo spoločnosti Cross Research. „Tim pri zastupovaní generálneho riaditeľa ukázal, že Apple môže naďalej podávať mimoriadne dobré výkony,“ dodala.

Spoločnosť Apple minulý mesiac oznámila, že zvýšila štvrťročný zisk o takmer 125 percent na 7,3 miliardy dolárov. Jej štvrťročné tržby stúpli o viac ako 80 percent na 28,6 miliardy dolárov.

Jobs zmenil svet IT

Hoci správa o rezignácii šéfa spoločnosti Apple Steva Jobsa (56) nie je vzhľadom na jeho zdravotný stav až tak prekvapujúca, v mediálnych kruhoch a predovšetkým v odvetví vyspelých technológií vyvolala veľkú senzáciu. Reuters hovorí o šoku, fanúšikovia Applu sa bez svojho idolu vraj cítia ako siroty, zatiaľ čo šéf siete LinkedIn Jobsa označil za Michelangela digitálneho veku.

„Steve Jobs zásadným spôsobom zmenil život mnohým ľuďom. A to vďaka vízii, ktorú má, vďaka rizikám, ktoré podstúpil, vďaka produktom, ktoré navrhol, aj vďaka tým zmenám, ktoré otriasli mnohými odvetviami,“ poznamenal šéf spoločnosti Idealab Bill Gross. Jeho podnik financuje rozvoj začínajúcich firiem, ktoré by si inak nedokázali zabezpečiť úver v bankách.

Vďaka vášni pre minimalistický dizajn a vďaka prepracovanému marketingu sa Jobsovi podarilo zmeniť svet osobných počítačov. Sieť moderných obchodov, v ktorých Apple svoje výrobky predáva, sa stala neodmysliteľnou súčasťou hlavných tried mnohých svetových miest. Samotné výrobky a ich dizajn si potom vydobyli takmer kultové postavenie.

„Nespočetné množstvo ľudí, ktorých sa svojimi slovami a činmi dotkol, zásadným spôsobom ovplyvnili dizajn, marketing, podnikanie, vedúcu úlohu a veľa ďalších pozoruhodných oblastí,“ dodal Gross. Pre fanúšikov technologických noviniek, rovnako ako pre riaditeľov firiem, je Jobsov vplyv ťažké bagatelizovať. Svedčí o tom takmer davové šialenstvo, ktoré sa strhne vždy, keď Apple uvedie na trh ďalšiu zo svojich horúcich noviniek.

Weiner: Je to Michelangelo digitálneho veku

„Je to Michelangelo digitálneho veku. Keď hovorí o firme a jej produktoch, je to ten najbystrejší človek, akého som kedy počul. On hovorí tak, ako navrhuje výrobky: neplytvá jediným slovom,“ povedal o Jobsovi šéf siete LinkedIn Jeff Weiner.

„Niektoré z najcennejších vecí, ktoré som sa v odvetví doteraz naučil, som získal práve vďaka tomu, že som počúval Jobsa, keď hovoril na pódiu,“ dodal Weiner, a pripomenul každoročné firemné akcie, na ktorých Apple predstavuje svoje novinky a plány.

Aj keď začiatkom 90. rokov, keď Jobs v Apple nepôsobil, hrozil firme bankrot, v súčasnosti sa Apple preťahuje s energetickou skupinou Exxon Mobil o pozíciu najcennejšieho podniku v USA. Trhová hodnota spoločnosti Apple dosahuje 350 miliárd dolárov a už dávno presiahla hodnotu konkurenčnej spoločnosti Microsoft.

Jobsov kamarát a zároveň konkurent v jednej osobe Eric Schmidt z internetovej spoločnosti Google povedal, že Jobs je najúspešnejším riaditeľom, akého Amerika mala za posledných 25 rokov. „Unikátne skombinoval dotyk umelca s víziou inžiniera, čím vybudoval unikátnu firmu,“ povedal Schmidt. Apple sa podľa neho zaradila k vedúcim firmám v americkej histórii.

Apple a Steve Jobs
1. apríla 1976 Traja počítačoví nadšenci Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili v kalifornskom Cupertino spoločnosť Apple Computers. Na trh onedlho uviedli počítač Apple I za cenu 666,66 dolára.
1977 Pod názvom Apple II predstavili verejnosti prvý sériovo vyrábaný osobný počítač. Zaznamenal okamžitý úspech.
1980 Firma vstúpila na burzu.
1983 Pomocou ikon na obrazovke sa ovládal prístroj Lisa. Revolučná novinka v oblasti komerčných počítačov využívala takzvané grafické komunikačné rozhranie. Jej cena bola ale príliš vysoká – 10 000 dolárov.
1984 Na pultoch obchodov sa objavili prvé kusy z legendárnej rady počítačov Macintosh. Mali diskovú jednotku a ovládali sa pomocou myši.
1985 Po sporoch vo vedení odišiel z Apple Steve Jobs.
1986 Prezidentom spoločnosti sa stal John Sculley. Jobs si založil vlastnú počítačovú firmu NeXT a odkúpil filmové štúdio Pixar od George Lucasa.
1996 Apple kúpil NeXT a z Jobsa urobil poradcu.
1997 Steve Jobs sa vrátil do vedenia spoločnosti Apple, ktorá balansovala na pokraji bankrotu.
1998 Apple stavil na dizajn a predstavil zákazníkom farbami hrajúci počítač iMac, ktorý sa stal kultovou záležitosťou.
1999 Do obchodnej siete sa dostal ďalší prístroj od firmy s logom nahryznutého jablka – prenosný počítač iBook.
2001 S hudobným prehrávačom iPod prerazil Apple aj na trhu spotrebnej elektroniky. V kalifornskom Palu Alto otvorila firma svoj prvý kamenný značkový obchod.
2003 Spustený internetový obchod Apple iTunes s hudbou.
2007 Na trh multifunkčných mobilných telefónov bol uvedený iPhone, ovládaný pomocou dotykovej obrazovky.
2009 Chorý Jobs si vzal na päť mesiacov zdravotné voľno a podstúpil transplantáciu pečene.
2010 Predstavená ďalšia novinka tablet iPad. Apple sa stal jednotkou v hodnote trhovej kapitalizácie medzi technologickými firmami, keď v máji predstihol konkurenčný Microsoft Billa Gatesa.
   
2011  
17. januára Jobs, považovaný za srdce i dušu Apple, si vzal opäť zdravotné voľno; vedením každodenných činností poveril prevádzkového riaditeľa Tima Cooka.
2. marca Jobs sa prekvapivo zúčastnil uvedenia iPadu2.
6. júna Spoločnosť Apple predstavila internetové úložisko dát iCloud. Na prezentácii nechýbal ani viditeľne pochudnutý Jobs.
9. augusta Apple sa na krátku dobu stala najväčším podnikom v USA podľa trhovej hodnoty, keď vďaka rastu svojich akcií predstihla ropnú spoločnosť Exxon Mobil.
24. augusta Jobs odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa Apple. V čele firmy ho nahradí prevádzkový riaditeľ Tim Cook.
debata chyba