Juncker: Slovensko bude mať silné dôvody prehodnotiť pomoc Grécku

Slovensko, člen eurozóny, bude mať silné dôvody, aby prehodnotilo svoju pomoc zadlženému členovi skupiny, Grécku. Povedal to predseda euroskupiny ministrov financií Jean-Claude Juncker v rozhovore pre pondelkové vydanie slovinského denníka Delo. Podrobnosti však neuviedol.

26.07.2010 09:15
Radičová, Juncker Foto:
Premiérka Iveta Radičová (vľavo) s predsedom euroskupiny Jeanom-Claudom Junckerom.
debata

Zdôraznil, že zriadenie Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF), ku ktorému došlo v júni, upokojilo trhy. Dodal, že je proti zmenám pravidiel eurozóny, ktoré by umožnili, aby bol niekto z nej vylúčený.

„Keď sa napokon Slovensko rozhodne nespolupracovať pri poskytnutí pôžičky Grécku, mechanizmus predvída, že si ostatní členovia rozdelia jeho podiel,“ dodal Junker.

Pripomenul, že Slovensko, najchudobnejšia krajina eurozóny, sa stalo v júli poslednou krajinou, ktorá pristúpila k EFSF, ale jeho vláda v rovnakom čase odporúčala parlamentu, aby nepodporil pôžičku Grécku, ktorá je súčasťou osobitnej pomoci eurozóny krajine.

Juncker privítal EFSF a poukázal na to, že „od jeho zriadenia sa podmienky skutočne upokojili a trhy sa znovu správajú racionálne“.

Vyjadril sa dôrazne proti možnosti zmeniť pravidlá eurozóny tak, aby ju niektorý člen mohol opustiť, alebo aby bol z nej vylúčený v prípade, keby nedodržiaval jej pravidlá.

„Keby sme zmenili (Lisabonskú) zmluvu tak, že by umožňovala vylúčenie alebo opustenie (eurozóny), zaviedli by sme prvok trvalej nestability. Takmer každý mesiac by sa objavovali špekulácie o tom, kto by mohol byť vylúčený z nej, alebo kto zamýšľa opustiť ju“, uviedol Juncker.

Naliehal, aby členovia EÚ znížili verejný deficit a dlh a to tak, že neoslabia svoje ekonomické oživenie. „Konsolidácia verejných financií v Európe nie je možnosťou, je nevyhnutnosťou. Keď deficity a verejné dlhy zostanú vysoké, v Európe nebude ekonomický rast“.

Vyslovil aj námietky proti zníženiu ratingu Portugalska a Grécka. Podľa neho to ratingové agentúry nemuseli urobiť, lebo obe krajiny prijali „vážne a dôveryhodné programy“ konsolidácie verejných financií.

Informovala o tom agentúra Reuters.

debata chyba