Spor o značku Tokaj sa neskončil

Medzi Slovenskom a Maďarskom pretrváva napriek dohode z roku 2004 spor o používanie názvu Tokaja a tokajskej vinohradníckej oblasti. Potvrdilo to rokovanie medzivládnej slovensko-maďarskej komisie pre európsku a euro-atlantickú integráciu, ktoré sa konalo v Bratislave.

04.11.2005 19:30 , aktualizované: 21:19
debata

Podľa maďarského spolupredsedu komisie a štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Andrása Bársonyho je prekvapujúce, do akej miery sa líšia stanoviská ministerstiev pôdohospodárstva oboch krajín v otázke používania značky Tokaj.

„Dohodli sme sa preto na tom, že budeme žiadať od oboch zodpovedných rezortov spoločné hlásenie, aby sme nielen my, ale obe vlády jasne videli, ktoré problémy sú stále nastolené,“ uviedol Bársony.

Bársonyho slovenský partner József Berényi konštatoval, že došlo k rôznej interpretácii záväzkov dohody, ktorú obe krajiny uzavreli minulý rok v lete. „To treba vyriešiť. V našom záujme je, aby sme aj slovenský Tokaj mohli predávať pod značkou Tokaja,“ povedal Berényi. Zmiešaná komisia sa opätovne zíde vo februári alebo marci budúceho roka, kedy by obaja spolupredsedovia komisie chceli túto otázku uzavrieť.

Podľa hlasov z maďarskej tlače Slovensko napriek vlaňajšej dohode neprijalo opatrenia, ktoré by ho oprávňovali k používaniu značky Tokaj. Dohoda sa pritom týka výroby tokajského vína, zosúladenia výrobných postupov, kontroly, označovania a kritérií kvality, čo má umožniť geografickú ochranu tejto značky.

Spoločná zmiešaná komisia dnes rokovala aj o chýbajúcej finančnej perspektíve Európskej únie na roky 2007–13. Slovenská a maďarská strana sa pritom zhodli, aby Vyšehradská štvorka naďalej žiadala britské predsedníctvo o čo najskoršie predloženie návrhu európskeho rozpočtu.

„Navrhujeme, aby v rámci britského návrhu už neboli revolučné zmeny, ale aby bol vypracovaný na základe pôvodného luxemburského návrhu a riešil len otázky poľnohospodárstva a britského rabatu,“ povedal Berényi.

Témou stretnutia bol i vstup do Schengenského systému, kam by obe krajiny chceli vstúpiť 1. októbra 2007. Rokovania sa týkali aj vývoja na Ukrajine a Bielorusku, či koordinácie pri príprave národných strategických referenčných rámcov na nasledujúce programovacie obdobie Európskej únie.

Spolupredsedovia komisie informovali o stretnutí ministrov zahraničných vecí oboch krajín Eduarda Kukana a Ferenca Somogyiho, ktoré sa uskutoční 8. novembra. Podľa Bársonyho by sa v blízkom čase mohli stretnúť na osobitnom rokovaní aj premiéri oboch krajín Mikuláš Dzurinda a Ferenc Gyurcsány.

Ďalšia slovensko-maďarská medzivládna komisia pre otázky národnostných menšín by sa mala zísť 15. novembra v Budapešti. Slovenským spolupredsedom tejto komisie, ktorá v minulosti riešila spor o maďarský krajanský zákon, zostáva naďalej Miroslav Mojžita, napriek tomu, že sa stal veľvyslancom v Bosne a Hercegovine.

debata chyba