Siracká: Dajme sa dokopy, možno niečo dosiahneme

Deň narcisov, ktorý tento rok pripadol na piatok 13. apríla, je jedinou finančnou zbierkou Ligy proti rakovine, z ktorej môže podporovať onkologických pacientov a ich rodiny. Vlani bol jej čistý výnos vyše 932-tisíc eur. Podarí sa tento rok prekonať miliónovú hranicu? Prispieť a pomôcť môže každý. Ako hovorí prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká Deň narcisov nie je o zbieraní peňazí pre Ligu proti rakovine, ale je to zbierka na boj proti zákernej chorobe.

13.04.2012 10:23 , aktualizované: 11:54
Siracká Foto:
Prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká.
debata (20)

Ako sa rokmi vyvíja vzťah verejnosti ku Dňu narcisov? Stúpla za šestnásť rokov ochota ľudí prispieť na dobrú vec?
Od začiatku vidíme, že sa každým rokom ten stĺpček zvyšuje. Vlani sme mali nádej, že by sme možno dosiahli 1 milión eur, ale niečo nám k tomu ešte chýbalo. Veľmi, veľmi by sme si priali, aby sme mali raz taký výsledok, ako dosiahli v Írsku, ktoré je kolískou Dňa narcisov a kde teraz oslavovali 25. výročie. Vyzbierali 3 milióny eur.

Ľudí s onkologickými ochoreniami pribúda, viete chorým pomáhať aj inak, ako len zbieraním peňazí?
Každý rok počty nádorových ochorení stúpajú. Ešte nedávno to bolo 25-tisíc nových prípadov ročne, teraz je to už 28-tisíc. Rakovina sa stáva obrovským problémom a už je považovaná za epidémiu, a preto na mnohých svetových stretnutiach, ako bolo vlani v New Yorku a koncom roka v Dubline, sa vyzývajú všetky hlavy štátov, aby si uvedomili, že rakovina je nesmierne drahá choroba a že tu treba robiť v prvom rade prevenciu, opatrenia a od mladého veku viesť ľudí k inému spôsobu života. Na to sa viaže množstvo rôznych problémov. Jedným je i to, že bude prežívať stále viac a viac ľudí, ktorí majú po liečbe rôzne zdravotné či spoločenské problémy, alebo v zamestnaní, sú diskriminovaní. A to sa snažíme aj zbierkou Dňa narcisov nejakým spôsobom trošku riešiť.

Máte dosť dobrovoľníkov ochotných pomáhať pri zbierkach?
Veľmi sa tešíme, že máme obrovské množstvo dobrovoľníkov, ktorí idú s nadšením do Dňa narcisov. Je to mládež, sú to naši partneri, ktorí sa skutočne snažia nejakým spôsobom pomáhať. Len nás mrzí, že trošku zo strany štátu nám robia problémy, hoci my tomu štátu pomáhame, či v zdravotníctve, vo výchove, v prevencii a v staraní sa o pacienta. Sú to najmä rôzne byrokratické nariadenia, ktoré túto prácu spomaľujú. Raz by som sa chcela dožiť toho, aby v tento deň, ktorý považujeme za národný deň boja proti rakovine, išli do toho s nami všetci. Lebo to nie je zbieranie peňazí pre Ligu proti rakovine, to je zbieranie peňazí na boj proti tejto zákernej chorobe.

Je rozdielny prístup k zbierke v Bratislave, v mestách a iných regiónoch Slovenska?
Pochopiteľne, že ekonomická situácia obyvateľstva je rozhodujúca, ale teší nás, že aj v krajoch, kde situácia nie je veľmi ružová, sa ľudia snažia a skutočne si uvedomujú, že tieto peniaze sa niekde uplatnia. Dnes niet rodiny, ktorá by nemala tento problém. Ten narcis, ktorý si ľudia pripnú v tento deň, to nie je len o tom, že ja som na niečo prispel, ale je to aj určité prejavenie sympatií voči rodinám, kde takéto tragédie zažívajú, je to aj spomienka na tých, ktorí už medzi nami nie sú a ktorí tejto chorobe podľahli. A je to aj taký prejav celého národa – dajme sa dokopy, možno niečo dosiahneme.

Kde všade Liga vďaka zbierke pomáha?
Je to rozdelené na viaceré oblasti, nevynechávame podporu výskumu, či už základného, klinického alebo translačného. Podporujeme výskum dospelých kmeňových buniek, kde sme sa postarali o to, aby sa vybudovala nádorová banka. Ale prioritou je hlavne psychosociálny program, kde sa snažíme pomáhať riešiť množstvo problémov pacientov a ich rodín. Robíme rekondičné a relaxačné pobyty, pobyty pre tých rodičov, ktorí sprevádzajú deti počas liečby, posielame deti na prázdninové pobyty. No a pochopiteľne nesmierne dôležitá je prevencia, takže príspevky idú aj na šírenie informácií, na onkologickú výchovu v školách a tak ďalej.

Ako spoznáte dobrovoľníkov?

V piatok počas zbierky Deň narcisov zbiera v uliciach miest a obcí finančné príspevky na pomoc onkologickým pacientom viac ako 16 000 dobrovoľní­kov Ligy proti rakovine. Vyzbrojení sú pokladničkami a potrebnými identifikátormi.

Tento rok je to odznak v tvare bubliny žlto-zeleno-červenej farby s kvetom narcisu vo vnútri, číslom dobrovoľníka a názvami „dobrovoľník“ a „Deň narcisov 2012“. Druhým identifikačným prvkom je papierová pokladnička žltej farby potlačená malými žltými narcismi, logom Ligy proti rakovine a označením Deň narcisov 13. apríla 2012. Každá pokladnička je prelepená ochrannými nálepkami bielej farby s číslom účtu zbierky.

Podporiť onkologických pacientov a ich rodiny možno aj prostredníctvom mobilu. Zaslaním sms s ľubovoľným textom na číslo 848 môžu záujemcovia prispieť sumou dve eurá až do 16. apríla. Deň narcisov možno podporiť i dobrovoľným finančným príspevkom na účet zbierky 2629740400/1100, ktorý je otvorený špeciálne na tento účel.

Pri príležitosti zbierky sa v Bratislave opätovne uskutoční aj Koncert vďaky s oficiálnym začiatkom o 16.00 hodine. Jeho návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia umelcov, ktorí sa spolu s moderátormi koncertu Luciou Hablovičovou a Richardom Vrablecom poďakujú ľudom na námestí SNP v mene LPR za dlhoročnú dôveru a podporu.

Dostali aj zlatý narcis s diamantami

Zlatý narcis. Foto: LPR
Zlatý narcis. Zlatý narcis.

Liga proti rakovine dostala na Deň narcisov aj hodnotný šperk v podobe kvetiny narcisu. Darca, ktorý nechce byť menovaný, pripojil k šperku v tvare brošne certifikát. Ten hovorí o tom, že šperk bol vyhotovený v kombinácii žltého a ružového zlata. Zdobí ho celkovo 192 diamantov, pričom 143 z nich je žiarivo žltých a 49 bezfarebných s najvyšším stupňom čistoty.

Šperk vystavia od 17. do 22. apríla na Autosalóne v bratislavskej Inchebe, kde si ho budú môcť pozrieť záujemcovia. O ďalšom naložení s darom bude Liga proti rakovine informovať po ukončení výstavy.

(TASR)

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba