Minister Malchárek dosadzuje do firiem ľudí bez odbornosti

Minister hospodárstva Jirko Malchárek má rovnaké praktiky ako jeho predchodca Pavol Rusko, do podnikov s vplyvom ministerstva dosadzuje aj ľudí bez príslušného vzdelania.

20.12.2005 00:00
debata

 Tí majú vo firmách zarábať mesačne niekoľko desiatok tisíc korún. Malchárkovi pritom neprekáža, že diplom z elektroenergetiky chýba napríklad novému členovi Dozornej rady Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Petrovi Popelkovi.

„On nemusí vedieť nič o prenosoch elektriny, dôležité je, že bude kopírovať záujmy ministerstva,“ reaguje Malchárek. Odborné vzdelanie vzhľadom na predmet podnikania nemá ani nominant do predstavenstva Východoslovenskej energetiky Stanislav Zicho a Jozef Krulčík, navrhnutý do dozornej rady. Obaja sú bývalými členmi ANO. Malchárek však odmieta, že ide o politické nominácie. „Nie som v nijakej strane, tak aké politické nominácie môžem mať,“ odpovedá Malchárek.

Podľa Aliancie Fair-play by mali byť aj v dozorných radách odborníci, napríklad z ministerstva. „Prečo má odmenu za členstvo v rade poberať externista, ktorý navyše bude robiť iba to, čo mu prikáže minister,“ zamýšľa sa výkonná riaditeľka aliancie Zuzana Wienková.

Podľa nej „ide o to, aby sa do týchto funkcií nedostávali politickí chránenci, ktorí nebudú vedieť odborne zareagovať, ak sa situácia vyvinie tak, že inštrukcie ministerstva nebudú stačiť“. „Prečo nedokáže ministerstvo zo svojich radov zabezpečiť zodpovedných a dôveryhodných ľudí?“ pýta sa Wienková.

Malchárek, ktorý prevzal ministerstvo v októbri, však tvrdí, že niektorým ľuďom z ministerstva neverí. „Nedôverujem svojej sekcii privatizácie. Pri privatizácii čohokoľvek sa tu vytvárali komisie z tých istých troch až štyroch ľudí,“ vysvetľuje Malchárek. Minister preto listom v polovici novembra prikázal generálnemu riaditeľovi sekcie privatizácie, aby všetku agendu predkladal na podpis externému poradcovi ministra Jozefovi Juricovi. Ten je aj riaditeľom sekcie prípravy a realizácie predajov Fondu národného majetku.

Kým v prípade dozorných rád podnikov s vplyvom ministerstva minister dosadzoval ľudí, ktorým dôveroval, na miesta v predstavenstvách spravil rezort výberové konanie. Ministerstvo pritom prezentovalo, že „správnosť použitej metódy výberového konania bola potvrdená aj účasťou súčasných vrcholných manažérov, ktorí potvrdili svoje kvality a oprávnenosť zotrvania vo svojej pozícii. Jedným z nich je Ladislav Szemet, generálny riaditeľ SEPS“.

Svoje pozície však v predstavenstvách neobhajovali všetci zástupcovia ministerstva. V predstavenstve Západoslovenskej energetiky vymenil minister z dvoch zástupcov len jedného a nechal tam naďalej Tibora Végha, príbuzného predsedu Výkonného výboru FNM Daniela Végha. „Nemôžem predsa prevalcovať vedenia všetkých spoločností, vymenil som len tých najkonfliktnejších ľudí,“ tvrdí Malchárek.

Personálne výmeny popri ministrovi vykonal aj Fond národného majetku. Do dozornej rady Bratislavskej teplárenskej sa dostal koncom novembra profesor Rudolf Sivák. Po tom, čo Pravda upozornila, že ide o spolupracovníka Penty, ktorá sa zaujíma o privatizáciu teplárne, Sivák z postu 13. decembra odstúpil. Fond, ministerstvo aj samotný Sivák spočiatku Pravde tvrdili, že ide o nominanta ministerstva. Sivák svoj postoj neskôr zmenil na to, že ho do teplárne navrhol fond. Podľa šéfa fondu Jozefa Kojdu nešlo o konflikt záujmov. „Dozorná rada teplárne nemá nijaký vplyv na privatizáciu,“ tvrdí Kojda. Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko však mal fond postupovať inak. „Pri existencii takýchto personálnych prepojení môže mať nominant v dozornej rade prístup k informáciám, ktoré by jedného záujemcu o teplárne mohli zvýhodniť oproti iným,“ dodáva Sičáková-Beblavá.

debata chyba