Prezident kritizoval politikov, vládu a jej reformy

Nový rok 2006 je rokom významných očakávaní, keď nás čakajú parlamentné i komunálne voľby. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča však Slovensko žije v napätí, v novom usporiadaní bohatstva a chudoby, v permanentnej politickej diferenciácii a rozporoch, v etnických napätiach, v sporoch medzi predstaviteľmi veriacich a bojovníkmi proti domnelému privilegovaniu cirkvi.

01.01.2006 13:30 , aktualizované: 17:26
debata

Ako konštatoval vo svojom novoročnom príhovore občanom, politické turbulencie sú na Slovensku každodennou realitou, keď politici často venujú svoj čas a energiu na politické alebo spravodajské hry, pričom výsledky tohto ich snaženia sú škodlivé.

Zmenu politickej kultúry nepriniesol ani uplynulý rok. Skôr naopak, akoby politické mravy ešte viac upadli. „Čím bližšie sú parlamentné voľby, tým horšie. Politické strany zrejme už dávno zabudli na svoje predvolebné sľuby,“ dodal Gašparovič. Podľa neho je dianie v parlamente už len o dovládnutí, keď politické ciele a princípy ustúpili do úzadia. „Čím iným ako úpadkom parlamentnej demokracie pomenovať stav, keď prijímané zákony a opatrenia, ktoré ovplyvňujú životy státisícov ľudí na Slovensku, závisia od vôle nezávislých poslancov, ktorí nikoho nezastupujú, a teda sa nikomu nezodpovedajú,“ vyhlásil prezident. Ide podľa neho o vážny problém, ktorý bude treba riešiť aj ústavnými zmenami.

Podľa hlavy štátu sa všeobecne pociťuje úpadok morálnej a kultúrnej úrovne spoločnosti. „Veď ako ináč hodnotiť porušovanie práv tajnými nahrávkami rozhovorov, spochybňovanie odborárskych práv, úplatkárstvo a iné neduhy?“, zamyslel sa prezident, podľa ktorého musí naša spoločnosť využiť vnútornú silu na zmenu zvráteného hodnotového systému a obnovu mravného poriadku. Občanov tiež Gašparovič upozornil, že v tohtoročných voľbách rozhodnú o podobe slovenskej politiky na najbližšie štyri roky. „Prial by som si, aby politické strany a všetci, ktorí sú zaangažovaní na príprave volieb venovali dostatočnú pozornosť občanovi a riešeniu jeho problémov. V opačnom prípade môžeme byť svedkami podobnej situácie ako vo voľbách do vyšších územných celkov, ktoré boli výrečným svedectvom zlyhania politikov a ich politiky,“ dodal prezident.

Gašparovič sa nevyhol ani kritike ťažkej sociálnej situácie občanov. Mnohí sú totiž v hmotnej núdzi a pre nich želanie šťastia, no hlavne zdravia je ťažko splniteľné. Podľa prezidenta totiž kroky, ktoré sa urobili v rámci reformy zdravotníctva alebo dôchodkového systému im skomplikovali životnú situáciu. Zároveň dodal, že ak už v súčasnosti reformy potrebujú podstatné opravy, ak samotní autori reforiem hovoria o ich dolaďovaní, potom je zrejmé, že „niektoré reformné kroky neboli uvážene a dobre pripravené, správne načasované a navzájom harmonizované.“ Dôsledkom častí reformných krokov je podľa hlavy štátu aj nárast chudoby a sťažené životné podmienky niektorých sociálnych skupín. Chudoba sociálne vylučuje občanov z bežného životného štýlu. Je to skôr dôsledok zlyhania spoločnosti ako jednotlivca. „Žiaľ, zatiaľ sa nedarí skĺbiť ochrannú funkciu štátu s motiváciou u ľudí v hmotnej núdzi“, vyhlásil prezident, podľa ktorého sa na Slovensku dlhodobo obchádza ľudský a právny rozmer chudoby, pretože sú to spojené nádoby s rovnosťou šancí.

debata chyba