Smer plánuje zmeny v zdravotníctve

Najsilnejšia opozičná strana Smer-Sociálna demokracia chce po svojom prípadnom zvolení do vlády v tohtoročných voľbách urobiť zásadné zmeny v reforme zdravotníctva, ktoré presadila súčasná vláda Mikuláša Dzurindu.

11.01.2006 17:48
debata

Podľa Smeru by mal v zdravotníctve zohrávať väčšiu rolu štát, má platiť viac za štátnych poistencov a vrátiť sa k systému s dominantnou verejnoprávnou zdravotnou poisťovňou. Strana chce tiež zrušiť novo zavedené poplatky súvisiace so zdravotnou starostlivosťou.

„Kým v roku 1998 bol podiel verejných výdavkov na zdravotníctvo okolo 6,7 percenta HDP, dnes sa ich podiel približuje k piatim percentám,“ konštatoval poslanec Smeru Pavol Paška. Podľa neho sa výdavky na zdravotníctvo zvyšujú pomalšie, ako rastie HDP.

Chýbajúce peniaze by, podľa Smeru, mohlo získať zdravotníctvo z vyšších platieb štátu za poistenca. Štát platí približne za tri milióny poistencov, medzi ktorými sú deti, nezamestnaní alebo dôchodcovia, odvody vo výške štyroch percent z priemernej mzdy. Smer navrhuje zvýšiť platby za štátnych poistencov, aby sa zohľadnili náklady na starostlivosť o týchto pacientov.

Smer je tiež za obnovenie verejného systému zdravotného poistenia. Po reforme sa poisťovne transformovali z verejnoprávnych podnikov na akciové spoločnosti. Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca to poisťovne núti k lepšiemu hospodáreniu. Dve z poisťovní v súčasnosti kontrolujú ministerstvá, tri fungujúce a štvrtá vznikajúca sú súkromné.

„Nie je normálne, aby dnes súkromné skupiny ovládali miliardy korún od občanov, ktorým štát uložil zákonnú povinnosť, aby im prispievali na ich podnikateľskú činnosť,“ uviedol Paška. Chce, aby po voľbách boli povinné platby do verejnoprávnej poisťovne.

Dvadsaťkorunové poplatky za návštevu lekárskej ambulancie či za recept alebo päťdesiatkorunový poplatok za deň v nemocnici by sa, podľa Pašku, mali zrušiť. Minister Zajac ich zaviedol, aby znížil počet návštev u lekára a dopyt po liekoch. Štatistiky ale jeho predpoklad jednoznačne nepotvrdili.

Sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti by mal, podľa Smeru, regulovať štát. Počet poskytovateľov by mal zodpovedať potrebám občanov. Zároveň by sa mala zmeniť súčasná situácia, keď sa o obmedzený balík peňazí v zdravotníctve môže uchádzať ľubovoľný počet poskytovateľov, ktorí splnia podmienky pre získanie licencie.

Minister Zajac presadil uvoľnenie siete zdravotnej starostlivosti pre nových poskytovateľov v záujme zvýšenia konkurencie, od ktorej očakáva, že podnieti poskytovateľov k lepšej starostlivosti o pacientov. Smer potvrdil, že navrhne v parlamente odvolanie ministra Zajaca. Pod návrh sa podpísala tiež časť nezávislých poslancov a komunistov.

Zrušenie poplatkov je podľa Ottingera nereálne

Zrušenie poplatkov občanov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou je podľa štátneho tajomníka MZ SR Petra Ottingera nereálne. Reforma predložená šéfom rezortu Rudolfom Zajacom má svoju postupnosť, reagoval Ottinger na vyjadrenie poslanca Pavla Pašku.

Podľa Ottingera zabezpečenie výkonu verejného zdravotníctva je jednoznačne definované a postavené na pilieroch solidarity. Bohatý solidarizuje s chudobným a zdravý s chorým. Aj odbúranie poplatkov za lieky je nereálne.

„Zrušenie poplatkov a spoluúčasti v zdravotníctve by bol veľmi chybný krok, ktorý by minimálne viedol k znevažovaniu určitých služieb v zdravotníctve,“ konštatoval Ottinger.

debata chyba