Západ Slovenska zasypal sneh

Západné Slovensko trápilo v piatok sneženie a silný vietor. Mnohé cesty boli neprejazdné.

30.12.2005 10:21 , aktualizované: 23:00
debata

Hromadná nehoda si vyžiadala 5 obetí

Snehová kalamita na Slovensku ochromila dopravu aj na diaľničných ťahoch. V oboch smeroch je uzatvorená diaľnica Bratislava – Trnava. Kolaps spôsobila piatoková predpoludňajšia hromadná nehoda neďaleko Bratislavy.

K hromadnej havárii na prišlo po tom, ako do troch havarovaných áut narazila cisterna s naftou a benzínom. Cisternový náves sa následne prevrátil na ďalšie dve osobné autá. Táto nehoda si podľa posledných informácií vyžiadala päť ľudských životov. Potom nasledovala hromadná havária ďalších 50 osobných áut. Od 10:30 v piatok je preto diaľnica D1 stále uzavretá. 

Na vjazdoch na diaľnicu sú policajti, ktorí usmerňujú dopravu. Policajná hliadka je aj pri Senci, kde vodičom zabraňujú vo vjazde na diaľnicu do Bratislavy.

O situácii na slovenských cestách hovoril v piatok minister vnútra Vladimír Palko okrem iného s viceprezidentom Policajného zboru Jánom Nociarom a prezidentom Hasičského a záchranného zboru Jozefom Palušom. V piatok bolo nasadených 1 500 policajtov a 1 000 hasičov.

Pre skrížené kamióny je odstavená časť diaľnice D1 Ladce – Sverepec. Problémy spôsobila snehová víchrica aj na diaľnici D2 z Bratislavy v smere na maďarskú štátnu hranicu. Problematická je celá D2 na Záhorí, veľké problémy sú aj na rýchlostnej ceste Trnava – Nitra. Ako uviedol hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík, vo vážnom stave sú aj cesty v okolí Serede. Autá zatiaľ nie sú v závejoch.

V Bratislavskom kraji je prechod Jarovce-Kitsee úplne uzavretý, Jarovce diaľnica – je prejazdná len pre osobné vozidlá, Petržalka – Berg  je s ťažkosťami prejazdný zatiaľ pre všetky vozidlá, hraničný priechod Čunovo je prejazdný len pre osobné autá.

V Trenčianskom kraji je priechod Drietoma – Starý Hrozenkov otvorený len pre osobné autá. Ostatné priechody sú prejazdné. Vzhľadom na poveternostnú situáciu nebude na naše územie povolený vstup takým vozidlám, ktoré nie sú v dobrom technickom stave, najmä ak nebudú mať zimné pneumatiky.

Polícia vyzýva, aby občania necestovali

Polícia upozorňuje občanov, aby cestovali iba vo výnimočných prípadoch. Cesty sú ťažko prejazdné, tvoria sa záveje, je poľadovica a zlá viditeľnosť. Mnohí vodiči či cestujúci po nehode vyjdú z vozidla a vystavujú sa nebezpečenstvu, že ďalšie auto neubrzdí a dôjde k tragédii, mimoriadne nebezpečné sú preto najmä diaľnice. Polícia monitoruje dopravnú situáciu, boli posilnené hliadky.

Autobusy SAD meškajú minimálne 3 hodiny

Autobusy vnútroštátnych liniek meškali na západnom Slovensku minimálne 3 hodiny. Povedal Zoltán Adamko z dispečingu vnútroštátnych liniek a. s. SAD Bratislava.

Situáciu popri sústavnom snežení a silnom nárazovom vetre skomplikovala aj hromadná havária motorových vozidiel pri Triblavine, čo sťažilo autobusovú prepravu na diaľničnom úseku z Bratislavy smerom na Trnavu. Vodiči SAD tak musia odkláňať autobusy z hlavných komunikácií a používať cesty staré alebo horšej triedy. Platí to rovnako aj pre cesty autobusom z Bratislavy do Nitry a ďalej na východ Slovenska.

Železnice odporúčajú necestovať vlakom

Napriek veľkým problémom sa Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) darí, aj keď s meškaním niekoľko hodín, prepravovať cestujúcich z a do Bratislavy. 

Vlaky nejazdia podľa cestovného poriadku, železničná doprava však funguje a zrušené boli len tri rýchliky na trase Bratislava Košice, dva na trase Bratislava  Viedeň a jeden pár vlakov na trase Bratislava  Trnava. Zrušené boli aj viaceré osobné vlaky pre nedostatočnú priechodnosť tratí a poruchovosť koľajových vozidiel. 

ZSSK vo večerných hodinách v piatok vypravila zmeškaný IC vlak 403 z Bratislavy do Košíc a po ňom bude mimo cestovného poriadku vypravovať ďalšie mimoriadne rýchliky dovtedy, kým neodvezie všetkých cestujúcich. 

Problémy boli už od ranných hodín najmä v bratislavskom regióne, kde silný nárazový vietor a sneženie znemožňovali prestavovanie výhybiek. V dôsledku toho bratislavská hlavná stanica nemohla včas prijímať vlaky prichádzajúce z celého Slovenska, ani ich vypravovať.

Situáciu komplikovala aj skutočnosť, že ZSSK mala znížený počet vlakových súprav. Pre podobné poveternostné podmienky neprišla z Viedne IC súprava vlaku, ktorá mala pokračovať ďalej do Košíc.

ZSSK nasadila na nočnú zmenu zvýšený počet dispečerov a prevádzkových pracovníkov na operatívne zabezpečenie narušeného obehu súprav a v prípade zlepšenia počasia na postupné konsolidovanie situácie.

V Trnavskom kraji vyhlásili mimoriadnu situáciu

Mimoriadnu situáciu na území celého Trnavského kraja vyhlásil o 17.30 h prednosta krajského úradu. Mimoriadna situácia znamená, že každá právnická a fyzická osoba je v prípade požiadavky povinná poskytnúť pomoc.

„Ak obecný, obvodný alebo krajský úrad požiada napríklad podnikateľský subjekt o poskytnutie motorového vozidla, musí tento v zmysle zákona takto urobiť, inak sa vystaví správnemu konaniu,“ informoval vedúci odboru krízového riadenia Krajského úradu v Trnave Jozef Kluka. Krízový odbor bude na základe mimoriadnej situácie do nočných hodín zabezpečovať prevoz pacientov z obcí na dialýzu do Fakultnej nemocnice v Trnave.

Mimoriadnu situáciu prednosta krajského úradu vyhlásil na základe súčasnej situácie na cestách v kraji, keď je neprechodná diaľnica v smere Trnava – Bratislava, stará cesta v tom istom smere a rovnako je neprejazdná situácia na cestách v okrese Galanta.

V Trnave pripravili lôžka pre obete kalamity

Sto lôžok pre cestujúcich, ktorí sa stali obeťami snehovej kalamity, je pripravených v Trnave na internáte Železničných opravovní a strojární. Úrad Trnavského samosprávneho kraja zabezpečil miesta pre ľudí, ktorých by mali doviezť autobusy z hromadnej havárie na diaľnici D1 medzi Trnavou a Bratislavou i z ďalších ciest, ktoré sú neprejazdné, a na ktorých sú uviaznuté autá. Informoval vedúci odboru Krízového riadenia Krajského úradu v Trnave Jozef Kluka.

V Trnavskom a Nitrianskom kraji pribúda obcí odrezaných od sveta

Situácia na cestách všetkých tried v Trnavskom kraji sa vplyvom nepretržitého sneženia sprevádzaného silným vetrom stále zhoršuje. Krajne nepriaznivé počasie sa podpísalo pod mnohé dopravné nehody, ktorých následky ešte viac komplikujú prácu cestárom a polícii. 

Na rýchlostnej komunikácii medzi Sereďou a Nitrou pri obci Šoporňa, pri odbočke na obec Pata polícia dokumentuje dopravnú nehodu troch áut, jej následky sa odstraňujú. V úseku je znížená viditeľnosť, vodiči by preto mali venovať riadeniu vozidla mimoriadnu pozornosť a rešpektovať pokyny polície. 

Na úseku Trnava – Senica, v horskom priechode Biela Hora je cez cestu skrížený kamión, blokujúci premávku. Na jeho odstránení sa pracuje. V oboch smeroch je stále uzavretá diaľnica D1 Trnava – Bratislava. 

V Trnavskom okrese sú neprejazdné cesty pri majeri v Bučanoch, medzi Cíferom a Trnavou, v okolí Jaslovských Bohuníc, Dechtíc, Vrbového, Ružindola a medzi Špačincami a Malženicami. Podobná situácia je v okrese Dunajská Streda, kde zaviate cesty odrezali asi 12 obcí. V okrese Galanta je neprejazdných päť úsekov hlavných ciest. Popri iných nemôžu motoristi použiť cestu I. triedy Sereď – Nitra, cestu II. triedy na úseku Veľké Úľany – Sládkovičovo a niektoré ďalšie. 

So striedavým úspechom zápasia cestári s kalamitou aj na hlavných cestách v Nitrianskom, Levickom a Novozámockom okrese. Rýchlostná komunikácia Nitra – Zlaté Moravce je neprejazdná v prvej tretine smerom od Nitry, cestu blokuje niekoľko uviaznutých kamiónov i osobných áut. Premávka je čiastočne obmedzená i na cestách Nitra – Levice a Nitra – Nové Zámky. Cesty III. triedy v Nitrianskom a Zlatomoraveckom okrese sú zaviate a väčšinou neprejazdné. Cestári sa sústreďujú na udržanie prejazdnosti ciest I. a II. triedy. Viacero obcí, najmä v Tribečskom pohorí v Zlatomoraveckom okrese, je odrezaných od sveta.

V okolí Komárna vyhlásili krízový stav

Krízová komisia Obvodného úradu v Komárne vyhlásila pre oblasť mesta a postihnuté regióny okresu krízový stav. „V prvom rade sme riešili situáciu na cestách medzi Zemianskou Olčou a Kolárovom a medzi Pribetou a Dulovcami. Na cestách tam uviazli automobily a autobusy s pasažiermi,“ informoval predseda krízového štábu Peter Békési. 

Pomoc poskytli okolité poľnohospodárske družstvá. K vozidlám vyslali traktory s posádkami. Pasažierov uviaznutých automobilov a autobusov zobrali do blízkych obcí, kde im poskytli dočasný prístrešok, teplý čaj a občerstvenie na obecných úradoch. Pri Kolárove uvoľnili cestári a družstevníci uviaznuté autá, pre ktoré sa vrátili vodiči a pokračovali v ceste. Pri Dulovciach vyslobodili záchranári šesť vozidiel, dva autobusy a jedno ťažké vozidlo cestárov. 

V Komárne aj v Kolárove sa podarilo energetikom obnoviť dodávku elektrickej energie. Situácia na juhu Slovenska sa popoludní dramaticky nezhoršila. Sneží menej ako v noci na dnes a dopoludnia, problémy spôsobuje ale vietor, ktorý na cestách tvorí snehové jazyky. V okrese Komárno sú takmer všetky cesty II. a III. triedy nezjazdné, cestári s maximálnym nasadením udržujú prejazdnosť hlavných ťahov. Podobná situácia je v Novozámockom okrese.

Husté sneženie a nárazový vietor komplikuje aj dodávky elektriny

Husté sneženie a nárazový vietor spôsobil výpadky elektrickej energie na mnohých miestach západoslovenského regiónu, pričom ide o výpadky v rozsahu od niekoľkých minút do troch hodín.

Uviedol to hovorca Západoslovenskej energetiky (ZSE) Ján Orlovský. Podľa neho v dôsledku nepriaznivého počasia dochádza ku skratom na vysokom a nízkom napätí, pričom vedenia veľmi vysokého napätia zostávajú v poriadku. 

„ZSE má posilnené mobilné jednotky, sitáciu zatiaľ nehodnotíme ako kalamitu. Dúfame, že do soboty sa počasie ustáli,“ uviedol Orlovský.

Vysoké napätie má podľa neho výpadky už len sporadicky a pri nízkonapäťových sieťach majú mobilné jednotky problém dostať sa k miestu výpadku pre zlú zjazdnosť ciest. Ide pritom o lokálne výpadky a ich odstránenie závisí z veľkej časti od dostupnosti dopravy, dodal Orlovský.

Podľa predpovede Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu by sa nepriaznivé počasie malo udržať až do večerných hodín. Potom by sa mal prudký severozápadný vietor zmeniť na juhozápadný, s podstatne nižšou intenzitou. 

debata chyba