SIS: Čísla mobilov máme z podsvetia

Milióny ľudí, ktorých mobilné telefónne čísla sa nelegálne dostali na internet, nemajú veľkú šancu na nápravu. Podľa právnikov môžu žiadať mobilných operátorov o bezplatnú zmenu čísla, ak im to však odmietnu, zostáva obrátiť sa na súd. ,,Ide o verejne prístupné údaje, nepredpokladám, že by sa pre to išiel niekto súdiť," povedal advokát Ernest Valko. ĎALŠIE INFORMÁCIE:

09.03.2004 06:31
debata

Uspieť v súdnom spore môžu podľa neho skôr zákazníci, ktorí si dali svoje čísla predtým utajiť. Orange a EuroTel, ktorých databázy sa dostali na verejnosť, sa včera k tomuto problému odmietli vyjadriť.

Únik troch miliónov telefónnych čísel z databáz mobilných operátorov vyšetruje polícia už tri mesiace. Zatiaľ sa však nepodarilo zistiť, ako sa dostali von. Obaja mobilní operátori zhodne vylučujú, že by unikli od nich. Údaje poskytujú tajnej službe a polícii a práve tam mohlo podľa nich k úniku dôjsť.

,,Databázy, ktoré prenikli na verejnosť, obsahujú neúplné údaje z apríla a mája 2002. Štruktúra dát je totožná s tou, ktorú v tom čase poskytla spoločnosť Orange tajnej službe a polícii," povedal hovorca operátora Peter Tóth.

SIS podľa jej hovorcu Vladimíra Šimka zatiaľ nemôže vylúčiť, že zoznam unikol od nej. ,,Získali sme cédečko s takými údajmi z prostredia organizovaného zločinu za peniaze. To znamená, že sa predávajú. Zisťuje sa, či sa vôbec podarí určiť inštitúciu, odkiaľ tieto údaje unikli," povedal hovorca spravodajskej služby Vladimír Šimko. Únik informácií z polície včera nevylúčil ani hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič. ,,Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že databáza unikla z rezortu vnútra. Polícia skúma, kto je pôvodcom databázy, ktorá sa objavila na verejnosti," dodal.

Prípadom sa zaoberá aj Úrad na ochranu osobných údajov. Podľa predsedu brannobezpečnos­tného výboru parlamentu Roberta Kaliňáka sa v databázach nenachádza žiaden chránený údaj, to znamená napríklad rodné číslo. Je tam meno, číslo a adresa, takže podľa neho ide o určitú formu telefónneho zoznamu. ,,Je to nešťastná situácia, že takéto niečo uniklo, ale k porušeniu zákona o ochrane informácií nedošlo. Polícia skôr skúma, či ten, kto takúto databázu k dispozícii mal, neporušil predpisy komunikácie medzi operátormi a bezpečnostnými zložkami," myslí si Kaliňák.

Podľa Šimka sa v SIS k týmto údajom dostanú len niektorí príslušníci. ,,O prístupe k databázam rozhodujú viacerí nadriadení. A aj ten, čo prístup má, nemôže údaje z neho kopírovať alebo nahrávať, ale len čítať," povedal Šimko. Podobne je to aj v polícii.

Ministerstvo dopravy hovorí, že to, ako operátori poskytujú tajnej službe a polícii informácie, záleží od ich dohody. ,, V zásade dostanú však všetky čísla účastníkov. Polícia a tajná služba však musia zabezpečiť ich ochranu," povedal riaditeľ odboru telekomunikácii Milan Hermann z ministerstva dopravy. Tvrdí, že takto je to aj v Európskej únii, kde sa po 11. septembri sprísnilo sledovanie. ,,Je tu stanovený prísny režim ochrany údajov. Robia s tým však ľudia a tí môžu pokaziť všeličo," myslí si Hermann.

debata chyba