Prešov chce rómske sídlisko obohnať múrom

Prešov chce obohnať betónovým múrom sídlisko Stará tehelňa, kde v 180 nových bytoch bývajú neplatiči. Múr alebo pás z pichľavých kríkov by mal obyvateľom bytoviek brániť v pohybe po okolitých uliciach s rodinnými domami.

22.07.2005 00:01
debata

Obyvatelia Starej tehelne sú prevažne rómskeho pôvodu.

S prípadnou výstavbou plota nesúhlasí Peter Németh, ktorý na Starej tehelni pôsobil ako koordinátor humanitného projektu Belgického Červeného kríža. "Chápem obyvateľov okolitých ulíc, ale múr problémy nevyrieši. Lokalita s dvetisíc ľuďmi sa nedá izolovať. Je to nekoncepčné riešenie, ktoré môže vyvolať iné problémy,“ povedal Németh.

K rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sa zdržanlivo postavila aj časť poslancov. „Opatrenia na Starej tehelni musíme urobiť. Pôvodný projekt s nimi počítal, ale na druhej strane sú tu aj isté riziká. Dá sa predpokladať, že výstavba akéhokoľvek oplotenia vyvolá negatívnu reakciu. Treba to poriadne zvážiť, aj keď nepredpokladám, že v Prešove vyriešime to, čo sa v rámci Slovenska nedarí už pätnásť rokov,“ povedal poslanec Juraj Hurný z opozičnej koalície SDKU-ANO-DS.

Podľa splnomocnenkyne vlády pre rómsku menšinu Kláry Orgovánovej výstavba múru nie je systémové ani dobré riešenie. „Na jednej strane chápem, že ľuďom sa nepáči, že tí, čo presťahovali do nových bytov, ich zničili. Pred presťahovaním však bývali vo väčších, teraz sa v jednom tiesni 15 až 20 ľudí. Navyše sú to ľudia bez práce. Ťažko povedať, kto je na vine,“ dodala.

Rozhodnutiu mestského zastupiteľstva predchádzala petícia obyvateľov susediacich s problémovým sídliskom. Tí protestovali proti zámeru mesta postaviť v lokalite ďalšie prístrešky pre neplatičov. Tie by slúžili ako náhradné ubytovanie pre tých, čo neplatia nájomné ani v sociálnych bytoch. Len na Starej tehelni, ktorá mala riešiť neplatičstvo, už z bytov deložovali niekoľko rodín.

„My sme si čierneho Petra vytiahli dvakrát. Najprv pri výstavbe súčasných bytov a teraz pri zámere postaviť prístrešky. Je otázne, koho mesto takýmto postupom trestá. Nás, ktorí riadne platíme dane, alebo neplatičov,“ povedal predseda petičného výboru Oleg Tkáč. Podľa obyvateľov je situácia v lokalite neúnosná.

Petícia obyvateľov bola napokon sčasti úspešná. Prístrešky sa na Starej tehelni zatiaľ stavať nebudú. Poslanci zriadili komisiu na hľadanie novej lokality a sami seba zaviazali, že pri úprave rozpočtu nájdu peniaze na dokončenie problémového sídliska podľa pôvodného projektu. „Je to veľký problém. Lokalít pre prístrešky bolo za posledné roky navrhovaných niekoľko, vždy sme narazili na odpor obyvateľov,“ komentoval situáciu primátor Milan Benč.

S pokusom oddeliť prevažne rómskych neplatičov od okolitého sveta majú svoje skúsenosti aj v Čechách. V roku 1999 dala samospráva v Neštěmiciach pri Ústí nad Labem postaviť 65 metrov dlhý a takmer dva metre vysoký betónový plot, ktorý oddeľoval bytovky s prevažne rómskymi neplatičmi od obyvateľov rodinných domov. Postup radných vyvolalo množstvo protestov nielen domácich, ale aj zahraničných mimovládnych organizácií a plot po šiestich týždňoch bol rozobraný.

debata chyba